Taşınabilir HDD kendi kendine kapanıyor Hata: 0x800701B1

Oxej8

Kilopat
HDD1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Şahsen mekanik taşınabilir HDD'ye karşıyım, SSD'ler daha dayanıklı, ancak dediğiniz gibi fiyatları biraz yüksek maselef.
Nasıl bir işlem yapıyordunuz (biçimlendirme mi yoksa dosya silme mi)?
İşletim sisteminiz, mimarisi ve sürümü nedir?
Daha önce benzer bir hata aldınız mı?
HDD'nizin modeli nedir?

Merhabalar, öncelikle konuyu açarken içeriğini tam olarak yazmıştım resim yüklerken yazdığım içerik silinmiş konuda böyle saçma bir hale gelmiş bu sebepten ötürü herkesten özür diliyorum.

Taşınabilir harici diskimde fotoğraf silme işlemi gerçekleştiriyordum, (Irfan View kullanıyorum) 3-5 fotoğraf siliyorum diğer fotoğrafa geçerken bir takılma oluyor ve ardından yukarıdaki görselde gördüğünüz hatayı alıyorum. Bu takılma esnasında dosya gezginim kapanıyor bilgisayarıma tıklayıp tekrardan dosyaları açıyorum. Harici diskin Marka modeli Seagate Backup Plus. 2015 yılında vatan bilgisayardan almıştım ilk kullanmaya başladığımdan itibaren 20-30 dakika aralıklarla bu şekilde dosya gezginlerini otomatik kapatıyordu şimdi hemen kapatıyor bir işlem yapamıyorum. İlk zamanlarda içerisine oyun kurup oyunları falan oynamaya kalktığımda ise 20-30 dakika sonra takılıp, yeniden oyunu açmam gerekiyordu. Bu problemi satın aldığım yere sordum ve dedikleri şey harici diskiniz enerji tasarrufu moduna geçtiği için böyle yapıyor, diğer markalarda da aynı şeyi yaşarsınız dediler. Forumda okuduğum konulara göre "güç ve seçenekler" kısmından "Sabit diskin kapanma süresi" ayarını 0'a çektim fakat yine sonuç değişmedi. Seagate'in sunmuş olduğu yazılım üzerinden zaman ayarı yaptım fakat istediğim zaman ayarında çalışmıyor.
HD tune ile bu sonucu elde ettim. Hata taraması yapacağım şimdi o bitince onun sonucunu da buraya ekleyeceğim. İçerisinde önemli verilerim var sizce sorun yaşar mıyım ?

13-Eylül-2019_18-29-2.png

Yardımlarınızı bekliyorum

Son düzenleme:
İlk aklıma gelen çözümleri yazıyorum.

1- HDD'nin kapanma sorunu:

Bu sorunu malesef Windows içerisinden yapacağınız bir ayar ile çözemezsiniz. Herhangi bir yazma işlemi yapılmadığı takdirde taşınabilir HDD güç tasarrufu moduna girer. Bunun aşılması "NoSleepHD" adında bir program mevcut. Program belli aralıklarda boş bir txt dosyası yazarak güç tasarrufu modunu engelliyor.

2- Fotograf silerken alınan hata:

Bilgisayarım'da taşınabilir HDD'nizi sağ tıklayın. Özellikleri seçin. Açılan ekranda Araçlar sekmesine gelin. Hata Denetimi kısmında yer alan Denetle seçeneğini tıklayın. Sonra tamir et diyin.

Teorik olarak karşılaştığınıız sorunların bertaraf olması gerekir bu durumda. Olmazsa tekrar bakarız.

İlk aklıma gelen çözümleri yazıyorum.

1- HDD'nin kapanma sorunu:

Bu sorunu malesef Windows içerisinden yapacağınız bir ayar ile çözemezsiniz. Herhangi bir yazma işlemi yapılmadığı takdirde taşınabilir HDD güç tasarrufu moduna girer. Bunun aşılması "NoSleepHD" adında bir program mevcut. Program belli aralıklarda boş bir txt dosyası yazarak güç tasarrufu modunu engelliyor.

2- Fotograf silerken alınan hata:

Bilgisayarım'da taşınabilir HDD'nizi sağ tıklayın. Özellikleri seçin. Açılan ekranda Araçlar sekmesine gelin. Hata Denetimi kısmında yer alan Denetle seçeneğini tıklayın. Sonra tamir et diyin.

Teorik olarak karşılaştığınıız sorunların bertaraf olması gerekir bu durumda. Olmazsa tekrar bakarız.

Yanıtınız için teşekkür ederim.
kapanma sorunu ile alakalı durumu anladım. Fotoğraf silerken aldığım hata konusuna gelirsek tamir etme ve defrag dediğimiz olayları yapıyorum düzenli olarak herhangi bir netice alamadım. HDD bozulmak ile bozulmamak arasında bir yerde sanırım. Seagate pişmanlık mı bilmiyorum acilen bir tane daha taşınabilir harddisk edinmem gerekiyor sanırım. Bozulmayan sizinde tavsiye edebileceğiniz bir disk var mı ? Biliyorum mekanik diskler bozuluyor, taşınabilir SSD ise çok pahalı bütçemi aşıyor, 1-2TB SSD alıp depolama için takmak mı gerekiyor bilmiyorum. Ne yapacağımı şaşırdım.

Geri
Yukarı