Tansiyon düşükse ne yapılmalı?

Femto

Kilopat
Makaleler
12
Daha fazla  
Şimdi, genellikle vaktimi dizi/film çevirisi yaparak geçiriyorum. Oturmak gün içinde en çok uyguladığım aktivite. Günde 7-8 saat uyuyup 10 küsur saat oturuyorum. Ne kadar süre geçtiği çok önemli değil 15 dakika olsa bile ayağa kalktığımda gözüm kararıyor, dengemi kaybediyorum sanki bir şey beni yere itermiş gibi düşüyorum. Titremek de cabası. Bugün tansiyonumu ölçtüm, ve çıkan değerleri araştırınca çok kötü olduğunu gördüm. B.T 95, K.T 49 ve nabzım 101 çıktı. 17 yaşındayım, vücut kitle indeksim 16.84. Az yediğimden değil, sağlıklı bir insan gibi dengeli besleniyorum ancak metabolizmam normale göre daha hızlı. Ne yapmamı önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitöre 10 saat bakarsam sabit noktaya benimde oluyor. Tansiyon için az tuzlu ayran iç ve telefonunu ayarla 1 saat sonra kalk bir 10 dakika yürü başka şeyler ile ilgilen tekrar otur.

10 saat aralıksız oturuyorsanız sağlıksız bir durum bu. Eğer işiniz ya da bazı etkenler buna engelse bile her 1 saatte 10-15 dk ara verip gözlerinizi dinlendirin ve kısa bir süre yürüyün. Böylelikle kan akışınız düzelir ve gözleriniz dinlenmiş olur.

Arkadaşlar onu biliyorum, aralıksız oturmuyorum ve her 30 dakikada bir 4-5 dakika kalkıp yukarı kata çıkıp iniyorum. Tuzlu ayranı deneyeceğim.

Arkadaşlar onu biliyorum, aralıksız oturmuyorum ve her 30 dakikada bir 4-5 dakika kalkıp yukarı kata çıkıp iniyorum. Tuzlu ayranı deneyeceğim.
Sürekli devam eden bir şikayetse bu durum doktor görünmenizi tavsiyesi ederim. Altında yatan başka nedenler olabilir. Beslenme, vitamin eksikliği , tiroid, kullandığınız ilaçlar vb. gibi. Tuzlu ayran kısa vadede işinizi görür.

Tansiyonunu gün içinde sık sık güvenilir bir tansiyon aletiyle ölçtür ve bu değerler sürekli mevcutsa doktora görün. Yatarken aniden ayağa kalkan kişi kısa süreli ani tansiyon düşüşü nedeniyle hafif bir göz kararması yaşayabilir (buna ortostatik hipotansiyon denir) ancak senin nabız sayın ve tansiyonun normal değil. Fazla geciktirmeden doktora görün.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı