Tarih Nasıl Çalışılır?

TwoBee

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
13
Yer
LTBR
Kendimi bildim bileli tarih dersinde kötüyümdür. Artık bunu düzeltmek istiyorum. Nasıl tarih çalışılır ve alkımda nasıl kalır?

Ben aklımdan canlandırmaya çalışıyorum daha çok. Savaşlar felan daha iyi oturuyor ama tarih olarak ezber yöntemine yöneliyorum. Dersi derste dinlemen en önemli şeydir. Derse katıl yanlışın olsa bile öğretmenin düzeltir merak etme.

Tarih kitabını okumak gayet zevkli açıkçası. 3-4 kere okuman aklında yer tutturacaktır. Birkaçı hala aklına gelmiyor ise not al sürekli ve bu notları oku. Masa buzdolabı fark etmez kullandığın eşyaların (dolap misali) üzerine notları yapıştır böylelikle aklına gelmiş olacak unutabileceğin şeyler.

Biraz klasik olacak ama kitap okumak fazlaca geliştirir. Gerçekten bu bizim konumuzda yok diye kitapları okumamazlık yapma. Eğer kitap okumayı sevmiyorsan ilgini çeken bir konu varsa bunun hakkında videolar izleyebilirsin. Örneğin Osmanlı tarihi mi seviyorsun. Aç Halil İnalcık'ın videolarını izle. Tarihte kötüyüm diyorsun ama ilgin varsa dediklerim sana fayda sağlar.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı