Technopat kullanıcılarının önerdiği Linux dağıtımları

En son kullanıcıya Linux Mint öneririm.

Elemantary Tweaks ve Gnome Tweaks ile özelleştirmeler oluyor.
Şahane görünümü olan bir Os'a özelleştirme neden yapılsın ?

Ama görünüş çok subjektif birşey. Örneğin bence KDE'den veya Deepin den iyi görünmüyor. Hatta Gnome'dan bile iyi görünmüyor. Bu durumda görünüşü beğenmeyen bir kullanıcı için dağıtım anında çöp oluyor.

Ayrıca özelleştirme sadece görünüş anlamında yapılan birşey de değil. Örneğin ben uyumlu bir drop-down terminal istiyor olabilirim. Ya da farklı özelliklere sahip bir file explorer, sağda bir not alma widget'ı, chrome/firefox daki youtube oynatmasını direk arayüzden görüp yönetebilmek gibi şeyler de isteyebilirim.

Son düzenleme:
Ama görünüş çok subjektif birşey. Örneğin bence KDE'den veya Deepin den iyi görünmüyor. Hatta Gnome'dan bile iyi görünmüyor. Bu durumda görünüşü beğenmeyen bir kullanıcı için dağıtım anında çöp oluyor.

Ayrıca özelleştirme sadece görünüş anlamında yapılan birşey de değil. Örneğin ben uyumlu bir drop-down terminal istiyor olabilirim. Ya da farklı özelliklere sahip bir file explorer, sağda bir not alma widget'ı, chrome/firefox daki youtube oynatmasını direk arayüzden görüp yönetebilmek gibi şeyler de isteyebilirim.
Yükleyin. Yüklenmiyor mu ?

Windows 10 arayüzünden hiç memnun olmadığım için arayışa girmiştim. Linux dağıtımlarını deneyim dedim. Son iki gün içinde denediğim Linux dağıtımları;
Deepin
Ubuntu Budgie
Elementary OS
Manjaro Gnome
Zorin OS

Tam istediğim gibi özelleştiremediğim için ya da özelleştirmeler sonrası yaşadığım sorunlardan dolayı hiçbirinden memnun kalmadım. En son Ubuntu yükledim ve memnun kaldım. Özelleştirme olarak tam olmasada beni tatmin eden dağıtım oldu. Herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Umarım uzun süre kullanırım.(Windows ile dualboot olarak kullanıyorum.)

Tam istediğim gibi özelleştiremediğim için ya da özelleştirmeler sonrası yaşadığım sorunlardan dolayı hiçbirinden memnun kalmadım.
İstediğiniz gibi özelleştirebileceğiniz bir dağıtım arıyorsanız KDE Plasma masaüstü ortamını kullanan dağıtımlara bakmanız gerek. Diğer masaüstü ortamlarından daha fazla özelleştirmeye sahip. Kubuntu, KDE Neon, Fedora KDE, Manjaro KDE gibi.

Ubuntu için özelleştirme önerim ise Dynamic Panel Transparency eklentisini kullanmanız. Rıhtım ve üst panelin şeffaşlığını %50 veya %40 yapmanızı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı