Tak-çıkar sonrası RAM gözükmüyor

SupRis3

Kilopat
Daha fazla  
RAM'i, üstünde yazar düşüncesiyle markasına ve özelliklerine bakmak için söktüm. Bu esnada bilgisayar kapalıydı. Bakacağıma bakıp aynen aldığım şekilde geri taktım. Herhangi bir şekilde zorladığımı düşünmüyorum, gayet hafif davrandım. Ancak bilgisayarı açtığımda yavaşlamıştı ve kontrol ettiğimde 8 GB yerine 4 GB gözüküyordu. Birkaç defa tak çıkar yaptım, fırçayla toz vardır diye temizledim, BIOS ekranından da kontrol ettim ancak 4 GB idi. Bakmam sadece 10 saniye sürdü, neden görmüyor bilgisayar RAM'i? Bu arada laptopta 1 slot var. Onda 4 GB takılı. Diğer 4 GB anakarta entegreymiş. Bunu da açınca öğrendim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Hocam fırçadan kastınız boya fırçası gibi bir şey ise geçmiş olsun statik elektrik sebebiyle yanmış diye düşünüyorum.

CPU-Z programından kontrol eder misiniz, RAM görünüyor mu ? Ram pc ile geldiğini varsayıyorum kaç senelik bir pc. Eski bir pc ise ram de oksitlenme olabilir. Yumuşak bir silgi ile slota giren kısımlarını silip, öyle deneyin.

RAM slotlarına düzgün bas kapanması ve "çıt "sesi çıkmalı.
Evet dediğiniz gibi yaptım. Çıt sesini duydum. Technopat Youtube kanalındaki gibi yaptım.
Hocam fırçadan kastınız boya fırçası gibi bir şey ise geçmiş olsun statik elektrik sebebiyle yanmış diye düşünüyorum.
İnce sulu boya fırçasıydı. Ancak onu kullanmadan önce görmemeye başlamıştı bilgisayar.

CPU-Z programından kontrol eder misiniz, RAM görünüyor mu ? Ram pc ile geldiğini varsayıyorum kaç senelik bir pc. Eski bir pc ise ram de oksitlenme olabilir. Yumuşak bir silgi ile slota giren kısımlarını silip, öyle deneyin.
Şimdi kontrol ettim. Slot 1'de 4 GB gözüküyor, ancak Slot 2 boş gözüküyor. Evet RAM pc ile geldi, aldığımdan beri ellemedim. 2015 yazında almıştım. Yumuşak silgi ile deniyorum hemen.

RAM'i çıkartıp pinlere oturduğu kısmı, yani sarı kısmı, yumuşak silgi ile hafif hafif silip geri taktım. Ancak hala 4 GB gözüküyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı