TD500 Mesh BIOS Fan Ayarları

Merhaba. TD500 mesh kasaya sahibim. Bilindiği üzere fanlar kronik sorunlu. Ben de bu yüzden deneme yanılma yolu ile fanların ses yaptığı hızları BIOS fan ayarlarından atlayarak geçmesi için ayar yaptım.

Yaptığım ayarlar ekte.

40 derece de iken %55'te çalışıyor, 55 derecede %75'te çalışıyor, 65 derecede %77, 70 dereceye çıkınca ise direkt %100 oluyor. Şu ana kadar 70 dereceyi görmedim. Sıcaklık değerlerim de ekte. Sadece stress testinde 75 derece gördüm. Bir de render alırken.

Fanları bu şekilde ayarlamam benim için bir sorun oluşturur mu ileride? Fanların default ayarı Smart fan kapalı ve sabit 820 RPM'de çalışacak şekilde ayarlı. Fakat 820-840 RPM arası inanılmaz bir ses konusu. Aynı ses 1080 ve 1100 aralığında. Boşta 720 RPM'de çalışıyor. 820 RPM'e gelince yine ses yapıyor fakat yaptığım ayar doğrultusunda 1 saniye bile kalmıyor orada.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    12,3 KB · Görüntüleme: 33
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    233,2 KB · Görüntüleme: 30
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    11,2 KB · Görüntüleme: 32
  • Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    6,2 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:
Fan yağlamayı yaptım. Sonuç aynı.

Dediğiniz gibi system'e aldım referans sıcaklığı. Fanlar eskisi gibi aşırı hızlanmıyor. Yüksek ayarlarda değerler bu şekilde, normal midir? Ayrıca %40'a çektim. %48 de uğultu sesi yaptığı için 43 derece de direk %55'e ayarladım. 65 derece de %70, 70 derece de %100 olarak ayarlı şu an. Sorun olmaz umarım.
Ekran görüntüsündeki değerler bence normal, tabi öyle kalıyorlarsa.
Kullandıkça göreceksiniz ki, system asla 70 dereceye çıkmayacak. Dolayısıyla 70 dereceyi de biraz daha indirebilirsiniz. Yarım saat yüksek GPU gereksinimi olan uygulama çalıştırıp en yüksek system sıcaklığını(system_maks) not ederseniz, arzu ettiğiniz maksimum fan hızına {system_maks+5 derece}de çıkacak şekilde ayarlayabilirsiniz, keyfinize kalmış.

Ekran görüntüsündeki değerler bence normal, tabi öyle kalıyorlarsa.
Kullandıkça göreceksiniz ki, system asla 70 dereceye çıkmayacak. Dolayısıyla 70 dereceyi de biraz daha indirebilirsiniz. Yarım saat yüksek GPU gereksinimi olan uygulama çalıştırıp en yüksek system sıcaklığını(system_maks) not ederseniz, arzu ettiğiniz maksimum fan hızına {system_maks+5 derece}de çıkacak şekilde ayarlayabilirsiniz, keyfinize kalmış.
Evet %70'e çıkacağını pek sanmıyorum. En yüksek sistem sıcaklığı genelde 50 dereceyi daha geçmedi. İşlemci de maksimum 69-72 derece arasında. Render alırken tabi fark olabilir. R9 380 ekran kartım var, yakın zamanda 6600XT alacağım. Gigabyte modelinin soğutucusu iyi diyorlar. O yüzden ondan da pek sorun olacağını zannetmiyorum. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. En son yaptığım ayarla boşta ki sıcaklıklar şu şekilde.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    7,3 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı