Technopat gizlilik bildirimi

TLoTEvil

Centipat
Makaleler
1
Sabah antivirüslerle ilgili benzer bir konu açmıştım. Windows Avrupa versiyonu kurup, Brave tarayıcımda Kaspersky ıs'nin yine Avrupa versiyonunda güvenle takılıp açık kaynak kodlu ve asla veri toplamayan uBlock Origin'imi kurmuş takılırken Bitwarden'dan Google şifrelerimi girip cookie tutmasın şeklinde ayar yapıp Technopat'ta takılıyordum. Şimdi ben kişisel verilerimi yani nitelikli olanları kesinlikle korurken, isim-yaş-konum vs. Technopat'a girerek zaten veriyor muydum? Ya veriyorsam ne olacaktı? İşte cevaplar.

hukukçu değilim, yanlış yorumlamalardan sorumluluk almıyorum

Madde madde yazılmış, yeterince vurgu olmamış ve veri almıyoruz gibi bir iddia da koyulmamış zaten. İnceleyim.

"Technopat, ziyaretçileri ya da kullanıcıları tarafından www.technopat.net adlı web sitesi üzerinden kendisine elektronik ortamdan iletilen her türden kişisel bilgileri ve verileri üçüncü kişilere hiçbir şekilde açıklamayacaktır." > yani kişi bazında kimse verilerimize erişemeyecek, üçüncü taraf ya da üçüncü kişi ve kurum dememiş. Direkt kişilere verilmeyecek. Bu beklenen bir şey zaten.

Yukarıdakinin sebebi de hemen şunun için "Technopat, sunmuş olduğu hizmetlerin ve servislerin daha efektif kullanılabilmesi amacıyla birçok 3. parti kurum ve kuruluşlarla çeşitli şekillerde iş birliği yapabilir." > yani kardeşim, adam diyor ki sistem tamamen bizim değil ve bazı şeyler için paylaşmamız gerekiyor. Mantıklı. Zaten site scripti XenForo, yani bazı şeyleri istemsiz paylaşıyor olabilirler ama asıl olay neden ve ne kadarı?

"Bu iş birliği; reklam, sponsorluk, izinli pazarlama, veri paylaşımı ve yasal diğer ticari yöntemlerle olabilir. Technopat, iletişim faaliyetlerinde, kanunların öngördüğü şekilde izinli iletişim / pazarlama yapacağını, kullanıcının isteği dışında iletişim yapmamayı, kullanıcının sistemden ücretsiz ve kolayca çıkabilmesini sağlayacak araçlar sunmayı beyan ve taahhüt eder."

Burada kafamı karıştıran bir konu var. Hukuk okuyan birisi açıklarsa memnun olurum. İş birliği deyip reklam, sponsorluk, izinli pazarlama diyor ancak reklam bir pazarlama metodu değil midir? Şu an üye olmuş kişiler için reklam yok, ileride eklenirse görmek istiyorum tarzı bir buton mu olacak? Hadi onu geçtim dışarıdan bir kullanıcıya reklam için herhangi bir buton sunulmuyor, pata küte SteelSeries reklamı geliyor, bu durumda ihlal mi var?

"Technopat, kendisine iletilen kişisel verileri ve bilgileri, bilgilerin toplanması ile ilgili açıklanan yukarıdaki amaçlar dışında üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşmayacak, satışını yapmayacak ve hiçbir şart altında kullanılmasına izin vermeyecektir." > ne demişti yukarıda, reklam-sponsorluk-pazarlama-yasal yollar ve kolay çıkış.

"Technopat ve iş birliği içinde olduğu diğer kişi ve kurumlar tarafından kullanıcının kimliği hiçbir şekilde açığa çıkarılmaksızın sadece çeşitli istatistiki değerlendirmeler, izinli iletişim ve pazarlama, veri tabanı oluşturma çabaları ve pazar araştırmaları yapma gibi durumlar dahilinde kullanılabilir." > pazar araştırması tamam, istatistikler reklam şu bu için tamam ama merak ettiğim şu. Ben veri tabanından istediğim gibi çıkabilecek miyim? Ya da diyelim ban yemiş bir hesabım var. Ben bu hesaba girip hesabımı silebilecek miyim? Eğer silebiliyorsam aynı şekilde üye de olabilirim çünkü beni denetleyebilecek bir veri tabanı yok, banlayabiliyorsanız beni silmemişsiniz demektir. Sil butonu koymamışsanız da üstte dediğinizle çelişmiş oluyorsunuz.

"Technopat, site içerisinde başkaca sitelere link(bağlantı) sağlayabilir. Anlaşmalı olduğu 3. partilerin reklamlarını ve/veya çeşitli hizmetlere ilişkin başvuru formlarını yayınlayabilir, kullanıcıları bu formlar ve reklamlar aracılığıyla reklamveren veya anlaşmalı 3. partilerin sitesine yönlendirebilir." > klasik reklam sponsor şeyleri. Google analytics falandır.

"Kullanıcıya ait kişisel bilgiler, ad ve soy ad, adres, telefon numarası, elektronik posta adresi ve kullanıcıyı tanımlamaya yönelik diğer her türlü bilgi olarak anlaşılır" > yani diyor ki verileri alabilmeleri için önce bizimle anlaşma yapmaları lazım.

8-11 maddeleri tamamen suçluları veririz, bizim derdimiz değil konusu ki haklı buluyorum.

"Technopat, kendisine verilen gizli bilgileri kesinlikle özel ve gizli tutmayı, bunu bir sır olarak saklamayı yükümlülük olarak kabul ettiğini ve gizliliğin sağlanıp sürdürülmesi, gizli bilginin tamamının veya herhangi bir parçasının kamu alanına girmesini veya yetkisiz kullanımını veya üçüncü bir kişiye açıklanmasını önleme gereği olan gerekli tüm tedbirleri almayı ve üzerine düşen tüm özeni tam olarak göstermeyi işbu bildirimle taahhüt etmektedir." > bu biraz kafa karıştırıyor. Gizli bilgi tanımı olmadığı için ucu çok açık. Adres şu bu gibi şeylere kişisel bilgi derken buraya ise gizli bilgi denmiş ve tek bu satırda var. Açıklansa memnun olurum, çünkü bunlar aktarılamaz ama kişisel bilgiler? Aktarılabilir diyordu.

13. madde cookie işleyişini ve kabul ettiğinizi söylüyor. Özeti bu.

"Technopat, işbu gizlilik bildiriminde geçen hükümleri gerekli gördüğü anlarda Technopat sitesinde <gizlilik bildirimi> sayfasında yayımlamak şartıyla değiştirebilir. Technopat'ın değişiklik yaptığı gizlilik bildirimi hükümleri, ilgili sayfada yayınlandığı tarihte yürürlüğe girmiş kabul edilirler." bu biraz kıllandırmadı değil. Eğer bir değişim olsa bile haber verilecektir tarzı yazmıyor, düzenli kontrol etmesi gereken kişiler sizsiniz diyor ki bu yanlış bir tutum bana göre.

Anlatılana göre verileri reklam için alabildiğince alıyor, profil oluşturuyor, anlaşmalarla pazarlıyorlar. Çok fazla bilgi vermemek için tarayıcı ayarı yapsanız iyi olur, profilinizi ise doldurduğunuz için isim, yaş, e-posta falan mortingen strasse. Bazı konularda ise pratikte ne olacağı sorgulatmıyor değil.

Hukukçu değilim, yanlış yorumlamalardan sorumluluk almıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zaten çoğu site bilgileri vermiyor veya satmıyor. Çerezlere göre önerilen reklamlar sunuluyor veya reklam panoları anlaşmalarla kiralanıyor. Yoksa bedavaya nasıl ayakta kalabilir ki?

Bence bizim çerezlerimiz 1 günlük süre ile tutulmalı. Çerez saldırısı yediğimizde hesabımıza erişilmesi zorlaşsın.

Zaten çoğu site bilgileri vermiyor veya satmıyor. Çerezlere göre önerilen reklamlar sunuluyor veya reklam panoları anlaşmalarla kiralanıyor. Yoksa bedavaya nasıl ayakta kalabilir ki?

Bence bizim çerezlerimiz 1 günlük süre ile tutulmalı. Çerez saldırısı yediğimizde hesabımıza erişilmesi zorlaşsın.
O seninle alakalı. Token kabul edip etmeme olayı muhtemelen Technopat'ta 14 gün falandır.

Hukuk öğrencisiyim ama bu konuda bir bilgim yok. En kısa zamanda bildiğini düşündüğüm kişilerle istişare edeceğim. Orijinalinde 1 kelime eksik/değişmiş metinler çok büyük sorunlar yaşatabiliyor. Reklam konusunda rutin işlemesi gereken bir sistem olması gerekiyor. Buradaki sorun kullanıcının neye izin verdiğini anlayamaması ve bunun için yeteri kadar uyarılmaması. Kullanıcı sorumsuzluğu gibi görünse de bazı “Olması gerekenden farklı metin kullanıp kelime eksikliğinden( bilerek- bilmeyerek )doğan sorunlar” olarak müdahale gerektirebilir. Burada sorun şu kayıt olurken bireyin dikkatini çekmeyecek olan şey kayıt olduktan sonra vazgeçebildiği reddedebildiği bir şey mi? Bunun için hesap mı kapatılmalı? Ban yediği durumda sistemden düşer mi? Hesap sildikten sonra veri tabanını terkeder mi? Paylaşıldıktan/kullanıldıktan sonra silinen kayıtlar devam eder mi? Kullanıcı bu durumlarda ne yapabilir?

Yeni konular

Geri
Yukarı