Rehber Tavsiye ettiğim en kaliteli 5 termal macun

Tavsiye edeceğim termal macunların 3 tanesini bizzat kendim kullandım. Diğer ikisi ise çok olumlu yorumlar hatta ödül alan termal macunlar. Eğer termal macun uygulaması yapacaksanız bu 5 termal macundan birini almanızı öneririm.

1- Cooler Master Cryofuze

110000071441446.jpeg

Cooler Master'ın en yeni termal macunu. Ve kâğıt üzerindeki değerlere bakıldığında diğer termal macunlardan daha yüksek bir iletkenliği var. 14W/mk olan bu değer, birçok termal macunun iki katı kadar. Cooler Master'ın ''Nano Elmas Partiküllü'' modelinden biraz daha sıvı hâlde.

2- Noctua NT-H2

87bbf9eb-4076-4b41-90c5-943ee8101ced.__CR0,0,970,600_PT0_SX970_V1___.jpg

Noctua soğutma sistemleriyle ön plana çıkan Tayvan menşeli bir firma. Asus ROG modellerdeki sıvı soğutucu fanlarını üreten ve dünya üzerindeki en iyi kasa fan üreticilerinden biri olarak bilinir. Zamanında NT-H1 olanını laptop için kullanmıştım. İkinci versiyonu olan NT-H2'nin daha iyi olduğuna hiç şüphe yok. Farklı gram seçenekleriyle alabiliyorsunuz.

3- Cooler Master MasterGel Maker Nano Elmas Partiküllü

cooler-master-new-mastergel-maker-nano-termal-macun-0358858753405869.jpeg

11W/mk değerinde ve iyi bir performansı var. Garip bir şekilde termal macun bu modelde sıvıdan ziyade biraz daha püre şeklinde ve açıkçası zor sürülüyor. Ancak çok fazla olumlu yorum var. Kendim bir aralar Ryzen 5 5600X ve Wraith Prism ikilisi için kullanmıştım. İçinden macun silme mendili çıksa da sürmek için gerekli aparat çıkmıyor. Kendi ağzıyla sürülüyor ancak o şekilde sürülmesi çok zor. Bir plastik kaşık şart.

4- Thermal Grizzly - Hydronaut

31yYQglaHJL._AC_.jpg

Bu termal macunu kullanmadım ancak bundan sonraki termal macun değişiminde bunu kullanacağım. Yurt dışında en çok övülen termal macun olduğu için tavsiye ediyorum. Türkiye'de alanların da hepsi olumlu yorumlar yapmış. 12W/mk değerine sahip ancak diğer termal macunlara kıyasla biraz daha küçük miktarla geliyor. Miktarına göre fiyatı biraz yüksek. İçinden sürmek için ek aparat da çıkıyor.

5- Arctic MX-4 2020

10503079133234.jpeg

Hem Türkiye'de hem de yurt dışında çok övgü alan bir termal macun. Arctic firmasının özellikle sıvı soğutucuları çok performanslı. Bu model de sıklıkla tavsiye ediliyor ancak çakması da üretildiği için alırken dikkat etmeniz gerekiyor. Ne olduğu belirsiz satıcılar üzerinden almanızı önermem. Teknobiyotik'ten almanızı tavsiye ederim. Bu modeli bizzat kullandım ve diğerlerine kıyasla daha ucuz olduğundan daha fiyat/performans kalıyor. 8.5W/mk değerine sahip.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tavsiye edeceğim termal macunların 3 tanesini bizzat kendim kullandım. Diğer ikisi ise çok olumlu yorumlar hatta ödül alan termal macunlar. Eğer termal macun uygulaması yapacaksanız bu 5 termal macundan birini almanızı öneririm.

1- Cooler Master Cryofuze

Eki Görüntüle 1482542

Cooler Master'ın en yeni termal macunu. Ve kâğıt üzerindeki değerlere bakıldığında diğer termal macunlardan daha yüksek bir iletkenliği var. 14W/mk olan bu değer, birçok termal macunun iki katı kadar. Cooler Master'ın "nano elmas partiküllü" modelinden biraz daha sıvı hâlde.

2- Noctua NT-H2

Eki Görüntüle 1482551

Noctua soğutma sistemleriyle ön plana çıkan Tayvan menşeli bir firma. ASUS ROG modellerdeki sıvı soğutucu fanlarını üreten ve dünya üzerindeki en iyi kasa fan üreticilerinden biri olarak bilinir. Zamanında NT-H1 olanını laptop için kullanmıştım. İkinci versiyonu olan NT-H2'nin daha iyi olduğuna hiç şüphe yok. Farklı gram seçenekleriyle alabiliyorsunuz.

3- Cooler Master MasterGel maker nano elmas partiküllü.

Eki Görüntüle 1482557

11W/mk değerinde ve iyi bir performansı var. Garip bir şekilde termal macun bu modelde sıvıdan ziyade biraz daha Pure şeklinde ve açıkçası zor sürülüyor. Ancak çok fazla olumlu yorum var. Kendim bir aralar Ryzen 5 5600X ve Wraith Prism ikilisi için kullanmıştım. İçinden macun silme mendili çıksa da sürmek için gerekli aparat çıkmıyor. Kendi ağzıyla sürülüyor ancak o şekilde sürülmesi çok zor. Bir plastik kaşık şart.

4- Thermal Grizzly - hydronaut.

Eki Görüntüle 1482572

bu termal macunu kullanmadım ancak bundan sonraki termal macun değişiminde bunu kullanacağım. Yurt dışında en çok övülen termal macun olduğu için tavsiye ediyorum. Türkiye'de alanların da hepsi olumlu yorumlar yapmış. 12W/mk değerine sahip ancak diğer termal macunlara kıyasla biraz daha küçük miktarla geliyor. Miktarına göre fiyatı biraz yüksek. İçinden sürmek için ek aparat da çıkıyor.

5- Arctic MX-4 2020

Eki Görüntüle 1482573

Hem Türkiye'de hem de yurt dışında çok övgü alan bir termal macun. Arctic firmasının özellikle sıvı soğutucuları çok performanslı. Bu model de sıklıkla tavsiye ediliyor ancak çakması da üretildiği için alırken dikkat etmeniz gerekiyor. Ne olduğu belirsiz satıcılar üzerinden almanızı önermem. Teknobiyotik'ten almanızı tavsiye ederim. Bu modeli bizzat kullandım ve diğerlerine kıyasla daha ucuz olduğundan daha fiyat/performans kalıyor. 8.5W/mk değerine sahip.

Grizzly öneririm markasız nalbur termal macun ile 95'lerdeyken 85'lere kadar düştü öneririm.

Noctua soğutma sistemleriyle ön plana çıkan Tayvan menşeli bir firma.
Noctua, Avusturya kökenli bir firma. Kurucuları Avusturyalı ve Tayvanlı şirketlerden oluşmakta. Sitesinin sonunda da "at" eki bulunmaktadır. "at" eki de Avusturya sitesi olduğunu belirtmekte.

Bunun dışında söyleyebileceğim bir şey yok, güzel macunlar hepsi ama bir macuna bu kadar para vermenin de anlamı yok. Çünkü MX-4 de alsan, Hydronaut da alsan maksimum 1-2 derece sıcaklık farkları oluyor ve bu da önemsiz bir fark. Marka satıyor yani bir yerden sonra.

Hocam ben termal macun aldım ama işlemciyi söküp sürmeye korkuyorum sökmeden yapamıyor muyuz?
Zaten sökmeden uyguluyoruz. İşlemciye elinizde iken termal macun uygularsanız elinize bulaşabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

En iyisi yayarak sürmek veya çapraz çizgi atmak.

Zaten sökmeden uyguluyoruz. İşlemciye elinizde iken termal macun uygularsanız elinize bulaşabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

En iyisi yayarak sürmek veya çapraz çizgi atmak.

Hocam arkadaşım bana termal macunu silmem için bir sıvı verdide onun adını biliyor musunuz demir silici gibi bir şeydi almayı planlıyorumda.

Noctua nt-h1 kullanıyorum tüm işimi görüyor önceden mx4 kullanıyordum ikisi de yeterli.

Geri
Yukarı