Taşınabilir harici SSD vs hard disk kutusu ve SSD

Daha fazla  
Meslek
Developer
Herkese selamlar.
Bilgisayarımda ikinci bir işletim sistemi için SSD düşünüyorum. Laptop kullandığım için dışarıdan kablo ile bağlamak zorundayım.

İlk olarak WD Blue 250 GB SSD ile Ugreen USB C 3.1 Gen2 hard disk kutusu alarak kullanmayı düşündüm fakat SSD'de işletim sistemi çalıştıracağım için kopma olmaması ve stabil çalışması lazım o yüzden Ugreen'e güvenemedim açıkçası.

İkinci seçenek olarak taşınabilir SSD'lere baktım. SanDisk 250GB Extreme modeli fiyatı olarak SSD ve hard disk kutusu ile aynı fiyata geliyor.

WD Blue 250 GB SSD : WD Blue 3D NAND Dahili 2.5" SSD, SATA3, 250 GB - WDS250G2B0A : Amazon.com.tr: Bilgisayar
Ugreen USB C 3.1 Gen2 hard disk kutusu : Ugreen USB C 3.1 Gen2 Hard Disk Kutusu : Amazon.com.tr: Bilgisayar
SanDisk 250GB Extreme : SanDisk 250GB Extreme Taşınabilir Harici SSD, USB-C, USB 3.1, 550MB/sn'e kadar - SDSSDE60-250G-G25 : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Siz olsanız hangi seçeneği alırdınız?

Kutu + SSD tercih ederdim, o kesin. Kutu olarak yine aynı fiyata şunu da önerebilirim:

Bir de o taşınabilir harici SSD'lerin IOPS değerlerinin düşük olduğu söyleniyordu direkt SATA girişli olan SSD'lere göre.

Son düzenleme:
Kutu + SSD tercih ederdim, o kesin. Kutu olarak yine aynı fiyata şunu da önerebilirim:

Bir de o taşınabilir harici SSD'lerin IOPS değerlerinin düşük olduğu söyleniyordu direkt SATA girişli olan SSD'lere göre.

Evet IOPS değerleri düşük deniyor.
Önerin için teşekkür ederim. Benim aklıma takılan nokta SATA SSD ne kadar güçlü olsa da SATA kutusunun üzerindeki chipset kaliteli olmazsa stabil olmaz işletim sistemi kuracağım için bir anlamı olmaz. SanDisk de böyle bir sorun yaşamam diye düşünüyorum.

Evet IOPS değerleri düşük deniyor.
Önerin için teşekkür ederim. Benim aklıma takılan nokta SATA SSD ne kadar güçlü olsa da SATA kutusunun üzerindeki chipset kaliteli olmazsa stabil olmaz işletim sistemi kuracağım için bir anlamı olmaz. SanDisk de böyle bir sorun yaşamam diye düşünüyorum.
Ben 870 EVO'yu; Orico'nun 3.0 kutusuyla kullanıyorum, 460-480 MB/s civarlarında okuma ve yazma değerleri veriyor, IOPS değeri de MB cinsinden 200-250'ye düşüyor. SATA 3'te 550'ye kadar çıkabiliyor ardışık okuma ve yazma değerleri bildiğiniz üzere. Fikir vermesi açısından bu bilgiyi de vermiş olayım. Endişenize katılıyorum bu arada.

Ayrıca Technopat'ta bir konu vardı sanırım, taşınabilir SSD'ye işletim sistemi kurmakla ilgili.

Geri
Yukarı