Tavuğu pişirince çok sert olması

Neno Emir

Centipat
Arkadaşlar merhaba ben 3 4 gündür sürekli tavada tavuk pişirip yeni şeyler ( malzeme, ısıtma derecesi, süre vb ) deniyorum. Fakat genel olarak 1 tane sorunum var. Tavuğu 6 kere pişirdiysem 3'ü sert oluyor. Biraz araştırdım. Bazı insanlar tavuğu pişirmeden önce tuz attığın için sertleşir demiş. Bazıları ise yüksek ateşte pişirdiğin için sertleşir demiş. Tecrübeli, bilgisi olan biri var mıdır acaba? Marine etmekle vb. uğraşmadan dolaptan çıkarıp pişirdiğimde sertleşmesinin sorununu bulmam lazım.

Arkadaşlar merhaba ben 3 4 gündür sürekli tavada tavuk pişirip yeni şeyler ( malzeme, ısıtma derecesi, süre vb ) deniyorum. Fakat genel olarak 1 tane sorunum var. Tavuğu 6 kere pişirdiysem 3'ü sert oluyor. Biraz araştırdım. Bazı insanlar tavuğu pişirmeden önce tuz attığın için sertleşir demiş. Bazıları ise yüksek ateşte pişirdiğin için sertleşir demiş. Tecrübeli, bilgisi olan biri var mıdır acaba? Marine etmekle vb. uğraşmadan dolaptan çıkarıp pişirdiğimde sertleşmesinin sorununu bulmam lazım.

Eti ilk mühürleyip sonra kısık ateşte pişirirsen üzerine marine etmiş olduysan o etin sert olma ihtimali sıfırdır.

Eti dinlendirip marine ederseniz yumuşak bir kıvama gelecektir.

Öncesin de pirzola şeklin de çıkarmak lazım kekik ve sıvı yağ da beklet tuz piştikten sonra at ( Tava da) bütün tavuğu pirzola şeklin de çıkar derisi ile yanmaz tava ya at 3 ,4 dakika pişir sonra kapağı kapat , altı kızarınca kapağı aç tersini çevir aynı işlemi yap .

Büyük ihtimal ocağı fullediğin içindir.

Ben de but pişiriyorum. Buzluktan direkt çıkarıp pişirince sert oluyor. Biraz bekletip tavada kısık ateşte pişirince, pişerken arada bir altını üstüne döndüreceksin o zaman yumuşak oluyor.

Geri
Yukarı