Tarihi bir olayı anlatan edebi eser ve zihniyeti

kral755

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba Arkadaşlar 10.sınıf edebiyat ödevi ödev şu:

Tarihi bir olayı anlatan edebi eser ve zihniyeti lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yada çok geçmişe gitmeden yakın tarih ile araştırma yapsan ;) Mesela 80 dönemindeki darbeyi anlatan bir eseri daha kolay bulabilirsin ayrıca cumhuriyet dönemi diye geçen 12. sınıf edebiyat konusudur.. zihniyeti anlaşılır ve konusu bilindik bir eser daha yüksek not almanı sağlayabilir :D

Yardımlaırınız için saolun bakıcam inşallah bulurum.

Arkadaşlar Bunu buldum ama doğru mu yanlış mı sizide meşgul ettim ama kusura bakmayın:
Bu dönem Göktürkler ve Uygur dönemi eserlerini kapsar. Mezar taşlarından oluşan kitabeler ile Uygur hanlıklarından kalan ve daha çok Buda ile Mani dinlerine ait eserler vardır.

Yazıtlara “bengü taşlar” da denmektedir. Bengü taş; ebedî, sonsuz taş demektir. Özellikle kağanların ve devletin ileri gelenlerinin ölümünden sonra, onlar adına bir anıt yaptırmak, Göktürklerde bir gelenek hâlini almıştır. Diktirilen taşlar üzerine kağanlar istediklerini yazmış, bütün milletin ona göre davranmasını istemişlerdir. Kağanlar, bu sözlerin taşlar üzerinde ebedî olarak kalacağını ve Türk milletinin sonsuza kadar bunlardan ders alacağını düşünmüşlerdir. Göktürklerden sonra Uygurlar bu geleneği devam ettirmişlerdir.

Bu yazıtlar bulundukları yerlere göre dört grupta toplanır: Moğolistan, Yenisey, Talaş ve Kazakistan bengü taşları. Bunlar içinde Moğolistan’da bulunan Göktürklere ait Orhun Anıtları ve Uygurlara ait Yenisey Yazıtları önemlidir.
Bu mu lütfen yardım edin?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı