Tanımadığımız medeniyetlere sinyal yollamak

• Konuyu başlatan Zeu5
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 21
  • Görüntüleme 844
Evrende yalnız olmak çok korkunç olduğu için başka canlılar da arıyoruz ve bu arayış oldukça normal.
Ayrıca sen diğer konuda bana gelişmiş medeniyet mi gördün geldin diyordun. Galiba sen görmüşsün, anlatsana biraz. Evrimlerini tamamlamışlar mıydı?😂

Biraz geç gördüm kusura bakmayın fakat bunun oldukça tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Hatta bu konu hakkında karanlık orman teorisi diye bir teori var. Yani karanlık bir ormanda olduğunuzu düşünün. Hiçbir şey göremiyorsunuz. Böyle bir durumda ses çıkarırsanız saldırgan hayvanlara da davetiye çıkarmış olursunuz. Aynısı insanlık içinde geçerlidir. Siz belki de kötü ve saldırgan olmayan uygarlıklara mesaj yollamak istiyorsunuzdur fakat saldırgan bir uygarlık gönderdiğiniz mesajı fark edip sizi yok edebilir.

Biraz geç gördüm kusura bakmayın fakat bunun oldukça tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Hatta bu konu hakkında karanlık orman teorisi diye bir teori var. Yani karanlık bir ormanda olduğunuzu düşünün. Hiçbir şey göremiyorsunuz. Böyle bir durumda ses çıkarırsanız saldırgan hayvanlara da davetiye çıkarmış olursunuz. Aynısı insanlık içinde geçerlidir. Siz belki de kötü ve saldırgan olmayan uygarlıklara mesaj yollamak istiyorsunuzdur fakat saldırgan bir uygarlık gönderdiğiniz mesajı fark edip sizi yok edebilir.

Elimizdeki teknoloji ile gönderebildiğimiz sinyaller uzaya bakıldığında çok küçük hatta ihmal edilecek kadar küçük bir alanı kapsıyor. Eğer bu alan içinde zaten çok gelişmiş bir medeniyet varsa bizi bulmaları için bunlara ihtiyaç olacağını sanmıyorum. Ama teknolojisi bizim ki kadar veya biraz daha fazla medeniyetler ile iletişime geçmek daha mantıklı olabilir. Sonuçta biz daha ay dışında herhangi bir gezegene insan gönderemedik en yakın tarih olarak marsa plan yapılmakta. Bırakın milyonları onlarca ışık yılı uzaktaki yerlere bile gitmemiz için şu anda keşfedilmemiş teknolojilerin bulunması lazım.

Bizim gönderdiğimiz sinyallerin çoğu zaten bildiğimiz kısmının dışına çıkmıyor. Ve diğer varlıkların ne kadar gelişmiş olduğunu bilmiyoruz. Onların haberleşme sistemini bilmiyoruz. Tamamen bilinmezliğin içinde evrene rastgele gönderdiğimiz sinyallerin uzaylılar tarafından alınıp, deşifre edilip, sonra da bizim alıcılarımızın aygılayacağı şekilde göndermelerini beklemek saçmalık.

Elimizdeki teknoloji ile gönderebildiğimiz sinyaller uzaya bakıldığında çok küçük hatta ihmal edilecek kadar küçük bir alanı kapsıyor. Eğer bu alan içinde zaten çok gelişmiş bir medeniyet varsa bizi bulmaları için bunlara ihtiyaç olacağını sanmıyorum. Ama teknolojisi bizim ki kadar veya biraz daha fazla medeniyetler ile iletişime geçmek daha mantıklı olabilir. Sonuçta biz daha ay dışında herhangi bir gezegene insan gönderemedik en yakın tarih olarak marsa plan yapılmakta. Bırakın milyonları onlarca ışık yılı uzaktaki yerlere bile gitmemiz için şu anda keşfedilmemiş teknolojilerin bulunması lazım.

İnsanlıktan daha gelişmiş olma olasılıkları daha fazla bu arada.

İnsanlıktan daha gelişmiş olma olasılıkları daha fazla bu arada.
Olasılığını düşünmek için en ufak bir delil yok. Ben bu sonsuz evrende varolduklarını düşünüyorum ama en ufak bir iz yok. Sadece bir tahmin. Sadece Bizden daha gelişmiş olabilirler diyebiliriz hiç bir bilgi yok.
Bu bilinmezlik beni gerçekten çok korkutuyor. Çok az bir bilgiye sahibiz.

Olasılığını düşünmek için en ufak bir delil yok. Ben bu sonsuz evrende varolduklarını düşünüyorum ama en ufak bir iz yok. Sadece bir tahmin. Sadece Bizden daha gelişmiş olabilirler diyebiliriz hiçbir bilgi yok.
Bu bilinmezlik beni gerçekten çok korkutuyor. Çok az bir bilgiye sahibiz.

Bizden gelişmiş olduğunu nereden biliyorsun gidip baktın mı?

Düşünsenize; milyarlarca saman balyasının içinde olan tek bir atomun çekirdeklerinden trilyonlarca kat küçük olan bir şey için bütün saman balyalarını satın alıyorsunuz, bu çok saçma olurdu değilmi? Tıpkı şuan evrende olduğu gibi..
Uzay ve yaratılış.. gerçekten saçma, müthiş ve bir o kadarda karmaşık.

Yeni konular

Geri
Yukarı