Taşınabilir HDD Açılmıyor

49823

Kilopat
Makaleler
2
Merhaba,
Elimde olan ve neredeyse 2 haftadır kullanmadığım Toshiba 3.0 Taşınabilir HDD'yi bugün kullanmak istedim. Bilgisayara taktığım anda tık tık tık diye ses yapıyor ve bu ses belli bir süre sonra kesiliyor. Aygıt disk yönetiminde "Disk 2 Bilinmiyor Başlatılmamış" olarak gözüküyor.

Aygıt yöneticisinde "Toshiba External USB 3.0 Device" olarak gözüküyor ve sağ tıklayıp özellikler deyince "Bu aygıt sorunsuz olarak çalışıyor." diyor. BIOS'da açmayı denediğim zaman bilgisayar açılırken daha ekrana bir şey gelmemişken tık tık tık ses tekrar geliyor ve bu ses bitine kadar ekrana bir şey gelmiyor ve BIOS'da cihaz gözükmüyor. Başka bir bilgisayarda denedim aynı sonucu verdi.

Not: Diski 2 haftadır kullanmadım dedim ama yanlışlıkla evden birisi fiziksel hasar vermiş olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sorun genelde iki sebepten kaynaklanır:
  • Diske giden enerji yetmiyor olabilir. Bu durumda diskin orijinal kablosunu kullandığınızdan emin olun. Bası diskler iki kablo gerektirebiliyor. Ya da bir masaüstü PC ise arka porta takın. Laptop ise farklı portlara takmayı deneyin.
  • Diğer sebep ise diski fiziksel darbe almış olması. Özellikle okuma yazma kafasının bu şekilde ses çıkarması buna işaret eder. Bu durumda verilerinizi kurtarma şansınız pek yoktur.
Her halükarda diski kutusundan söküp SATA portundan PC'ye bağlamayı deneyebilirsiniz.

Bu sorun genelde iki sebepten kaynaklanır:
  • Diske giden enerji yetmiyor olabilir. Bu durumda diskin orijinal kablosunu kullandığınızdan emin olun. Bası diskler iki kablo gerektirebiliyor. Ya da bir masaüstü PC ise arka porta takın. Laptop ise farklı portlara takmayı deneyin.
  • Diğer sebep ise diski fiziksel darbe almış olması. Özellikle okuma yazma kafasının bu şekilde ses çıkarması buna işaret eder. Bu durumda verilerinizi kurtarma şansınız pek yoktur.
Her halükarda diski kutusundan söküp SATA portundan PC'ye bağlamayı deneyebilirsiniz.
Peki attığım fotoğraflara göre de neden bilgisayar cihazı aygıt yöneticisinde sorunsuz olarak görüyor fakat disk yönetiminde bilinmiyor diyor?
aygıt yöneticisi.png
yönetim.png

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı