Tek amacı oyun olan biri Linux kullanmalı mı?

Adonis31

Hectopat
Daha fazla  
Normal yazılım işi olmayan, tek amacı oyun olan biri Linux'ta mı olmalı yoksa Windows devam mı etmeli?

Son düzenleyen: Moderatör:
Normal yazılım işi olmayan tek amacı oyun olan biri linuxtamı olmalı yoksa Windows devam mı etmeli

Hangi oyunları oynadığına bağlı. Eğer her türden oyun oynayan biriysen Windows daha iyi. Ama daha çok hikayeli oyunlar ya da Linux'ta iyi çalışan oyunlar oynayan biriysen Linux.

Linux'un oyunculuk kısmı fazlasıyla gelişme katetse de ve Windows'a güçlü bir rakip olsa da hala onun seviyesinde değil maalesef.

Son düzenleyen: Moderatör:
Linux NTFS diskleri okuyabiliyor ama verim ext4 gibi Linux file System'lere kıyasla düşük oluyor. Uygulamalarınızı saklamayın derim. Oyunları taşımak için de Steam kullanılabilir.

Hangi oyunları oynadığına bağlı. Eğer her türden oyun oynayan biriysen Windows daha iyi. Ama daha çok hikayeli oyunlar ya da Linux'ta iyi çalışan oyunlar oynayan biriysen Linux.

Linux'un oyunculuk kısmı fazlasıyla gelişme katetse de ve Windows'a güçlü bir rakip olsa da hala onun seviyesinde değil maalesef.

Her oyunu oynarım Starfield çıktı aldım oynuyorum BG3 çıktı aldım oynuyorum çoğunlukla hikayeli oynuyorum ama dediğinize göre Windows yeter.

Her oyunu oynarım Starfield çıktı aldım oynuyorum BG3 çıktı aldım oynuyorum çoğunlukla hikayeli oynuyorum ama dediğinize göre Windows yeter.

Muhtemelen yeterli olur. Ben de ağrılıklı olarak Online oyunlar oynadığımdan EndeavourOS(archlinux) ve ReviOS10(Windows10Pro) dualboot kullanıyorum şu anda. Oyun oynayacağım zaman ReviOS geçiyorum. Harici işlerimi EndeavourOS üzerinden hallediyorum.

Bazı oyunlar da Linux'tan daha kararsız bir deneyim elde etsem de genel anlamda daha az çaba gerektirmesi nedeniyle bir süre daha Windows'ta kalacağım muhtemelen. Umarım proton ve firmaların Linux desteği çok daha iyi hale gelir de Windows'a muhtaç kalmayız.

Muhtemelen yeterli olur. Ben de ağrılıklı olarak Online oyunlar oynadığımdan EndeavourOS(archlinux) ve ReviOS10(Windows10Pro) dualboot kullanıyorum şu anda. Oyun oynayacağım zaman ReviOS geçiyorum. Harici işlerimi EndeavourOS üzerinden hallediyorum.

Bazı oyunlar da Linux'tan daha kararsız bir deneyim elde etsem de genel anlamda daha az çaba gerektirmesi nedeniyle bir süre daha Windows'ta kalacağım muhtemelen. Umarım proton ve firmaların Linux desteği çok daha iyi hale gelir de Windows'a muhtaç kalmayız.

Şu an dediklerinizi duyunca mağara adamı sandım kendimi ben konsolcuydum ilk defa adam gibi PC topladım oyun için sanırsam Windows benim için yeter.

Şu an dediklerinizi duyunca mağara adamı sandım kendimi ben konsolcuydum ilk defa adam gibi PC topladım oyun için sanırsam Windows benim için yeter.

Demin de dediğim gibi yeterli olur hocam. Benim Linux tercih etme sebebim sunduğu özgürlük zaten. Oyun için Windows bir iki örnek hariç daha iyi durumda diyebiliriz ama proton öyle bir noktadaki net olarak biri daha iyi demek zor. Örneğin DX10 DX9 kullanan eski oyunlarda Linux daha iyi performans veriyor. Aynı şekilde OpenGL oyunlarında daha iyi bir performans sunuyor. Güncel oyunlarda da Windows tarafında düzgün çalışmayan oyunlar proton katmanıyla yerel destek olmayan Linux tarafında çok daha kararlı çalışabiliyor. Ama anticheatli oyunlara gelince Linux tam anlamıyla canlı bomba olabiliyor. Geçtiğimiz günlerde Linux Apex oyuncularının bir kısmı sebepsiz yere ban yediler. Allah'tan respawn entertainment topluluğuna değer veriyor da sorun hakkında inceleme başlattılar.

Steam'SE geç, crack veya Steam dışı oyunlar ise geçme.

Hocam neden? Deneyimlerime göre pek fark etmiyor, çoğu setup dosyası Wine ile kurulabiliyor. Mesela GOG setupları sorunsuz çalışıyor. Sonra Steam'e eklenip kolayca oynanabiliyor.

Normal yazılım işi olmayan, tek amacı oyun olan biri Linux'ta mı olmalı yoksa Windows devam mı etmeli?

Windows'taki oyunların çoğu sorunsuz oynanabiliyor. Ama özellikle 1998-2010 arası oyunları sıkıntısız oynarsın. Emülasyona ilgin varsa direkt yazılım yöneticisinden en son sürümleri sıkıntısız yükleyebilirsin. Windows 8.1 de PCSX2'nin son sürümünü yükleyemiyordum, Linux Mint'te yükleyip en son sürümün faydalarından yararlandım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı