Technopat'daki sağlık konusu altındaki gereksiz mesajlar

473086

Decapat
Merhabalar. Ben Technopat'a sağlık konusuna bakıyorken bazı konular görüyorum, okuyorum. Adam diyor mesela işte "dizimde bir ağrı var sizce neden?" adamlar da yazmış "bunu buraya yazacağına doktora gidemedin mi?" falan tarzı yazılar yazmışlar. Yani bence çok boş mesajlar. Madem sağlık diye bir bölüm var o zaman böyle bir bölüm olmasaydı burasına yazılmayacaksa doktora gidilecekse neden açılmış? Burası forumda daha çok bölüm olsun diye mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir insan doktora gitmeden önce konusunu açar burada, tamamen buradan medet umulmaz. Hastane değil burası. Sağlığın da şakası olmaz, kendisine saygısı olan ve sağlığını düşünen zaten en kısa süre içerisinde doktora gidiyor. Buradan medet ummuyor.

O tarz kişileri raporlarsanız gerekli uyarıyı her zaman yapıyoruz. Zaten konuya katkı sağlamayan mesajlar "Gereksiz Mesaj" olarak nitelendiriliyor. Muhtemelen konu sahibinin kendisi de doktora gitmesi gerektiğini biliyor ancak aynı durumu daha önce yaşamış olabilecek kişilerden bilgi alabilmek adına Sosyal'de de konu açmak istiyor. Bu oldukça doğal.

Bizler kimsenin konu açma hakkını elinden alamayacağımız gibi bu tarz üyeler de böyle açılmış konulara gereksiz mesajlar yazmamalılar. Konu hakkında bilgi varsa yorum yapılmalı, tavsiye verilmeli. Ancak konu hakkında bilgi yoksa mesaj yazmamak en iyisi.

Konu saçma ki? O tarz mesaj atan birisi ne yapabilir konu sahibine?

Adam konusunu açıyor ve diyor ki; " Başım ağrıyor, dişim ağrıyor, dizim sızlıyor. " kim bilir ne nane yedi de vücudu tepki gösterdi... Nasıl bilelim gereksiz bir konuyu?
Sağlığına önem veren insan gider hastaneye, derdine devâ bulur.

Konu saçma ki? O tarz mesaj atan birisi ne yapabilir konu sahibine?

Adam konusunu açıyor ve diyor ki; " Başım ağrıyor, dişim ağrıyor, dizim sızlıyor. " kim bilir ne nane yedi de vücudu tepki gösterdi... Nasıl bilelim gereksiz bir konuyu?
Sağlığına önem veren insan gider hastaneye, derdine devâ bu

O tarz kişileri raporlarsanız gerekli uyarıyı her zaman yapıyoruz. Zaten konuya katkı sağlamayan mesajlar "gereksiz mesaj" olarak nitelendiriliyor. Muhtemelen konu sahibinin kendisi de doktora gitmesi gerektiğini biliyor ancak aynı durumu daha önce yaşamış olabilecek kişilerden bilgi alabilmek adına Sosyal'de de konu açmak istiyor. Bu oldukça doğal.

Bizler kimsenin konu açma hakkını elinden alamayacağımız gibi bu tarz üyeler de böyle açılmış konulara gereksiz mesajlar yazmamalılar. Konu hakkında bilgi varsa yorum yapılmalı, tavsiye verilmeli. Ancak konu hakkında bilgi yoksa mesaj yazmamak en iyisi.

Şimdi sizin bu fikriniz “sağlık” kategorisini tamamen kalitesizleştirir. Örneğin, "Bisikletten düştüm kolum çizildi (varsa fotoğraf) ne sürmemi tavsiye edersiniz?" gibi bir konu açılsa altına "Kantaron yağı sür, furacin krem sür" vs. derim. Bolca öneri tavsiye verilir. Ama ayağım ağrıyor gibi boş bir konuya nasıl cevap verelim? Adam "ilk defa sigara içtim bağımlısı oldum" demiş ben ne diyebilirim? Kardeşim yapma atma izmaritini denize(!)

Sağlık kategorisi kaliteli konular ile çok faydalı olur. Örneğin “ablam kanseri yendi(hikayesi tavsiyeler doktorlar), siğillerim var, sedef hastalığı için tavsiye, saçlarım geç uzuyor… bakın bunlar cevaplanır. Kimse konu açma hakkından mahrum kalmasın. Ama kalite kriteri de olsun. Adam boş sorusunu yazıyor buradan gelen cevaplar umurunda bile olmuyor bazen çünkü soru önemsiz bir bedel ödenmemiş. Ben yıllarca siğillerden çektim ve çözüme ulaştım bunu paylaşabilirim mesela. Konu aç botununa tıklayınca konu kalitesi ve mantıklı konu açımı diye bildirim gelebilir. Ben sağlık çalışanıyım bu kategoride onlarca konu cevaplar sorun çözer ya da uygun yönlendirmeler yapabilirim. Ama maalesef kategorinin kalitesi yerlerde… ve bu da benim ilgimi çekmiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı