Technopat Sosyal bölümü sıfırdan yapılmış bir uygulama mı?

Sıfırdan bir site kurmak hem çok maliyetli hem de güvenliğinin çok iyi ayarlanması gerekli. Bu yüzden vBulletin, IPB gibi altyapılar kullanılıyor. Technopat da XenForo kullanıyor.
Benzeri bir yazılımın ücretsiz alternatifi var mıdır acaba?
MyBB, phpBB, SMF gibi birçok ücretsiz alternatif var ama birçoğu çöp ve güvenlik açığı dolu. YAF.NET var ama hakkında içerik çok kısıtlı.

Selam dostlar! Şu anda içinde bulunduğumuz platforma henüz bugün katıldım ve gördüğüm kadarıyla buradaki forum sistemi çok gelişmiş özelliklere sahip ve oldukça yüksek performanslı çalışıyor.

Yakına müzik prodüksiyon ve kendi labelım için bir websitesi oluşturacağım. Bu websitesinin içine forum bölümü oluşturup orada prodüktörlerin birbiriyle bilgi paylaşabileceği bir topluluk oluşturma niyetindeyim. Ve Technopat'ın forum bölümünü çok beğendim.

Sosyal bölümü sıfırdan yazılmış bir uygulamamı yoksa eski vBulletin gibi bir template üzerine kurulmuş bir sistem mi? Eğer template ise buna benzer bir uygulamayı nereden edinebilirim?

Şimdiden teşekkürler.
Üyesi olduğum araba forumu da aynı tasarımı kullanıyor. Xenforo bu işte çok başarılı.

Sıfırdan bir site kurmak hem çok maliyetli hem de güvenliğinin çok iyi ayarlanması gerekli. Bu yüzden vBulletin, IPB gibi altyapılar kullanılıyor. Technopat da XenForo kullanıyor.

MyBB, phpBB, SMF gibi birçok ücretsiz alternatif var ama birçoğu çöp ve güvenlik açığı dolu. YAF.NET var ama hakkında içerik çok kısıtlı.
MyBB ve SMF çöp yazılımlar değiller, işlerinde gayet de başarılılar. Güvenlik konusunda da fena değiller lakin şu an MyBB'de aktif güvenlik açığı bulunmuyor.

Biraz araştırırsanız düşmanı çok olabilecek sitelerin dahi XenForo yerine MyBB kullandığını ancak hiçbir şekilde hasar almadıklarını görürsünüz (bknz: Nulled.to)

Ücretsiz alternatiflerin birçoğunu açıkçası pek önermem. XenForo iyi bir yazılım. İlla ücretsiz olacaksa Discourse veya Flarum olabilir.
Bunlar daha çok Stackoverflow tarzı discuss yazılımları. Tek başına forum sayılmazlar, forumlar daha büyük ve daha geniş özelliklere sahip bence öneriniz mantıksız olmuş.

MyBB ve SMF çöp yazılımlar değiller, işlerinde gayet de başarılılar. Güvenlik konusunda da fena değiller lakin şu an MyBB'de aktif güvenlik açığı bulunmuyor.
MyBB çöp demedim, ücretsiz forum yazılımlarının çoğu çöp ve güvenlik açığı dolu dedim. Ücretsiz alternatiflerden sadece örnek verdim, yanlış anlamayın. Üzerinde çok iyi çalışıldıktan sonra iyi sonuçlar çıkarılabiliyor, orası ayrı.

Biraz araştırırsanız düşmanı çok olabilecek sitelerin dahi XenForo yerine MyBB kullandığını ancak hiçbir şekilde hasar almadıklarını görürsünüz (bknz: Nulled. To)

Bunlar daha çok Stackoverflow tarzı discuss yazılımları. Tek başına forum sayılmazlar, forumlar daha büyük ve daha geniş özelliklere sahip bence öneriniz mantıksız olmuş.

Açıkcası benim istediğim Stackoverflow veya Reddit tarzı bir tartışma platformu. Buraya gelmeden önce sıfırdan yazmayı planlıyordum fakat bu uzun zamanıma mal olacak o yüzden hazır bir uygulama tercih etmeye karar verdim. Diğer arkadaşların verdiği uygulamalar gayet yeterli.

Hocam, ücretliler arasında XenForo harici hangi alternatifler var acaba?
vBulletin, IPBoard, WoltLab var :)

Eskiden lider vBulletin idi. vBulletin 5 ile izledikleri saçma politika nedeniyle XenForo ekibine tahtı kaptırdılar bir nevi. Halen de 7-8 sene oldu, beşinci sürümde kalmaya inat ediyorlar. vBulletin 6 sürümünü göreceğimizi pek sanmıyorum bu gidişle.

vBulletin'in InternetBrands'a satılmasından sonra ayrılan çekirdek ekibi zaten XenForo yazılımını yapanlar.

XenForo alternatifi olarak bence kayda değer tek takip IPBoard.

Ücretsiz alternatiflerin birçoğunu açıkçası pek önermem. XenForo iyi bir yazılım. İlla ücretsiz olacaksa Discourse veya Flarum olabilir.

Discourse önerimdir. Çoğu köklü site bu yazılımı kullanmakta.

bu örnek tek başına yeterli olacaktır sanarım.

Cloudflare'yi de eklemeden duramadım :)

İlla ücretsiz olacaksa Discourse veya Flarum olabilir.
Flarum hala kararsız sürümde değil miydi? Bana kalırsa Discourse XenForo'dan daha güzel ve daha gelişmiş araçlara sahip. Fakat sunucuyu Discourse'dan almadığınız sürece pek destek vermiyorlar. Çünkü Discourse özgür bir yazılım (GPL sürüm 2 ile dağıtılıyor) ve özgür yazılımlar herhangi bir garanti vermez. Aşağıdaki pencere özgür bir yazılıma ait.
Ekran Görüntüsü - 2021-04-06 11-08-30.png

Flarum hala kararsız sürümde değil miydi? Bana kalırsa Discourse XenForo'dan daha güzel ve daha gelişmiş araçlara sahip. Fakat sunucuyu Discourse'dan almadığınız sürece pek destek vermiyorlar. Çünkü Discourse özgür bir yazılım (GPL sürüm 2 ile dağıtılıyor) ve özgür yazılımlar herhangi bir garanti vermez. Aşağıdaki pencere özgür bir yazılıma ait.
Eki Görüntüle 960049
Bu Discourse çok iyiymiş hocam. Özgür yazılım deyince inceledim biraz, hoşuma gitti.

Yeni konular

Geri
Yukarı