Technopat'da Elektronik Müzik Dinleyen Kitle

Çok böyle kategorilerden anlamam da Dubstep ve R&B dinlerim ben genelde. Dubstep'in giriyor olması gerek elektronik müziğe. :)

Bir örnekle gireyim :

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben genellikle ARABESK dinlerim.
Beğendim sanatçılardan birkaç örnek ve eserleri.
Orhan Gencebay: Tümü.
Nat King COLE : Tüm eserleri.
White Lion : When the children cry
U2 : Çoğu.
Ella Fitzgerarld : Hepsi.
Lous Armstrong: Hepsi.
Dünya TISTAK denilen müziği çoktan terketti. Bu tür müzik olarak bilinen müziğin, aslında müzik ile ilgili olmadığı, bir çeşit elektronik firmaların yarışları olduğu kanıtlandı. Çünki eski yıllarda teknoloji bu kadar ileri olmadığından dolayı geniş bir frekans specturumuna sahip olan cihazlar çok nadir ve pahalıydı. Her kişi bu tür cihazlardan alamadığı için, bu tür cihazları alabilen kişilerin hava atmak için kullandıkları bir yöntemdi. İstanbul Bebek semtinde, 25 sene önce bu konu ile ilgili olarak yapmış olduğum bir araştırma da konuya ciddi bir açıklık getirmişti.
Günümüzdeki gelişen teknoloji ile, artık insan sesinin spectrumu bile çok geniş band ile kaydedilip dinlenilebilmektedir. Yine de üst seviye cihazlar oldukça pahalıdır. Bu yüzden Hi-Fi tekniği ile ilgilenen ve AUDIO-PHILL denilen kesim de parçalanmış durumdadır.

Çok böyle kategorilerden anlamam da Dubstep ve R&B dinlerim ben genelde. Dubstep'in giriyor olması gerek elektronik müziğe. :)

Bir örnekle gireyim :

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Dubstep Elektronik Müziğin bir parçası zaten.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba!

Açıkçası hep merak etmişimdir "Elektronik Müzik"'den kim haberdar diye.

Bir çoğumuzun belkide dinlediği ama başkasına dinletmek istediğinizde "-böyle müzikmi olur" tepkisini aldığımız bir durumdan söz ediyorum.

Toplumda elektronik müzik ile yaptığım gözlemler sonucunda Türkiye'de bir kısım elektronik müziği şu şekilde biliyor:

"çıkıtaslı müzik, çok gürültülü müzik, bilgisayarlı müzik, kopmalık, baslı, az biraz isim bilen veya mixer kullanan bir dj ve David Guetta"

(diğer DJ türlerini Youtube'de görmemiz mümkün ama onlar Elektronik çalışmıyor. Ne demek istedimi biliyorsunuz :D:p)

Elektronik müzik günümüzde bilgisayar ortamlı teknolojilerde Mix araçları, Dijital Ses İstasyonları, Synthesizerler ve yine elektroniğe dayalı enstrümanlar yolu ile yapılıyor.

Bi ara Türkiye'de "Dubstep" havası esmişti. Hala devam ediyormu? :confused:

Eminim bir çoğumuz Virutal DJ'yi indirip müzik yapma girişimi olmuştur eheheh :D

Elektronik Müziğin bir çok türü var. Teknik olarak 30 civarı. Bende "Techno, Uplift Trance, Progressive Trance" mevcut.

Siz ne tarzda ve hangi sanatçı/grubu dinliyorsunuz?
Bir prodüktör olarak söylüyorum aslında "çıkıtaslı müzik, çok gürültülü müzik, bilgisayarlı müzik, kopmalık" diyenler farkında olmadan elektronik müziği her yerde duyuyorlar örneğin bir Rap, R&B parçasının beat'i, bir pop müziğinin beat'i hepsi elektronik ortamlarda yapılıyor (elektronik ortamda yapılmasa bile illa işin içine mixing/mastering giriyor) Hatta günümüzde elektronik müzik Türkiye'de de olmak üzere çok popüler ve çok fazla dinleniyor sadece dinleyiciler dinledikleri tarzın ne olduğunu veya nasıl yapıldığını hiç bilmediği için böyle ön yargılı yorumlar ortaya çıkıyor. Hatta bazı metal, indie vb gruplar da müziklerinde elektronik ortamda yapılmış efekt, enstrüman vb kullanıyorlar. Hatta gruplarında bir producer/dj bulunduran gruplarda var.
Yani kısacası hızla gelişen teknoloji ile beraber müzikte evrimleşiyor ve elektronik müzikte bir o'kadar gelişiyor. Hatta geçtiğimiz 4-5 sene içinde bir sürü elektronik müzik tarzı ortaya çıktı ((Future Bass, Future House, Wobble House hatta trap ile dubstep, metalstep, deathstep vb harmayanlar bile var bkz: Hybird Trap)

Son düzenleme:
Bana göre müzik bilgisayar ortamında yapılmaz. İnsanların enstrüman kabiliyetleriyle yapılır. Prodüksiyon işi apayrı bir olay, mastering ve mixing tüm tarzlarda var diye her tarz elektronik müzik olmuyor.

Yıl olmuş 2021 ama görünüyor ki hala bizim millet hala ısınamamış elektronik müziğe. Dinlettiğim zaman "he güzelmiş" deyip geçiştiriyorlar ya da "bu ne böyle müzik mi olur" tarzı cevaplar alıyorum ama yine de benim için büyük bir tutkudur, zamanlar alışır halkımız da. Ben en çok trap, slap House ve bass House türlerinden zevk alıyorum arada bir dubstep, psytrance falan da dinlediğim oluyor.
Bana göre müzik bilgisayar ortamında yapılmaz. İnsanların enstrüman kabiliyetleriyle yapılır. Prodüksiyon işi apayrı bir olay, mastering ve mixing tüm tarzlarda var diye her tarz elektronik müzik olmuyor.
Herkesin kendi görüşü karışamam ama bir şeyi merak ediyorum neden bilgisayar ortamında yapılamaz ? Sonuçta insanlar müziğin neyden veya nasıl yapıldığına bakmıyor benim bildiğim insanlar yapılan müziği dinlerler kulağına hoş geliyorsa sever gelmiyorsa sevmez. 😅

Ölü konu ama gören varsa diye birkaç öneri bırakayım. dj-Nate, Spaze, Creo, Xtrullor, Helvetican, Acid-Notation, F-777, Schtiffles, bunlar electro içinde en iyilerden, tabi Türkiye'de ne kadar bilinir bilmem. Çok dinlemesemde KaixoMusic tarafından Lycanthropy baya güzeldir yine aynı şekilde Steampianist tarafından The Experiment fena değil. Aşağıya bahsettiklerimden birkaç en iyi parçayı bırakıyorum.

(Acid-Notation yapımı olsa da kendisi müzik piyasasından çekildiği için Spotify içerisinde parçalarına erişilemiyor.)

Yeni konular

Geri
Yukarı