Tax Free PS5 için nasıl alınır?

Tax Free'den yararlanmak için mağazadan alınması şart internet alışverişlerinde geçerli değil. Ürün buraya geldikten sonra da yararlanamazsınız. Satın alırken bir form doldudup ülkeden çıkış yaparken alınıyor.
Bildiğim kadarıyla Amazon'un "tax free" uygulaması var, eğer gerekli şartları yerine getirirseniz "tax free"den yararlanabiliyorsunuz. Hatta diğer mağazaların aksine (yani tax free ofisleriyle çalışan yerler) verginin tamamını geri veriyor. Bunun için soruyorum.

Bildiğim kadarıyla Amazon'un "tax Free" uygulaması var, eğer gerekli şartları yerine getirirseniz "tax Free"den yararlanabiliyorsunuz. Hatta diğer mağazaların aksine (yani tax Free ofisleriyle çalışan yerler) verginin tamamını geri veriyor. Bunun için soruyorum.

Bir ara çok araştırmış fakat alışveriş yapanların çoğu bu şekilde söylüyordu.

Bildiğim kadarıyla Amazon'un "tax free" uygulaması var, eğer gerekli şartları yerine getirirseniz "tax free"den yararlanabiliyorsunuz. Hatta diğer mağazaların aksine (yani tax free ofisleriyle çalışan yerler) verginin tamamını geri veriyor. Bunun için soruyorum.
Evet bu sekilde oluyor. Ama yalnizca Amazondan alindiysa, bizzat ben yaptim. Mediamarkt vs online satisa iade yapmiyor

Evet bu sekilde oluyor. Ama yalnizca Amazondan alindiysa, bizzat ben yaptim. Mediamarkt vs online satisa iade yapmiyor
Bunun için ne yapmam gerekiyor hocam? Hangi belgeler olması ve onaylatılması/damgalatılması lazım Hollanda'da? Yani ps5 buraya geldiğinde "tax free"den yararlanabilmek için her şeyin hazır olmasını istiyorum, eğer orada (Hollanda) yapılması gereken fakat dikkatten kaçan ve yapılamayan bir şey olursa bundan tam olarak yararlanamam ve geri dönüşü olmaz. Yani kısacası siz Amazon'dan bunu yaparken hangi belgeleri sundunuz ve süreç nasıl işledi. Bilgi verebilir misiniz.

Bunun için ne yapmam gerekiyor hocam? Hangi belgeler olması ve onaylatılması/damgalatılması lazım Hollanda'da? Yani ps5 buraya geldiğinde "tax free"den yararlanabilmek için her şeyin hazır olmasını istiyorum, eğer orada (Hollanda) yapılması gereken fakat dikkatten kaçan ve yapılamayan bir şey olursa bundan tam olarak yararlanamam ve geri dönüşü olmaz. Yani kısacası siz Amazon'dan bunu yaparken hangi belgeleri sundunuz ve süreç nasıl işledi. Bilgi verebilir misiniz.
Akrabanız AB vatandaşı mı? Eğer öyleyse yararlanamazsınız. Ki zaten fatura sizin adınıza olduğu için ama siz Türkiye'de olduğunuz ve seyahatiniz olmadığı için yine faydalanamazsınız. Oradan gelecek kişinin AB vatandaşı olmaması ve pasaport çıkış damgasını taratıp Amazon'a göndermesi lazım. Sizin adınıza olan faturayı ancak siz pasaportunuza çıkış damgası alırsanız vergi iadesi alabilirsiniz.

Akrabanız AB vatandaşı mı? Eğer öyleyse yararlanamazsınız. Ki zaten fatura sizin adınıza olduğu için ama siz Türkiye'de olduğunuz ve seyahatiniz olmadığı için yine faydalanamazsınız. Oradan gelecek kişinin AB vatandaşı olmaması ve pasaport çıkış damgasını taratıp Amazon'a göndermesi lazım. Sizin adınıza olan faturayı ancak siz pasaportunuza çıkış damgası alırsanız vergi iadesi alabilirsiniz.
Anladım hocam. Akrabamın çifte vatandaşlığı var yani hem TR hem AB. Fatura benim üzerime ama oradan o getirecek yine de Amazona bunları atsam kabul ederler mi? Kısacası çifte vatandaşlığı olan akrabamın pasaportu + benim üzerime olan TR ikametgahlı fatura ikisi birden işe yarar mı? Bir de online olduğu için "tax free" formuna gerek var mı varsa nereden edinebiliriz ve Hollanda gümrüğüne mi onaylatmak gerekir.

@Cosworth555 hocam bir bilginiz var mı bu konuda?

Son düzenleme:
Merhabalar,

bu ayın sonunda Almanya'ya gideceğim. Oradan mağazadan PS5 alıp geri dönüşte de vergi iadesi yapmayı planlıyorum ancak pek bu durumun nasıl olacağı hakkında bir bilgiye ulaşamadım. Mağazadan alırken doğrudan oraya mı söylüyorum vergi iadesi alacağımı o cihaz için? Orada da stok sorunu olduğu için Alman vatandaşı olan arkadaşım önceden alsa faturada onun adı yazacağı için sorun olabilir sanırım yani doğrudan benim üzerime fatura kesilmesi diye düşündüm. Ayrıca, online siparişlerde tax free formu nasıl oluyor ya da oluyor mu? Bilgisi olan daha önce bu işi yapan var mı?

Teşekkürler şimdiden
merhaba almanyadan tax free ile ps5 aldınız mı acaba?

bi kaç şey sormak isterim müsaitseniz,
ilk olarak kutuyu kontrol amaçlı açmam sorun yaratır mı bi bilginiz var mı
ikinci olarak benim sadece kabin bagajı hakkım var, sırt çantası ve kabin boy bagaj ile geldim dönerken ekstra kutu olacak yanımda ona sorun çıkartırlar mı bi tecrübeniz oldu mu acaba bu konu hakkında
şimdiden teşekkürler

bi kaç şey sormak isterim müsaitseniz,
ilk olarak kutuyu kontrol amaçlı açmam sorun yaratır mı bi bilginiz var mı
ikinci olarak benim sadece kabin bagajı hakkım var, sırt çantası ve kabin boy bagaj ile geldim dönerken ekstra kutu olacak yanımda ona sorun çıkartırlar mı bi tecrübeniz oldu mu acaba bu konu hakkında
şimdiden teşekkürler
Açıp fişe takıp bi kontrol etmiştim. Sonrasında tekrar sıfırmış gibi kapattım. Bİr sorun olmadı. Ben de dönerken uçak içerisine sırt çantası + PS5 kutusunu almıştım. Ama 3 parça olursa belki sorun yapabilirler, tamamen görevliye bağlı.

Geri
Yukarı