Taksilerin Umursamazlığı ve UBER'in Kalkması

Herkesi şikayet etmek mi çözüm, yoksa bir denetleme sistemi getirilmesi mi?
UBER'i hiç kullanma fırsatı bulamadım ama alternatifler her zaman iyidir...

Ülkede tekel olan kendini ilah sanmaktan vazgeçmeli, taksi piyasası buna örnektir. ITEO ne güne duruyor merak ettim, Uber muadili bir yazılım yapıp taksi plakası üzerinden puanlama sistemi getirmek ve rekabet etmek çok zor sanırım, ama boşverin Uber'i gelin kahvede 101 oynayalım kafasında olundukça taksicilerin %95'ine olumlu yorum yapmak çok zor.

Dün haberde gördüm.
Uyuşturucu çekip sızan taksici, Para üstünü vermeden kaçmaya çalışan taksici.
2.sinde adamın 100 dolarını alıyor sonra arabadan inip kaçmaya çalışıyor. Gerizekalı taksiciliği düzgün yapamadığı gibi kaçmayı da düzgün yapamıyor. Parayı koltuğun altına düşürüyor.
UBER gelse de böyle taksicilerin kökü kurusa. İyi taksiciler UBER'de şöför olabilir.
Ya da devlet el atmalı. Şöför değerlendirme platformu olmalı.
Son olarak İTAKSİ diye bir uygulama var. Geçen çevrede taksi var mı diye baktım, bulamadım. Sonra önümden taksi geçti, bindim. iTAKSİ cihazı vardı. Adama sordum iTAKSİ'de neden gözükmüyorsunuz diye.
Adam o komisyon kesiyor, meşgule alıyorum dedi.
Böyle kurnaz (!) zekalı taksiciler oldukça Taksilere bir daha binmeyeceğim.
Minibüs şöförleri de benzer durumdalar.
Nasıl ahlakları varsalar artık...

Burada suç bence taksi duraklarının sahiplerinde. Çalışanını gözetlemeleri gerek.
Mesela Haramidere taksi durağında gayet iyi taksiciler var. Çalışanlar seçilmiş. Belli.
Milletimizin/Taksicilerin medeniyet seviyesinin yükselmesiyle bu taksi sorunlarının düşeceğine inanıyorum.
Hatta UBER için izin çıksa dahi, hiçbir taksinin UBER'e saldırmamasının mümkün olabileceğine inanıyorum.

Turist görüpte kazıklamaya kalkmayan çok nadir Türk gördüm. Bu nedenle UBER çok kullanışlı bir alternatifti. İşlerini doğru düzgün yapsalar sorun olmayacak. Ne tartıda ne parada düzgün iş yapmıyorlar.

Burada suç bence taksi duraklarının sahiplerinde. Çalışanını gözetlemeleri gerek.
Mesela Haramidere taksi durağında gayet iyi taksiciler var. Çalışanlar seçilmiş. Belli.
Milletimizin/Taksicilerin medeniyet seviyesinin yükselmesiyle bu taksi sorunlarının düşeceğine inanıyorum.
Hatta UBER için izin çıksa dahi, hiçbir taksinin UBER'e saldırmamasının mümkün olabileceğine inanıyorum.
Kotu olduklarini, tercih edilmeyeceklerini bildiklerinden dolayi yediremiyorlar. Onlara saldiriyorlar. Rekabete gelemiyorlar.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı