Taşınabilir SSD Önerisi

emirbykc

Hectopat
Birazdan bahsedeceğim sebeplerden dolayı çözüm önerilerinize ihtiyacım var, bahsettiğim duruma Taşınabilir SSD uygun olur mu bilmiyorum ama durumu en iyi böyle anlatabiliyorum sanırım.

1. İşimi gören bir masaüstü bilgisayara sahibim ama evimde internet hızı fazlasıyla düşük, 12 Mbps hız alıyorum. Herhangi bir şeyi indirmek tamamen çile oluyor.
2. Masaüstü bilgisayarımın SSD'si aşırı yavaş çalışıyor, dosya aktarımları, oyun kurulumları fazlasıyla uzun sürüyor ve ciddi bir eziyet.
3. Üniversite öğrencisiyim ve üniversitemde iyi bir internet mevcut. İş ve okulda kullanabileceğim basit bir laptopa sahibim, üniversite içinde indirme yapabiliyorum.

Özetle anlayabileceğiniz gibi, masaüstü bilgisayarıma takabileceğim ve istediğimde çıkarıp taşıyabileceğim bir depolama ürününe ihtiyacım var. Diske bir şeyler indirebilmek adına diski taşıyabilmem gerekiyor, aynı zamanda masaüstü bilgisayarıma tak çıkar yapabilmem gerekiyor. Tabii ki bu tak çıkar zedeleyici bir durum olmaması gerekiyor çünkü sık gerçekleşecek. Aynı zamanda diskteki dosyaları masaüstü bilgisayarımda kullanabilmeliyim, indirmeleri de laptopumdan yapabilmeliyim.

Bunu sağlayabilmek için nasıl bir çözüm üretebiliriz? Ya da çözüm üretebilir miyiz?

SATA 2.5 inç SSD ler de yakında tarih olacak gibi görünüyor. Eski teknoloji.

İlk başta gereksiz masraf gibi gelebilir ama M2 SSD kutusu alın.
Sonunda iyi ki almışım diyeceğiniz kesin.

Örnek: Amazon.com.tr

SSD kutusu alıp içine SSD takabilirsiniz. Eski laptopumdaki SSD'yi bu şekilde değerlendirmiştim ve böyle daha ucuza geliyor.

WOW baya pahalanmış.
@Connor The Android hocam ben de şunu kullanıyorum. Amazon.com.tr
Bilgisayarla ilgili aldığım en faydalı şey oldu. Tüm eski 3.5 inç ve 2,5 inç disklerimi USB bellek takıp çıkarma kolaylığında takabiliyorum ve extra 2 usb portu sağlıyor.
Bendeki versiyonda SD kart yuvası yok.

İlerde belki size de lazım olur veya birilerine önerebilirsiniz.

Son düzenleme:
SSD kutusu alıp içine SSD takabilirsiniz. Eski laptopumdaki SSD'yi bu şekilde değerlendirmiştim ve böyle daha ucuza geliyor.

SATA 2.5 inç SSD ler de yakında tarih olacak gibi görünüyor. Eski teknoloji.

İlk başta gereksiz masraf gibi gelebilir ama M2 SSD kutusu alın.
Sonunda iyi ki almışım diyeceğiniz kesin.

Örnek: Amazon.com.tr

WOW baya pahalanmış.
@Connor The Android hocam ben de şunu kullanıyorum. Amazon.com.tr
Bilgisayarla ilgili aldığım en faydalı şey oldu. Tüm eski 3.5 inç ve 2,5 inç disklerimi USB bellek takıp çıkarma kolaylığında takabiliyorum ve extra 2 usb portu sağlıyor.
Bendeki versiyonda SD kart yuvası yok.

İlerde belki size de lazım olur veya birilerine önerebilirsiniz.
Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler, SSD kutusu alıp SSD yerleştirdiğimde ve masaüstü bilgisayarıma USB ile bağladığımda doğrudan o SSD üzerinden oyun oynayabilir muyum? Yoksa dosyaları masaüstü bilgisayarıma aktarmam mı gerek? Taşınabilir SSD alırsam doğrudan SSD üzerinden oynayabiliyorum sanırım.

Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler, SSD kutusu alıp SSD yerleştirdiğimde ve masaüstü bilgisayarıma USB ile bağladığımda doğrudan o SSD üzerinden oyun oynayabilir muyum? Yoksa dosyaları masaüstü bilgisayarıma aktarmam mı gerek? Taşınabilir SSD alırsam doğrudan SSD üzerinden oynayabiliyorum sanırım.
Disk harfi (D: veya E: gibi) değişmediği sürece evet oynayabilirsiniz hocam.

Attığınız SSD çok iyi görünüyor ve indirim yakalamışsınız. ( Akakçede en ucuz 2100TL görünüyor)

1800 TL.

@emirbykc @Bob Dolphin

5 yıl garanti ve 600TB - yani 600 kez boşaltılıp doldurulma garantisi verilmiş.

Muhtemelen 600 TB den 2-3 kat daha fazla olabilir.

Yanlış görmedi isem DRAM yok diyor ama kaçırılmayacak bir fırsat gibi.

Son düzenleme:
Hocam bir sorum daha var, bu bağlamda araştırma yaparken itopya'da indirimi fark ettim ve fiyat karşılaştırdığımda SSD fiyatının gayet ucuz olduğunu gördüm.

SAMSUNG 1TB 980 NVMe M.2 SSD (3500MB Okuma / 3000MB Yazma)| ITOPYA.COM

Muhafaza olarak da @655432 attığını alırsam bu ikisiyle bir güç kaybı olmadan kullanabilir miyim?
Evet kullanabilirsiniz hocam, hayırlı olsun şimdiden 🙃. Yalnız USB üzerinden kullanacağınız için maksimum alacağınız hız PCIe 3 hızını bile aşmaz, 1GB/sn hızdan bahsediyoruz. Yani eğer daha ucuza 2000 MB/sn yazma hızlı SSDler bulursanız onlar da yeterince tatmin eder. Bunun gibi:

Kingston NV2 SNV2S/1000G 1TB 3500/2100MB/s PCIe NVMe M.2 SSD Disk - incehesap.com

Attığınız SSD de hiç fena değil bu arada.

Geri
Yukarı