Tarayıcıdan bir şey indirilirken şifre koyma

Needal

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar. Kardeşim benden habersiz bilgisayara değişik programlar kuruyor. Bütün gün onları kaldırmakla uğraştım acaba bilgisayar açılırken şifre sormayacak, sadece internetten dosya indirildiğinde şifre soran bir ayar veya uygulama var mı? Teşekkürler.

Merhabalar. Kardeşim benden habersiz bilgisayara değişik programlar kuruyor. Bütün gün onları kaldırmakla uğraştım acaba bilgisayar açılırken şifre sormayacak, sadece internetten dosya indirildiğinde şifre soran bir ayar veya uygulama var mı? Teşekkürler.
Admin yetkisi acc. açma, CHMOD yetkileri okuma olup yazma olmayacak şekilde sınırla.

İndirildiğinde şifre soran değilde programları kurmaya çalışırken şifre soran bir şey yapabilirsin, bunu yapmak için şuan kullandığın Windows kullanıcı hesabına şifre koy veya varsa şifreyi değiştir ardından kardeşin için yeni bir hesap aç, o hesabı yönetici hesabı yapma standart kullanıcı hesabı olsun ve kardeşiniz o hesaptan giriş yapabilsin sadece.

Programlar yüklenirken yönetici izni isterler (Çoğu.) eğer programı yönetici olmayan bir hesaptan kurmaya çalışırsanız yönetici onayı verirken (Evet ve hayıra bastığımız yer.) şifre girmeyi gerektirecektir, bu noktada da sizin Windows hesabınızın şifresini isteyecek ve bilmediği için kuramayacak.

Çoğu dememin sebebi bazı programlar sistem temeline, bazıları kullanıcıya özel kurulur, sistem temeline kurulurken yönetici izni gerekir ama kullanıcıya özel kurulurken (Yani onun hesabında kurulduğunda sizin hesabınıza kurulmayacak.) yönetici izni istemezler, buda bir çözümdür aslında en azından bilgisayarın size ait olan tarafı ve sistem temelinde olan tarafı güvende kalır.

Aynı zamanda üstte de söyledikleri gibi, dosyalarda değişiklik yapmamasını da istiyorsan onun hesabına sadece okuma izni verebilirsin buda işe yarar.

Bir diğer çözüm yolu ise ikinci açacağınız hesabı yönetici hesabı yapmak, daha sonrasında o hesaba giriş yapıp kendi hesabınızı standart hesaba çevirmek, bunu yaparsanız ortak Windows kullanıcı hesabı kullanabilirsiniz ama o kullanırken yönetici hesabının şifresini yine bilmediğinden bir işlem yapamayacak tabii siz bildiğiniz için yapabileceksiniz.

Son düzenleme:
İlk başta herkese bir teşekkürler. Peki şöyle bir ayar yapılabilir mi?
Kardeşime oyunlarını, dosyalarını kaydetmesi için ona 2TB harici disk almıştım. Ama bir şey kurarken hiç dikkat etmeden Next, Next diye kurulum yaptığından hepsini yine C diskime kuruyor varsayılan kurma yerini D yapma imkanım var mıdır? Çünkü böyle olması benim için daha iyi.

İlk başta herkese bir teşekkürler. Peki şöyle bir ayar yapılabilir mi?
Kardeşime oyunlarını, dosyalarını kaydetmesi için ona 2TB harici disk almıştım. Ama bir şey kurarken hiç dikkat etmeden Next, Next diye kurulum yaptığından hepsini yine C diskime kuruyor varsayılan kurma yerini D yapma imkanım var mıdır? Çünkü böyle olması benim için daha iyi.
Şu link işinize yarayabilir, eski tarz uygulamalar için C:\Program Files ve Program Files (x86) varsayılan konum, onları regedit üzerinden değiştirebiliyormuşsunuz, Microsoft Store vb. yerlerden indirilen UWP uygulamalarının konumu ise Ayarlar üzerinden değiştirilebiliyormuş.

Birçok program hala (x86)'ya kuruluyor yani sadece Program Files'ı değil C:\Program Files (x86) yazanı da yeni yere ayarlayabilirsiniz.
1644918233492.png

Şu link işinize yarayabilir, eski tarz uygulamalar için C:\program files ve program files (X86) varsayılan konum, onları regedit üzerinden değiştirebiliyormuşsunuz, Microsoft Store vb. yerlerden indirilen UWP uygulamalarının konumu ise ayarlar üzerinden değiştirilebiliyormuş.

Birçok program hala (X86)'ya kuruluyor yani sadece program Files'ı değil C:\program files (X86) yazanı da yeni yere ayarlayabilirsiniz.
Eki Görüntüle 1305681

Bu yöntemi yaptıktan sonra sorun yaşayanlar olmuş en iyisi sizin ilk verdiğiniz tavsiye. Çok teşekkürler.

Geri
Yukarı