Tavsiye edilen ayırma birimi boyutu nedir?

AnewAge

Hectopat
Yer
Ankara, Turkey
Daha fazla  
Selam arkadaşlar... Ben 1-2 hafta önce Kingston 8GB USB flash bellek aldım... FAT32 ile biçimliydi bu yüzden 4-5 GB tan fazla veri alamıyordu bende NTFS yapmaya karar verdim fakat biçimlendrme de ayırma birimi boyutu diye bir şey var... Bunu ne yapmalıyım? Ben hem çok veri depolasın hemde hızlı yazsın/okusun istiyorum en dengelisi hangisi olacaktır?

Konuya mesaj yazarak yeniden gündeme gelsin istiyorum. Film indirdim (6gb) ve 8gb'lik usb ye almıyordu. Araştırdım Ntfs olcakmış ama ayırma birimi boyutu tam olarak ne olmalı. Bunuda araştırdım ama tam net bir bilgi yok çelişkili çümleler vb.

Bende Kingston 8GB Data Traveler G3 vardı onu NTFS ve ayırma birimini 8192 ye biçimlendrdm... 5 GB lık bir oyunu taşıyorum yazma hızı 6mb/s... Bu değer normalmi? Lütfen cevap verin :)

Bende SanDisk Cruzer Micro 8gb var. NTFS 16 kilobayt ile biçimlendirdim doyayı kopyalamaya başlıyorum 180mb/s 80mb 60 - 50 -45-40-39 ... azalıyor. Baştan birden 4/1 doluyor sonraları yavaş. 600-1000-4000mb dosyaları denedim 4000mb'de hız 14mb/s'ye kadar düştü. Senin 6mb/s ise çok yavaş.

Not: Arkadaki usb 2.0 girişlerine taktım.

Allocation Unit Size - Ayırma Birimi Boyutu

Ayırma Birimi Boyutu Nedir? Kaç Olmalıdır?

Allocation Unit ile Cluster (Küme) aynı şeydir. Mesela 1 byte boyutunda bir dosya yarattınız... Bunun için NTFS dosya sisteminde en az 1 küme var olmalıdır. Oluşturduğunuz dosya 1 byte olmasına rağmen, NTFS varsayılan küme boyutu 4 KB olduğu için bu dosya diskte 4 KB (yani 4096 Byte) yer kaplamaktadır. Yani bir kümede ancak bir dosya olabilir. Dosya Cluster boyut sınırını aştığında parçalara bölünür ve bu parçalar için hemen başka bir Cluster tahsis edilir. Yani Cluster boyutunuz büyükse ve dosyalarınız 4 KB'tan küçükse çöpe attığınız disk alanı fazla olacaktır. Fakat günümüzde 4 KB'tan küçük dosya pek yok...

Öte yandan küme boyutunun performansa pek bir etkisi yok. Eğer MP3'ler, Videolar gibi büyük dosyalar depoluyorsanız ayırma birim boyutunu 32 KB bile yapabilirsiniz. Günümüzde 2GB'tan küçük flash bellek bile olmadığı için 4KB'dan (4096 Byte) küçük Cluster boyutu tavsiye edilmez. 16K ya da 32K tercih edebilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda farklı Windows sürümülerinin NTFS'in kullandığı varsayılan Küme boyutlarını göreceksiniz. Bunlar Windows kurulurken belirlendiği için sonradan değiştirmeniz pek mümkün değildir.

Varsayılan NTFS dosya sistemi ayırma birimi boyutu.

Disk boyutuWindows NT 3.51Windows NT 4.0Windows XP, Windows Vista, Windows 7
7 MB–512 MB512 bytes4 KB4 KB
512 MB–1 GB1 KB4 KB4 KB
1 GB–2 GB2 KB4 KB4 KB
2 GB–2 TB4 KB4 KB4 KB
2 TB–16 TBDesteklenmiyor*Desteklenmiyor*4 KB
16TB–32 TBDesteklenmiyor*Desteklenmiyor*8 KB
32TB–64 TBDesteklenmiyor*Desteklenmiyor*16 KB
64TB–128 TBDesteklenmiyor*Desteklenmiyor*32 KB
128TB–256 TBDesteklenmiyor*Desteklenmiyor*64 KB
> 256 TBDesteklenmiyorDesteklenmiyorDesteklenmiyor

*MBR'ın kısıtlamalarından dolayı desteklenmiyor.

Yani NTFS'de Allocation Unit'i Default/Varsayılan seçerseniz boyut 4KB yani 4096 Byte olacaktır.

@Recep Baltaş Verdiğiniz bilgiler için gerçekten çok teşekkürler...Gerçekten arkadaşın da dediği teknoloji forumlarında 1.siniz Farkınız belli..Her konuda en doğru bilgiyi veren bir forum..teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı