TB2 ve MQ-9 Reaper Karşılaştırması

yayo7

Hectopat
Daha fazla  
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şöyle bir video'ya denk geldim. Maliyet olarak gerçekten TB2 çok üstün ve katlanır kanat teknolojisi şu an bütün ülkeler tarafından tercih edilmeye başlandı.

Bu konuda tamamen bilgin değilim, bundan dolayı yorumlarınızı merak ediyorum. Hangisini tercih ederdiniz? Neden?

Veriler ve özelliklere ulaşmak için bu linkleri kullanabilirsiniz:

Son düzenleme:
İkisi birbirinin rakibi degil. MQ9 daha üst bir klasman. Aksungur'u kıyaslamak daha doğru.

Daha ayrıntılı yazabilir misiniz hocam lütfen, bilgi edinmek istiyorum. İrtifa ve Menzil durumlarından dolayı diyorsanız eğer haklısınız.

Bu arada zaten sorum rakip olmasıyla değil de Japonya olsanız hangisi tercihiniz olurdu gibi değerlendirebilirsiniz. Bu soru vesilesiyle ilgili arkadaşlara ufak da olsa bilgi aktarmaktı yani.

Japonya'nın TB-2 tercih etmesi muhtemel diye düşünüyorum.

Burada kabiliyetten çok fiyat etkin olması ve MQ-9'a göre hem satın alım hem de işletme maliyeti olarak hesaplı olması öne çıkıyor. Japonya'nın şu an tüm savunma bütçesi Donanma ve Havacılık tarafından tüketiliyor. Bu nedenle kara tarafı için baktıkları SİHA sistemlerinde, maaliyet etkin olanı tercih etmeleri mantıklı olur.

Daha ayrıntılı yazabilir misiniz hocam lütfen, bilgi edinmek istiyorum. İrtifa ve Menzil durumlarından dolayı diyorsanız eğer haklısınız.
Şimdi her şeyde olduğu gibi bu sistemlerde de bir segment mevzusu var. B sınıfı araba ile D sınıfı bir arabanın özellikleri, boyutları, yapabildikleri, sundukları vs. nasıl eşit olmuyorsa bu gibi silah sistemlerinde de aynı mantık var.

TB-2'nin en önemli özelliği maliyeti düşük olmasına rağmen gerçek savaş sahasında boyundan büyük işler yapabileceğini tüm Dünya ülkelerine kanıtlamış olmasıdır. Dolayısıyla ihraç edilen ülkelere de bakarsan ucuza kendini kanıtlanmış silahları envanterine katmaya çalışan ülkeler olduğunu göreceksin.

MQ9 Reaper'i hem para olarak hem de bürokrasi olarak almak, işletmek ve kullanmak zordur. Daha büyük altyapı ister. Birim fiyatı 55 milyon dolardır. Silahlarıyla, altyapısıyla vs. birkaç tanesine sahip olmak yarım milyar dolara kadar uzanır.

1 MQ9 Reaper fiyatına ise yarım filo TB-2 filosu kurabilirsiniz. Ayrıca 1 adet TB-2'niz düşerse, bir adet MQ9 Reaper'in düşmesine göre daha az kaybınız ve üzüntünüz olur. Japonya'nın maddi gücü yüksek ama bu demek değil ki daha ucuza işlerini görecek kendini kanıtlamış bir sistem varken parayı çarçur etsinler.

Şu an TB-2 S/İHA piyasasının en F/P ürünüdür belki de.

Yeni konular

Geri
Yukarı