Tanrıdan korkmuyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Biraz dini bir konu olacak umarım kimse birbirine hakaret etmez.

Ben Tanrıdan korkmuyorum asla. İnsanlara irade vermiş. Onlar bu irade ile birbirlerine zarar veriyor. Tanrı bir ruh vermiş. Ve bize karışmıyor. Savaşlar olmazdı herhalde karışacak olsa. Belirli bir düzen yok evrende. Ama bir başlangıç olabileceği fikri beni bir yaratıcıya inandırdı.

Dinleri kullanan kişiler, korku imparatorlukları ile genelde bu masum insanları kullanıyor. Neden bu kadar üstün bir şeyden korkayım ki? Ben seviyorum onu, kalbimde yaşıyor. Özgürüm, her asır değiştirilen bence saçma olan kanunlara göre yaşamıyorum. İnsanların kendi vicdanın da ahlaklı olmasını istiyorum sadece. Belirli bir dine ihtiyaç duymadan.

Ama bunları söyleyince linç yiyeceğim. Olsun neyse.
Linç minç yemeyeceksin ama Allah diyor ki benden korkacaksınız. He tabii senin için belki Tanrıdır bilmem ama.

Çünkü Allah var.
Siz 6 sayfa boyunca "Allah yok" yazan birinin saygısızlık yaptığından bahsetmemiş miydiniz?
Ben size sütün içindeki yağı çıkarıp gösteremem, ama sütün içindeki yağın var olduğunu ikimizde biliyoruz. Bir maddenin içindeki proton nötron ve elektronları çıkarıp gösteremem ama biliyoruz ki var. Bu kâinati, gökleri ve yeri yaratıp bir düzene koyan tek bir ilah var mıdır, yok mudur? Ve her ikisini görüp gözetmek ona bir ağırlıkta vermez. Bu Dünya gözü ile onu görmek mümkün değildir, ancak kalpler onun varlığını idrak edebilir.
Senin bu bahsettiğin şeyler İslam gibi teistik inancın değil dinsizliğin yani deizmin savunması. Sen tanrı vardır diye değil Allah vardır diye savunmalısın çünkü sana gelen argümanlar bu yönde.

Hocam karınız yapmak 😀 😉 @444065 Hocam geri dönmüş bu arada hoş geldin hocam 🙂
Şimdi gördüm. Tabi biliyor düğünde en ön masayı kendisine ayıracağımı. Arayı sıcak tutuyor :) @444065

Şaka bir yana. Hoş geldiniz tekrardan :). Sizleri görmek güzel. Biliyordum geleceğinizi :).

Çünkü Allah var. 🙂Ve din olarak İslami seçmiştir.
Tanrının İslam dinini seçtiğine nasıl emin olabiliriz? Bunun garantisini kim veriyor? Kitabında yazıyor diye mi? Peki kitabın bu şekilde değiştirilmediğine nasıl emin olacağız? Kitapta değiştirilmediği de yazıyor ama sırf kitapta değiştirilmediği yazıyor diye değiştirilmediğine nasıl emin olabiliriz? Bunun hiçbir şekilde garantisi yok. Sırf kitapta yazıyor diye tanrı İslam dinini seçmiş olmuyor. Bundan 100 yıl önceki bir din kitabında da yazıyor olabilir. Bugün eminim başka dinlerin kitabında da o kitabın seçilmiş kitap olduğu yazıyordur.

Biraz dini bir konu olacak umarım kimse birbirine hakaret etmez.

Ben Tanrıdan korkmuyorum asla. İnsanlara irade vermiş. Onlar bu irade ile birbirlerine zarar veriyor. Tanrı bir ruh vermiş. Ve bize karışmıyor. Savaşlar olmazdı herhalde karışacak olsa. Belirli bir düzen yok evrende. Ama bir başlangıç olabileceği fikri beni bir yaratıcıya inandırdı.

Dinleri kullanan kişiler, korku imparatorlukları ile genelde bu masum insanları kullanıyor. Neden bu kadar üstün bir şeyden korkayım ki? Ben seviyorum onu, kalbimde yaşıyor. Özgürüm, her asır değiştirilen bence saçma olan kanunlara göre yaşamıyorum. İnsanların kendi vicdanın da ahlaklı olmasını istiyorum sadece. Belirli bir dine ihtiyaç duymadan.

Ama bunları söyleyince linç yiyeceğim. Olsun neyse.

Dostum aslında yaşlılar kendi bildiklerini, düşüncelerini sürekli bizlere aşıladılar.
Allah çarpar, kızar, yakar, parçalar.
Oysaki Allah'ın sıfatlarından biriside 'el-Rahim'dır. Rahim acıma, bağışlama, anlamına gelmektedir.
Annemiz bile bizi rahimi ile doğurmuş, rahmeti ile kucaklamaktadir. Peki onu yaratan nasıl vahşi olabilir. Hadislerde söyle geçer: 'Allah rahmeti yüz parça olarak yarattı, ve bunların her biri yer ve göğü kaplayacak kadardı, sadece bir parçası yer yüzündekilere dağıtıldı, 99 parçası ahirete saklandı.' bu kadar rahmet sahibi bir Allah'tan nasıl olurda insan korkabilir? Kuran'da bahsi geçen korku bir kişiyi çok sevdiğin için, onu incitme, kırma, hoşnut olmayacağı bir iş yapmaktan korkma manasindadir. Yoksa Allah hiçbir zaman seni cehennem ile korkutmaya çalışmaz, tam tersi cennet ile müjdelemeye çalışır.
Allah'ın rahmeti üzerimize olsun kardeşim
Surçü-lisan etti isek affola. Selametle...

Son düzenleme:
  • Beğen
İfadeler: 900
Hocam gerek Discord olsun gerek Online oyunlar olsun her yerde Allaha peygambere küfür ediyorlar. Bunda mı ozgürlük yok.
Küfretmek ifade etmek demek değildir. Bir kere bunu söyleyerek başlayayım. İkinci olarak, ne demek istediğimi aslında gayet iyi anlamış olmanız gerekir. Türkiye şartlarında felsefi düşünmek çok zor. Özellikle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde sadece İslam'a yer verilmesi bile ne demek istediğimin açık bir delilidir. Adı üstünde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi. Yani sadece İslam'ın kültürü yok. Yahudiliğinde kültürü var Zerdüştlüğün de. Ve yalnızca İslam'da ahlak yok. Ki Ahlak dinden bağımsız bir olgudur. Ama bizim ülkemizde Din Kültürü dersinde yalnızca İslami konular inceleniyor. Bundan daha net bir örnek sunamam sizlere.

Ben size sütün içindeki yağı çıkarıp gösteremem, ama sütün içindeki yağın var olduğunu ikimizde biliyoruz. Bir maddenin içindeki proton nötron ve elektronları çıkarıp gösteremem ama biliyoruz ki var. Bu kâinati, gökleri ve yeri yaratıp bir düzene koyan tek bir ilah var mıdır, yok mudur? Ve her ikisini görüp gözetmek ona bir ağırlıkta vermez. Bu Dünya gözü ile onu görmek mümkün değildir, ancak kalpler onun varlığını idrak edebilir.
Hocam bu yaklaşım bence bir tık yanlış gibi, sütün içindeki yağın var olduğunu bilimsel olarak kanıtlayabiliriz, bir maddenin içindeki proton, nötron ve elektronların varlığını da bilimsel olarak veya deneyler ile kanıtlayabiliriz.

Kısaca yaratan akıl vermiş aklını kullan diyor. Dinleri araştır oku aklını kullan mantıklı geleni sonuna kadar araştır ve öğren. Baktın sana doğru geliyor eminsin ibadet et.

Hocam bu yaklaşım bence bir tık yanlış gibi, sütün içindeki yağın var olduğunu bilimsel olarak kanıtlayabiliriz, bir maddenin içindeki proton, nötron ve elektronların varlığını da bilimsel olarak veya deneyler ile kanıtlayabiliriz.
İşte bütün bunlar bir yaratıcının varlığına işaret etmiyor mu? Bunların kendi kendine olması mümkün değil.
Tanrının İslam dinini seçtiğine nasıl emin olabiliriz? Bunun garantisini kim veriyor? Kitabında yazıyor diye mi? Peki kitabın bu şekilde değiştirilmediğine nasıl emin olacağız? Kitapta değiştirilmediği de yazıyor ama sırf kitapta değiştirilmediği yazıyor diye değiştirilmediğine nasıl emin olabiliriz? Bunun hiçbir şekilde garantisi yok. Sırf kitapta yazıyor diye tanrı İslam dinini seçmiş olmuyor. Bundan 100 yıl önceki bir din kitabında da yazıyor olabilir. Bugün eminim başka dinlerin kitabında da o kitabın seçilmiş kitap olduğu yazıyordur.
Diğer dinleri araştırarak İslam dininin doğruluğunu anlayabiliriz. Kuran'da da o dönemlerde bilinmesi mümkün olmayan cevaplar var. Bunlardan biri "biz sizi üç karanlık odada yarattık" bugün bilim ana rahmindeki 3 karanlık odada neler olduğunu ismiyle cismiyle açıkladı. Yoksa Hz Muhammed o dönemde ana rahmindeki üç karanlık odayı nereden bilecekti? Bir diğeri biri tatlı biri tuzlu iki denizin birbirine karışmaması. O denizi ancak Kristof Kolomb keşfetti. İşte müslümanin hatası burada. Eğer müslüman araştırıp baksaydı, o denizi müslüman bulacaktı. Bu ayrı konu. Ve bunun birçok mucize var Kuran'da. Aynı şekilde kurallarda öyle.

Yapmayın ya, sokakta dini inancı sorulduğunda ateistim diyen bir insanı dövüyorlar mı?
Din hocana ateistim de bakalım, önceki yıllarda dinden bırakıyordu beni az kalsın. Ben satanistim de sokakta, insanlar seni linç eder.
Ya, hocam. Saçma şeyler söylüyorsunuz ya. Level kaç duyar bu, kimsenin kimseye karıştığı yok, boş muhabbet yemin ederim, yok ateistim döverler beni, yok ateistim öleceğim, yok böyle yok zart zurt. Sizin ne düşündüğünüz milletin umrunda değil.
Psikolojik baskı yüzünden düşünceni net olarak arkadaşların haricinde kimseye aktaramazsın. Ailene, çevrene vs. aktaramazsın. Çünkü ne diyecekleri belli değil.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı