Technopat'daki sağlık konusu altındaki gereksiz mesajlar

Ben şahsen tıp okumadım. Bana verilen ilaç kür vs her neyse bende olumlu etki gösterebilir ama bir başkasında yaramaz ve gerekli tetkikler yapılmadan ve eğitimi almadan fikir vermek ve kişiyi yönlendirmek yanlış. Mesela böbreklerim için İngiliz karbonatı içerim bana fayda verirken sende sürekli kullanımı zararlı olabilir.

Bakın ben doktorlar kazanmasın falan demedim dedimki madem böyle bir bölüm var bir konu açılınca buraya buraya yazıcağına doktora git demenin gereksiz olduğunu düşünüyorum.
Konu saçma oluyor zaten, saçma konuya ne cevap verilir? "Kolum ağrıyor" yazmış adam, ben ilah mıyım senin ne halt yediğini görüp, kolunun ağrıdığını bileyim. Zaten sağlık kısmı basit çözümlerle olur öneriler falan olur. Sağlığını düşünen doktora gider.
Kesinlikle. Boşuna ilaçların içine prospektüs konulmuyor.

Katılıyorum hocam. Sizin uygun görüp onayladığınız konuyu herhangi bir üye "ne boş konu" tarzında gereksiz mesajlar yazıyor. Ona mı kalmış boş olup olmaması çok iyi biliyorsa kendi gelsin yapsın.

Kesinlikle. Boşuna ilaçların içine prospektüs konulmuyor.

Özellikle cilt bu durum daha önemli. Ben kantaron yağı sürerim sivilce, yara vs falan ama belki önerini dikkate alan kişinin alerjisi vardır sonuç kötü olabilir.

Gel sen bana baş ağrısı için ne yaptığımı sor, yara nasıl temizlenir sor tamam. Yahu geçen birisi böcek yemişti onu bize soruyor. Biz nereden bilelim? Diyelim ki bildik, ev ortamında kendi mideni mi temizleyeceksin?

Tabii, adam soruyor kırkayak yedim, ne olur falan filan... Bunların çoğu gerçek bile değil ilgi konusu da böyle saçma konular onaylanmamalı bence.

Kalitesizleştirmekle alakası olduğunu düşünmüyorum. Sağlık problemlerinde de buraya konu açılmasının tek sebebi aynı durumu yaşamış insanlardan bilgi ve tavsiye alabilmek zaten. Bu sebeple üyelerin bu tarz konularına "Biz doktor değiliz ne olduğunu bilemeyiz" tarzı cevaplar yazmak yerine fikir varsa belirtilmesi, yoksa mesaj yazılmaması taraftarıyım.

Kısmen haklısın. Ben burada konuyu onaylayan yetkililerde de hata olduğunu düşünüyorum. Deneyim üzerinden halledilebilecek konuları onaylasalar sadece, böyle bir sorun kalmaz. Hatırlayanlar illaki vardır, geçen sene her gün "COVID miyim?" tarzında konular açılıyor ve işin garip tarafı onaylanıyordu. Bunun internet üzerinden çözüme kavuşturulmasını bırakın, doktorlar bile net bir şey söyleyemiyorlar. Tek çare test. Bu deneyimle olacak bir iş değil mesela. Moderatör arkadaşlar bu ayrımı iyi yapabilirse bu tartışmaların kökünden çözüleceğini düşünüyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…