Tarih kitabı önerisi

Bu aralar Tarih kitapları okuyorum. Bu kitapları aldım.
Nutuk ile başladım ilk olarak, yarısına geldim, bitireyim, Bozkurtlar kitabını okumaya başlayacağım ve bitince aldığım diğer kitapları da okuyacağım. Başka kitap öneriniz var mı?
Arkadaşlar bir şey belirtmek istiyorum, ben Türkçülük temalı kitaplar okuyorum, Tarihimizi, milli mücadele dönemini merak ettiğim için, bilmem gerektiğini düşündüğüm için, konuda belirttiğim gibi Nutuk ile başladım. Linkte ki diğer belirttiğim kitapları da satın aldım. Sınıfımda bir arkadaş var, oda bu tarz Türkçülük temalı kitaplar okuyor, bende Türkçülük esaslı kitaplara merak saldım, arkadaşlar diyor ki sende bizim arkadaş gibi kafayı yedin herhalde, bu tarz kitapları okuyup napcan, Türkçülük de neymiş diyorlar. Sonra benden beş yaş büyük kuzenim gelmişti eve, oda aldığım kitapları gördü, dedi ki bu kitapları okuyup napcan, hele şu adamın yazdığı Nutuk kitabını okuyup napcan, kafayı bunlarla mı doldurcan, kafaya bunlara mı bozdun, Türkçülük te neymiş olum diyordu? Arkadaşlar sizce yaptığım kötü bir şey mi? Ailem izin verdi, oku sıkıntı olmaz dedi, benim babamda bu tarz kitapları zamanında okumuş. Siz ne düşünüyorsunuz?
Turgut Özakman'ın üçleme serisi var Diriliş Çanakkale savaşını anlatıyor Şu Çılgın Türkler Milli Mücadele Dönemi ve savaşlarını anlatıyor ve Cumhuriyet Mucize 2 Serilik kitabı genel seri bitiyor Eğer göz atmak isterseniz Ali Çimen Tarihi Değiştirenler serisi var

Turgut Özakman'ın üçleme serisi var Diriliş Çanakkale savaşını anlatıyor Şu Çılgın Türkler Milli Mücadele Dönemi ve savaşlarını anlatıyor ve Cumhuriyet Mucize 2 Serilik kitabı genel seri bitiyor Eğer göz atmak isterseniz Ali Çimen Tarihi Değiştirenler serisi var
Hocam kitapları e kitap olarak telefondan okuma fikrini nasıl görüyorsunuz, deneyim dedim, android de bi program buldum, önce kitabın pdf ini bulup, ebop formatına çeviriyom, daha sonra telefonda o program ile açıp okuyorum ama bazı kitaplarda yazılar bozuk çıkıyor veya bir kısmı olmuyor kelimenin.

Yaptığın kötü bir şey değil, elbette istediğin konuda okuyup eleştiri yapma hakkın var.

Esas konuya dönecek olursak; Nutuk çok tenkit gereksinimi barındıran bir eser. Onu okurken farklı kaynaklardan da yararlanmak gerekiyor. Dolaysıyla roman gibi okunmasını doğru bulmuyorum. Bir de 19. ve 20. yüzyıl anlaşılması en zor asırlar olduğu için bağlantılı olduğumuz her milletin tarihini bilmek fayda sağlar. Yorum yapabilmek için bunu da yerine getirmek şarttır, ancak sadece öğreneyim, bilgimi artırayım mantığıyla düşünüyorsan sathî bilgi yetebilir.

Şahsî olarak son birkaç asrın en büyük adamını Namık Kemal olarak görüyorum. Onu ve beraberinde Mehmet Akif Ersoy gibi isimleri de mutlaka tanımak, eserlerini okuyup bilmek gerekli.

Türklükle, Türk kültürüyle ilgili eserler:
Ziya Gökalp - Türkleşmek, İslamlaşmak, Muasırlaşmak
Yusuf Has Hacib - Kutadgu Bilig
Nizamülmülk - Siyasetname
Nihal Atsız - Türk Ülküsü & Türkçülüğe Karşı Haçlı Seferi ve Çektiklerimiz
Muharrem Ergin - Orhun Abideleri & Dede Korkut Hikayeleri
İsmail Hami Danişmend - Türkler ve Müslümanlık

Son dönemle ilgili önerebileceğim kitaplar:
Altay Cengizer - Osmanlı'nın Son Savaşı
Necdet Sevinç - İstiklâl Harbi'nde Etnik İhanet
Ozan Karabulak - Atsız ve Türkçülüğün Yarım Asrı

Devlet-i Âliyye - Halil İnalcık
Timurlenk - Beatrice Forbes
Tarih Notları - Bernard Lewis
Yeniçeriler - Godfrey Goodwin
Yavuz Sultan Selim - Feridun Emecen

Genellikle İlber Ortaylı'nın tavsiye ettiği tüm kitapları okuyabilirsin.

Devlet-i Âliyye - Halil İnalcık
Timurlenk - Beatrice Forbes
Tarih Notları - Bernard Lewis
Yeniçeriler - Godfrey Goodwin
Yavuz Sultan Selim - Feridun Emecen

Genellikle İlber Ortaylı'nın tavsiye ettiği tüm kitapları okuyabilirsin.
Hocam İlber Ortaylı' nin kitaplari nasıl, ağır bir anlatımı varsa kalkışmayım okumaya. Çok kitap okuyan biri olmadığım için, daha yeni yeni adapte olmaya başladım, o yüzden sıkabilir kitap.
Yaptığın kötü bir şey değil, elbette istediğin konuda okuyup eleştiri yapma hakkın var.

Esas konuya dönecek olursak; Nutuk çok tenkit gereksinimi barındıran bir eser. Onu okurken farklı kaynaklardan da yararlanmak gerekiyor. Dolaysıyla roman gibi okunmasını doğru bulmuyorum. Bir de 19. ve 20. yüzyıl anlaşılması en zor asırlar olduğu için bağlantılı olduğumuz her milletin tarihini bilmek fayda sağlar. Yorum yapabilmek için bunu da yerine getirmek şarttır, ancak sadece öğreneyim, bilgimi artırayım mantığıyla düşünüyorsan sathî bilgi yetebilir.

Şahsî olarak son birkaç asrın en büyük adamını Namık Kemal olarak görüyorum. Onu ve beraberinde Mehmet Akif Ersoy gibi isimleri de mutlaka tanımak, eserlerini okuyup bilmek gerekli.

Türklükle, Türk kültürüyle ilgili eserler:
Ziya Gökalp - Türkleşmek, İslamlaşmak, Muasırlaşmak
Yusuf Has Hacib - Kutadgu Bilig
Nizamülmülk - Siyasetname
Nihal Atsız - Türk Ülküsü & Türkçülüğe Karşı Haçlı Seferi ve Çektiklerimiz
Muharrem Ergin - Orhun Abideleri & Dede Korkut Hikayeleri
İsmail Hami Danişmend - Türkler ve Müslümanlık

Son dönemle ilgili önerebileceğim kitaplar:
Altay Cengizer - Osmanlı'nın Son Savaşı
Necdet Sevinç - İstiklâl Harbi'nde Etnik İhanet
Ozan Karabulak - Atsız ve Türkçülüğün Yarım Asrı
Sağ olun hocam, bakacam dediğiniz kitaplara.
Savaş Sanatı sizi içine çekecektir.
Sağ olun, teşekkür ederim, bakacam dediğiniz kitaba.

Hocam İlber Ortaylı' nin kitaplari nasıl, ağır bir anlatımı varsa kalkışmayım okumaya. Çok kitap okuyan biri olmadığım için, daha yeni yeni adapte olmaya başladım, o yüzden sıkabilir kitap.

İlber Hoca'nın anlatım, yazım tarzı berbata yakın. Bu kadar çalışkan, okumuş, yükselmiş bir insanın anlatımının da iyi olmasını beklerdim 5-6 kitabını okumuş birisi olarak tavsiye etmiyorum. Zaten çok sayıda soru-cevap kitabı da var ve can sıkıyor. Yeni yeni başlıyorsan Erhan Afyoncu okuyabilirsin. Afyoncu'nun 5-6 ciltlik Sorularla Osmanlı İmparatorluğu diye kitabı vardı.

Bu arada benim önerdiğim konular-kitaplar da biraz ağır. Ama sen bu alanda okumak, gelişmek istiyorsan üstesinden gelebilirsin. Yani bu okuma işi matematik öğrenmek kadar teferruatlı değil, zira yapacağın tek şey el altındaki veya İnternet'teki bir sözlükten faydalanmak. Hem öyle okumak daha verimli olur, fazlasıyla bilgi edinirsin. Kaldı ki daha 10-15 yıl önce yazılmış Türkçe kitapları bile doğru düzgün okuyamadığımız için eskimiş kelimeleri öğrenip, dilimizi zenginleştirmek şart. O nedenle bir kitap ne kadar ağır olsa da, onun üzerine düşüp öğrenmek istediğin takdirde üstesinden gelinir. İnalcık'ın anlatımı ise çok başarılı.

İlber Hoca'nın anlatım, yazım tarzı berbata yakın. Bu kadar çalışkan, okumuş, yükselmiş bir insanın anlatımının da iyi olmasını beklerdim 5-6 kitabını okumuş birisi olarak tavsiye etmiyorum. Zaten çok sayıda soru-cevap kitabı da var ve can sıkıyor. Yeni yeni başlıyorsan Erhan Afyoncu okuyabilirsin. Afyoncu'nun 5-6 ciltlik Sorularla Osmanlı İmparatorluğu diye kitabı vardı.

Bu arada benim önerdiğim konular-kitaplar da biraz ağır. Ama sen bu alanda okumak, gelişmek istiyorsan üstesinden gelebilirsin. Yani bu okuma işi matematik öğrenmek kadar teferruatlı değil, zira yapacağın tek şey el altındaki veya İnternet'teki bir sözlükten faydalanmak. Hem öyle okumak daha verimli olur, fazlasıyla bilgi edinirsin. Kaldı ki daha 10-15 yıl önce yazılmış Türkçe kitapları bile doğru düzgün okuyamadığımız için eskimiş kelimeleri öğrenip, dilimizi zenginleştirmek şart. O nedenle bir kitap ne kadar ağır olsa da, onun üzerine düşüp öğrenmek istediğin takdirde üstesinden gelinir. İnalcık'ın anlatımı ise çok başarılı.
Sağ ol hocam, bakacam dediğin kitaplara, elimdeki kitapları bitireyim.

Hocam kitapları e kitap olarak telefondan okuma fikrini nasıl görüyorsunuz, deneyim dedim, android de bi program buldum, önce kitabın pdf ini bulup, ebop formatına çeviriyom, daha sonra telefonda o program ile açıp okuyorum ama bazı kitaplarda yazılar bozuk çıkıyor veya bir kısmı olmuyor kelimenin.
Tam yanlış kişiye sordunuz hocam gözlük kullanıyorum ve miyop hastasıyım telefon ekranına fazla bakmamam lazım o yüzden okumuyorum bir fikrim yok. Bu arada Eric Hobsbawm Kitaplarını önermeyi unuttum onlarada göz atın ama dili biraz ağır

Geri
Yukarı