Tarayıcı Önerisi

ShenkaMan

Centipat
Merhabalar. Güvenilir olan ve hızlı çalışan bir tarayıcı önermenizi istiyorum. Size göre en iyi tarayıcı hangisi olduğunu öğrenmek için açtım bu konuyu. Bu sayede insanların faydalanacağını düşünüyorum.

Önceden indirdiğim ama kullanmadığım bir tarayıcı var. Kullandığımda Chrome'dan, Firefox'tan, Yandex'ten hızlı çalıştığını fark ettim. Hatta bu tarayıcı da reklam engelleme, gizlilik gibi özellikleri mevcut.

İşte bu tarayıcı: Ghostery Dawn

Librewolf gizlilik anlamında en saygılı tarayıcı diyebiliriz.
Hafiflik olarak Falkon öneririm.
Brave de gizlilik dünyasıyla yeni tanışmış kişiler için uygundur.
Ungoogled chromium da hafiftir.
Bunlat dışında klavye tabanlı tarayıcılar da var fişek gibi ama kullanması zor mesela lynx.

Kısa bilgilendirme olarak da şunu sunayım. Biraz sonra okuyacağınız tarayıcılar yüksek spyware oranına sahiptir ve gizlilik sözleşmeleri yüzünden soru işareti doludurlar. Ayrıca kapalı kaynak kodlulardır ve sık sık isimleri geçer:
Google Chrome, Opera, Microsoft Edge, Yandex Browser vb.

Mozilla'nın da arka kapılarda google ile ilişkisinin olduğu konuşulduğu için (söylenti değil kanıtlar da mevcut, aratıp bulabilirsiniz) düz halini önermiyorum. Arkenfox ön ayarı mesela bunlardan arındırır ya da buna yakın ayarlar. Ya da direkt düz Librewolf kullanılabilir arkenfox ayarlarını kullanır çoğunlukla.

Son düzenleme:
Librewolf gizlilik anlamında en saygılı tarayıcı diyebiliriz.
Hafiflik olarak Falkon öneririm.
Brave de gizlilik dünyasıyla yeni tanışmış kişiler için uygundur.
Ungoogled chromium da hafiftir.
Bunlat dışında klavye tabanlı tarayıcılar da var fişek gibi ama kullanması zor mesela lynx.

Kısa bilgilendirme olarak da şunu sunayım. Biraz sonra okuyacağınız tarayıcılar yüksek spyware oranına sahiptir ve gizlilik sözleşmeleri yüzünden soru işareti doludurlar. Ayrıca kapalı kaynak kodlulardır ve sık sık isimleri geçer:
Google Chrome, Opera, Mozilla Firefox(ayarsız düz hali), Microsoft Edge, Yandex Browser vb.
Firefox kapali kaynak mi :D?

Geri
Yukarı