Tamir gören kulaklık sesi mono veriyor

DjPlak

Kilopat
Daha fazla  
Çinden alıp kullandığımız 2 yıl boyunca gayet iyi çalışmış olan Sades A55
1563894327114.png

Ancak birden kablosundaki kopukluklar ile ses sadece bir kulaklıktan gelmeye başladı. Söktük kartını olduğu yeri ve kopukluğu kesip sağlam olan yerinden kartına tekrar lehimledik. Ses artık 2 yönden geliyor ama nasıl geliyor?

Öncelikle ses galiba Mono oldu çünkü sola ya da sağa çekince (L ve R tarafına) ses her şekilde 2 kulaklıktan geliyor.
1563894241506.png

Ayrıca yine Realtek üzerinden Sesi ORTA ya alınca: Ses bozuluyor Sol da yada sağ da çekince , ses doğru ya yakın geliyor . neden doğruya yakın dedim çünkü galiba monoya dönüşünce ses de bir kayıp oldu yani önceki kullanımdaki ses gibi değil.
Bu arada LED'leri de çalışmıyor (alttaki fotoda USB çıkık gözküyor ama normalde hepsi takılı artı olarak kartın üzerinde LED aç kapa tuşu da açıkta) LED önemli değil ama beliritiyim dedim.

Kulaklık laptopa bu şekilde bağlı tam takılı çıkıklık yok:
WhatsApp Image 2019-07-23 at 17.43.32.jpeg

Ses açma kısma yerinin bulunduğun Kartının Orjinal halleri :
WhatsApp Image 2019-07-20 at 18.28.51.jpeg
WhatsApp Image 2019-07-20 at 18.28.54.jpeg

Söküp orjinal fotosuna bakarak tekrar lehimlediğimiz :
NLl5pa.jpg

WhatsApp Image 2019-07-23 at 17.43.33 (1).jpeg

NOT. Biz bu lehimleme işini 2 kez yaptık .
Şöyle orijinalini söktük yaptık sorun aynı üsttede de açıkladığım gibi kısmi çözüldü. Biz de bu sağ sol ayrımı olması için o kabloları birbirlerini yerlerini değdirerek çözmeye çalıştık hatta bir ara oldu ama ney neye değerek oldu onu çözemediğimiz için tekrar lehimleri söküp temiz lehim yapalım dedik. Bu sefer yine aynı sonuç yine kabloları değdirdik birbine bu sefer hiç olmadı.

NOT2: Başka PC'de denendi sonuç aynı.
*
Şimdi bu neden olur yardımlarınızı bekliyorum. Ne yapmalıyız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ölçü aleti var ise ses gelmeyen kanalın kablosu ve GND hattına kısa devre modunda bakın, eğer alet ötmüyor ise lehim sağlıklı yapılmamıştır.

Lehimi kim yaptı bilmiyorum ama lehim buradan parlak gözükmüyor ve ayrıca devre kartını biraz fazla ısıtmış, belki devrenin bakırını bile kaldırmış olabilir, bir bakmak lazım.

Merhaba. Evet, çok doğru, lehim bağlantılarının çoğu donuk (mat) görünüyor, sağlıklı olsalardı kalay parlaklığında pırıl pırıl olmalıydı. o yüzden çok sağlıklı görünmüyorlar. PCB'deki tüm "GND" lehim bağlantılarının lehimini yeniden yenileyin, bazı "GND'lerde belki soğuk lehim olabilir. Çünkü ses balans ayarı tam ortaya çekildiğinde 2 hattı bıçak gibi bölen "GND'dir, "GND'nin birkaç yerde olmaması, ses balansının sadece L ve R'ye çekildiğinde duyulmasıyla değil de bu balans tam ortadayken çıkan bu sesin L+R'nin ses toplamı şeklinde, yani L ve R'ye tam net ayrışmadan kulaklıktan toplamda dinlemenize belki neden olabilmiştir, kendi görüşüme göre. Lehimlemelerden sonra avometreyle sesli uyarı kısmıyla boyalı (izoleli) olan ses kabloları arasında izolasyon kontrolünü de mutlaka ayrı ayrı yapın. Kolay gelsin.

L ve R bir noktada lehimle birleşmiş olabilir. PCB'yi de çok hırpalamışsın. Kabloların üzerinde izolasyon var, onları kaldırınca birbirleriyle temas edenler ya da PCB'ye değenler de olabilir.

İzalasyonlarını çakmak ile yakıp o şekilde lehimledim. Hiç yakmadan direk mi lehimliyim ? PCB'ye değenler var.
Ölçü aleti var ise ses gelmeyen kanalın kablosu ve GND hattına kısa devre modunda bakın, eğer alet ötmüyor ise lehim sağlıklı yapılmamıştır.

Lehimi kim yaptı bilmiyorum ama lehim buradan parlak gözükmüyor ve ayrıca devre kartını biraz fazla ısıtmış, belki devrenin bakırını bile kaldırmış olabilir, bir bakmak lazım.
Ölçü aleti var ama açılmıyor galiba açık kalıp şarjı bitmiş nasıl doldururum bilmiyorum.

lehimi amatör ben yaptım :D öyle parlak filan nasıl yaparım bilmiyorum.
Olmazsa ve ümidini kesersen sağdaki L ve R'ye lehimleyip de deneyebilirsin ama PCB'nin diğer tarafında entegre vs. varsa ayrı.
PSB arkası
1563910667037.png

Merhaba. Evet, çok doğru, lehim bağlantılarının çoğu donuk (mat) görünüyor, sağlıklı olsalardı kalay parlaklığında pırıl pırıl olmalıydı. o yüzden çok sağlıklı görünmüyorlar. PCB'deki tüm "GND" lehim bağlantılarının lehimini yeniden yenileyin, bazı "GND'lerde belki soğuk lehim olabilir. Çünkü ses balans ayarı tam ortaya çekildiğinde 2 hattı bıçak gibi bölen "GND'dir, "GND'nin birkaç yerde olmaması, ses balansının sadece L ve R'ye çekildiğinde duyulmasıyla değil de bu balans tam ortadayken çıkan bu sesin L+R'nin ses toplamı şeklinde, yani L ve R'ye tam net ayrışmadan kulaklıktan toplamda dinlemenize belki neden olabilmiştir, kendi görüşüme göre. Lehimlemelerden sonra avometreyle sesli uyarı kısmıyla boyalı (izoleli) olan ses kabloları arasında izolasyon kontrolünü de mutlaka ayrı ayrı yapın. Kolay gelsin.

Parlak nasıl yaparım bir fikrim yok . 4-5 sene önce aldığım lehim telini eriterek yaptım.

Avometre var ama şarjı bitmiş galiba çünkü ses kısmına getriyorum tık yok veya soldaki ışık düğmeisne basıyorum oda ışık yakmıyor . Nasıl Şarj ederim ?
1563911529017.png

Kartın üzerinde 3 GND bağlantısı var 2 si yazıyor birinde yazı yazmıyor ama oda GND çünkü kartın çıkışında 3GND var.

Son düzenleme:
Merhaba. Genellikle avometrelerde (geçen yıl Proskit marka DC/AC bir pensampermetreyi, 1 LCR metreyi (UNİT-T) Proskit markalı 1 avometreye eve ilave olarak satın aldım, onlarda da 9 voltluk birer pil vardır, mart ayında da UNİT-T marka dijital bir osiloskop aldım, onda içte pil yok) 9 volt kuru pil (alkalin veya normal kuru pil) kullanılıyor. 9 voltluk pili çok zayıfladığında avometrenin LCD'sinde avometre modellerine, markalarına göre bir batarya işareti yanıp söner, o zaman bu pili mutlaka değiştirmek gerekiyor. Açık bırakıldığında bazılarında otomatik kapanma vardır, sizinkinde bu ya yokmuş veya siz bu batarya uyarı işaretini hiç göremeden pili cihaz açıkken bitmiş olmalı.

Lehim telini 4-5 yıl bekletince kalitesinde yine bir değişim olmamıştır, çok büyük ihtimalle. Lehimin çok parlak (canlı) olması için lehim pastası ile lehim telini kullanmalı ve havya ucunu lehimleme işleminden önce iyice temizlemelisiniz. Lehim yaparken havya ucunun o anki sıcaklığı da aslında bu konuda oldukça önemlidir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı