Tarihi Kitap Önerisi

SarmazS

Hectopat
Daha fazla  
Osmanlı Devleti'nin çöküşünü ve Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuşunu tarafsız ve doğru bir şekilde anlatan kitap önerisi rica ediyorum.

Nutuk gökten mi indi, :) yazarlar yazmaz mı kitapları,
Osmanlı Devleti'nin çöküşünü ve Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuşunu tarafsız ve doğru bir şekilde anlatan kitap önerisi rica ediyorum.
sana tavsiyem Murat Bardakçı ve Halil İnalcık okumandır, bildiğim tarafsız olarak tanımlayabileceğim yazarlar bunlar, önemli olan hakikatı haykırmaktır bu arada, tarafsız olmayalım, hakikatın yanında olalım.

Nutuk gökten mi indi, :) yazarlar yazmaz mı kitapları,

sana tavsiyem Murat Bardakçı ve Halil İnalcık okumandır, bildiğim tarafsız olarak tanımlayabileceğim yazarlar bunlar, önemli olan hakikatı haykırmaktır bu arada, tarafsız olmayalım, hakikatın yanında olalım.
Bu nasıl bir kafa yapısı çözemedim.

Halil İnalcık ve İlber Ortaylı'nın kitaplarına göz atmanı tavsiye ederim. Çok tavsiye ederim. :)

Ayrıca şu kitaplar da çok hoşuma gitmişti. Şu anlık birincisinin hepsini okuyamadım ama sana kesinlikle tavsiye ediyorum.

Osmanlı İdare ve Ekonomi Tarihi - Prof. Dr. Halil İnalcık | kitapyurdu.com

Osmanlı Barışı - Prof. Dr. İlber Ortaylı | kitapyurdu.com

Yakın Tarihin Gerçekleri & Osmanlı'nın Çöküşünden Küllerinden Doğan Cumhuriyet'e - Prof. Dr. İlber Ortaylı | kitapyurdu.com

Bu arada naçizane fikrim:

Bazı insanlar arada kalır, "Aaa Atatürk mü, Osmanlı mı?" der. Sonra "Acaba hangisi haklı, ne yapmalıyım ?" falan deyip, illa bir taraf tutmaya çalışır ve minimum 1900'lü yıllardan okumaya başlar. "İnşallah şu adam haklıdır, şu görüş haklıdır." düşüncesiyle başlar kitapları okumaya.

Ben de ilk zamanlar öyle düşünmüştüm ve direkt Atatürk'ün doğup, genç bir asker olduğu zamanlardan itibaren Osmanlıyı okumaya, araştırmaya çalışmıştım. Uzun bir süre sonra anladım ki 1600'lü yıllara, hatta Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş dönemlerine kadar inmek gerekiyormuş. :) Osmanlı İmparatorluğu'nun ne kadar tehlikeli durumlarla karşılaştığını, ne badireler atlattığını görebilmek, okuyabilmek gerek. Bilgi olmadan bir düşünceyi oluşturamayız.

Nutuk okumanı da tavsiye ederim. Sonuçta Osmanlı İmparatorluğu'nu da, Türkiye Cumhuriyeti'ni de görmüş geçirmiş, çok büyük işlere imza atmış olan başarılı bir asker. Onun kağıda döktüklerini okumak ne kadar hoş, tarif edilemez.

Nutuk-Gençler İçin Fotoğraflarla - Mustafa Kemal Atatürk | kitapyurdu.com

Kitap yurdu reklamı yapmış gibi oldum. :D Sunumu daha iyi yaptığı için linkleri oradan aldım. :)

Bu nasıl bir kafa yapısı çözemedim.
Öncelikle tam açamadım, anlatmaya çalıştığım şuydu, ben genellikle tarihi şahsiyetlerin adıyla kitapların çıktığını görmedim, yani şöyle, mesela İbni Haldun'nun Mukadimesi İbni Haldun adıyla satılmıyor, onu derleyip toparlayan Süleyman Uludağ adıyla satılıyor, veya Mevlana'nın Mesnevisi gibi yazar Mevlana ama derleyen toparlayan başka, burada anlatmaya çalıştığım buydu, Nutuğun Mustafa Kemal Atatürk adıyla satıldığını bilmiyordum, bundan dolayı yanlış oldu yazdıklarım, ama şunu söylemem gerek'ki sen yarım yamalak yazıyorsun, tam bilgilendirme yapmadan, neyse hatamı gördüm ve düzeltiyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı