Technopat bağımlılık mı yapıyor?

Mesela saat 10.30'da kitap okuyorum 12.00'da bitiyor. İlk işim tecnopatha tıklayıp sonrasında YouTube'a tıklıyorum. Benim için bunlar süper ikililer. Sonra sıkılıyorum LoL, Valorant takılıyorum. Ondan sonra kuzey güney seyrediyorum. Sonra şarkı dinlemek falan ama o aralarda 3 dakika olsun gene Technopat'a giriyorum.

Sizn yine iyiymiş 6 tane açtığım sayfa var her seferinde yapsam ne olduğunu bilsem dahi açıyorum ve her zaman en sona YouTube ve Tecnopat kalıyor nedense.

Sosyal mecraların çoğu bağımlılık yapar, bu biraz da sizin yaşam şeklinizle ilgili. Daha önemli işleriniz yoksa bu tür yerlerin bağımlılık yapması pek de garipsenemez.

İnsanlar bildirim sahibi olmaktan, yorumlarına geridönüş yapılmasından veya beğenilmesinden hoşlanıyorlar. Bu da temas hâlinde olmak, ilgilenilmek anlamına geliyor az da olsa ve biz insanlar ilgiyi severiz, hatta bayılırız. Bu sebeple Instagram'da beğeni ve takipçi sayısı kasmaya çalışanlar oluyor mesela.

Technopat'ta da buna benzer şeyler var. İnsanlar "mesaj sayım artsın, yorumum çok tutsun ve beğenilsin, bildirimlerim çok olsun, forumdaki rütbem artsın." diye düşünüyor ve buraya tıkılıkalıyor. Bu sebeple forumdaki üyelerin maalesef birçoğu yardım etmekten ziyade boş boş takılmak için geliyor buraya.

Bağımlılık yapıyor tabi. Bir sürü forum sitesine üyeliğim var ama hiçbirine bakmıyorum. Sadece burası var. Mesela 10 dakika bakıyorum. Yan sekme açıyorum. Technopat sekmesini kapatıp yeni açtığım sekmede de sosyal açıyorum. Bizdeki bağımlılık böyle.

Bağımlılık yapıyor tabi. Bir sürü forum sitesine üyeliğim var ama hiçbirine bakmıyorum. Sadece burası var. Mesela 10 dakika bakıyorum. Yan sekme açıyorum. Technopat sekmesini kapatıp yeni açtığım sekmede de sosyal açıyorum. Bizdeki bağımlılık böyle.

Kaç defa yaptım bunu...

Arkadaşlar ben gerekli gereksiz boş dururken internette girip 3 dakika içerisinde çıkıyorum bu çok çabuk gelişiyor. Benim ilgimi çeken konu varsa mesajımı atıyorum 5 dakika duruyorum çıkıyorum 5 dakika sonra tekrar giriyorum tekrar çıkıyorum artık devamlı gelişen bir durum olmaya başladı. Bu sizde oluyor mu?
İşsizsin ahpap.

damngina.jpg

Nedeni belli.

Evde yapabilecek bir şey bulamıyorum. Peki bunun için ne yapmalıyım sizce ?
Bir şey yapmak zorunda değilsiniz. Hobi bul derler, ben size hobi buldurabileceğimi sanmıyorum. Boş zamanda yapacak bir şey bulamıyorsanız bulamıyorsunuzdur. Bazen, hiçbir şey yapmadan tavana bakıp düşüncelere dalmak da güzeldir.

Yeni konular

Geri
Yukarı