Technopat RAM frekans kıyaslaması videosunda eksiklik var

curiousoftech

Kilopat
Merhaba. Bugün Technopat'ın yayınlamış olduğu frekans kıyaslama videosunda bir kusur olduğunu gördüm. Videodaki temel amaç frekans kıyaslaması olmasına rağmen CL ve alt gecikme değerleri verilmeden inceleme yapılmış. MHz değerlerinin FPS üzerindeki etkisini kıyaslarken CL ve alt gecikme değerlerini sabit tutup frekansı değiştirmeleri gerekirdi bana göre. Yani CL14 2400MHz ile CL18 3600MHz kıyaslanmasının bir mantığı yoktur. (3600MHz olarak kullanılan kitin özelliği: CL18-22-22-42 1.35V) Alt gecikme değerlerini de işin içine katınca durum daha da vahim oluyor. Test sonuçlarına bakınca da 2400MHz ile 3600MHz arasında ortalama 2 FPS fark görüyoruz yalnızca. Bunun gerçekte böyle olmadığını biliyoruz. İncelemede alt gecikme değerlerinin ve CL değerlerinin farklı olduğu veya sabit tutulduğu belirtilmeliydi. Sabit tutulsaydı bu sonuçlara yansırdı zaten. Ortalama 2FPS'lik bir farkın olması mümkün olmazdı zira. Video oldukça yanıltıcı bana göre. İncelemenin eksik/hatalı yapıldığını düşünüyorum. Sizlerin de fikrini almak istiyorum. İyi sosyaller!

Bahsi geçen video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kullanılan bellekler:

TF13D416G3600HC18JDC01

TF13D416G4000HC18JDC01

Önemli bir not: Recep Baltaş 05.40'da belleklerin gecikme değerlerine dikkat edildiğini ve farklı olsalardı bu testin geçersiz olacağını söylüyor. 3 farklı frekansın kıyaslanmasına rağmen yalnızca 3600MHz ve 4000MHz frekanslarındaki gecikme değerlerine dikkat edilmiş. 2400MHz olarak çalıştırılan testte gecikme değerinin 18 olması mümkün değil. Öyle olsaydı sonuçlar videodaki gibi olamazdı.

Son düzenleme:
@Megaton O da var ayriyeten. Video fazlasıyla yanıltıcı. Hatalı desem yeridir yani. Zaten Recep Bey gecikme değerlerinin farklı olması durumda testin geçersiz olacağını söylemiş videoda. Gecikme değerlerine dikkat edilmemiş olması ve 4K'da yapılması testin hatalı/eksik olması için fazlasıyla yeterli.

Yeni konular

Geri
Yukarı