Tax Free PS5 için nasıl alınır?

Cosworth555

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar,

bu ayın sonunda Almanya'ya gideceğim. Oradan mağazadan PS5 alıp geri dönüşte de vergi iadesi yapmayı planlıyorum ancak pek bu durumun nasıl olacağı hakkında bir bilgiye ulaşamadım. Mağazadan alırken doğrudan oraya mı söylüyorum vergi iadesi alacağımı o cihaz için? Orada da stok sorunu olduğu için Alman vatandaşı olan arkadaşım önceden alsa faturada onun adı yazacağı için sorun olabilir sanırım yani doğrudan benim üzerime fatura kesilmesi diye düşündüm. Ayrıca, online siparişlerde tax free formu nasıl oluyor ya da oluyor mu? Bilgisi olan daha önce bu işi yapan var mı?

Teşekkürler şimdiden

Merhabalar,

bu ayın sonunda Almanya'ya gideceğim. Oradan mağazadan PS5 alıp geri dönüşte de vergi iadesi yapmayı planlıyorum ancak pek bu durumun nasıl olacağı hakkında bir bilgiye ulaşamadım. Mağazadan alırken doğrudan oraya mı söylüyorum vergi iadesi alacağımı o cihaz için? Orada da stok sorunu olduğu için Alman vatandaşı olan arkadaşım önceden alsa faturada onun adı yazacağı için sorun olabilir sanırım yani doğrudan benim üzerime fatura kesilmesi diye düşündüm. Ayrıca, online siparişlerde tax free formu nasıl oluyor ya da oluyor mu? Bilgisi olan daha önce bu işi yapan var mı?

Teşekkürler şimdiden

Mağazadan alacaksanız tax free için fatura istediğinizi söyleyeceksiniz, kritik olan o formda Türkiye adresinizin ve pasaport numaranızın yazması. Eğer arkadaşınız alacaksa bu koşulları mağazaya sorması daha iyi olur ama dediğim gibi fatura adresinin Türkiye olması ve pasaport numarası önemli olan.

Online siparişte ise en azından Amazon için şu şekilde işliyordu, e-faturayı yazdırıyorsunuz, fatura adresi yine Türkiye olmalı. Bu çıktıyı dönerken gümrükte damgalatıyorsunuz, son halini Amazon'a iletince karta iade yapılıyor. Alabileceğiniz yerle iletişime geçip böyle bir iade programı olup olmadığını öğrenin Mediamarkt, Saturn vs. Global Blue gibi aracı tax free ofisleri olmadığı için iade miktarı bir miktar daha yüksek olacaktır online siparişte.

Mağazadan alacaksanız tax free için fatura istediğinizi söyleyeceksiniz, kritik olan o formda Türkiye adresinizin ve pasaport numaranızın yazması. Eğer arkadaşınız alacaksa bu koşulları mağazaya sorması daha iyi olur ama dediğim gibi fatura adresinin Türkiye olması ve pasaport numarası önemli olan.

Online siparişte ise en azından Amazon için şu şekilde işliyordu, e-faturayı yazdırıyorsunuz, fatura adresi yine Türkiye olmalı. Bu çıktıyı dönerken gümrükte damgalatıyorsunuz, son halini Amazon'a iletince karta iade yapılıyor. Alabileceğiniz yerle iletişime geçip böyle bir iade programı olup olmadığını öğrenin Mediamarkt, Saturn vs. Global Blue gibi aracı tax free ofisleri olmadığı için iade miktarı bir miktar daha yüksek olacaktır online siparişte.
Hocam bazı online sitelere stok geliyor ancak fatura adresini Türkiye secebilecegim imkanı vermiyor örneğin Sony'nin kendisi ya da mediamax gibi. Bunlarda mümkün mü bir şekilde?

Merhaba dostum ben de senin gibi online alışverişte tax free almak istiyorum nasıl yapacağını öğrendin mi?
Amazon'dan denk getirebilirseniz en garantisi o şekilde ve kesintisiz kuruşu kuruşuna alabiliyorsunuz. Diğer mağazalardan (Saturn, Mediamarkt vs.) online değil ama mağazadan alışverişte de vergi iadesi aldım. Amazondan %19un tamamını alabiliyorken diğer mağazalar aracı firma (Global Blue) ile çalıştıkları için %10 gibi bir miktarını geri alabiliyorsunuz o yüzden her türlü Amazon'u tercih edin stok varsa. Amazon'da kilit nokta fatura adresinin Türkiye olması (tabi aynı zamanda fatura adresine kayıtlı kişinin de pasaportla ürünü çıkaracak kişi olması gerek). Ürün fatura adresi TR olarak geldikten sonra (teslimat adresi DE olacak haliyle) Amazon'un sitesinden Almanya'nın gümrüğünün istediği bir form linki var onu dolduruyorsun. Sonra havalimanında o formu damgalatıyorsun gümrükte. Ardından TR'ye dönünce de faturayı, formu, pasaportun fotokopisini Amazon'a mail ie gönderiyorsun, 2 gün içinde iade geldi bana. Ürün hangi ödeme yöntemi ile alındıysa iade de oraya yapılıyor.

Bu işlemleri kendi adıma yapacağım ancak yurt dışından bir tanıdık getirecek. Bu şekilde olur mu? Dubai Carrefour'dan online alınacak.

Konuyu hortlatıyorum ama birkaç sorum olacaktı. Öncelikle amazon hollanda üzerinden akrabama ps5 sipariş verdim ellerine ulaştı. Fatura adresi Türkiye ve fatura benim üzerime ait. Faturayı oradaki gümrük ofisine "tax free" alabilmek için onaylatması lazım sanırım. Bu konuda sadece fatura yeterli mi yoksa başka belgeler de lazım mı? ve bu belgeleri nereden edinebilirim? Gümrükten geçirebilir mi? geçirirse buraya getirdikten sonra amazon üzerinden izlemem gereken yol nedir? ne şekilde "tax free'"den yararlanabilirim. Amazon'a atacağımız mailde pasaport detayı da vermek gerekiyormuş sanırım fakat ben gitmeyeceğim için akrabamın pasaportu işe yarar mı? veya olmuyorsa ne yapmam lazım? Kısaca gerekli belgeleri ve izlemem gereken yolu detaylı bir şekilde anlatır mısınız. Teşekkür ederim.

Konuyu hortlatıyorum ama birkaç sorum olacaktı. Öncelikle Amazon Hollanda üzerinden akrabama PS5 sipariş verdim ellerine ulaştı. Fatura adresi Türkiye ve fatura benim üzerime ait. Faturayı oradaki gümrük ofisine "tax Free" alabilmek için onaylatması lazım sanırım. Bu konuda sadece fatura yeterli mi yoksa başka belgeler de lazım mı? Ve bu belgeleri nereden edinebilirim? Gümrükten geçirebilir mi? Geçirirse buraya getirdikten sonra Amazon üzerinden izlemem gereken yol nedir? Ne şekilde "tax Free'"den yararlanabilirim. Amazon'a atacağımız mailde pasaport detayı da vermek gerekiyormuş sanırım fakat ben gitmeyeceğim için akrabamın pasaportu işe yarar mı? Veya olmuyorsa ne yapmam lazım? Kısaca gerekli belgeleri ve izlemem gereken yolu detaylı bir şekilde anlatır mısınız? Teşekkür ederim.

Tax Free'den yararlanmak için mağazadan alınması şart internet alışverişlerinde geçerli değil. Ürün buraya geldikten sonra da yararlanamazsınız. Satın alırken bir form doldudup ülkeden çıkış yaparken alınıyor.

Geri
Yukarı