Tek bir elektro gitar ile hem jazz/blues tarzı, hem de metal/rock tarzı çalınabilir mi?

Makaleler
4
Yazın elektro gitar alacağım ve her türden çalmak isteyen biriyim açıkçası. Kafama ne ederse çalmayı seviyorum ve hem clean tone sesi iyi veren, hem de metal vs. sesleri iyi veren tek bir gitar olabilir mi diyorum. İki gitar pahalıya gelecektir. Bu yüzden bunu düşünüyorum. Pedal, amfi vs. ile bu yapılabiliyor mu?

@Single_factor

@Bora Dere hocalarım yardımcı olursanız sevinirim.

Kesinlikle yapabilirsin tek bir gitar ile her türlü tarzı çalabilirsin SSS strat ile metal yapan kişiler de var HH les paul ile blues çalan kimseler de asıl önemli olan tuşeni geliştirmen tarzını oturtmandır. Ama yine de HSH ve HSS gibi farklı manyetik türlerini bir arada içeren bir gitar daha iyi bir seçenek olacaktır.

Kesinlikle yapabilirsin tek bir gitar ile her türlü tarzı çalabilirsin SSS strat ile metal yapan kişiler de var HH les paul ile blues çalan kimseler de asıl önemli olan tuşeni geliştirmen tarzını oturtmandır. Ama yine de HSH ve HSS gibi farklı manyetik türlerini bir arada içeren bir gitar daha iyi bir seçenek olacaktır.
Peki 10000TL civarı bir gitar öneriniz var mı? Bütçeyi arttırabilirim.

Ayrıca 20000-30000TL arası tüm set önerebilir misiniz?

Bu gitarı alıp yanına bir boss katana 50 mk 2 alabilirseniz çok güzel bir ikili olabilir.

Ya da.

Bu gitar + line 6 Catalyst 60 alabilirsiniz.

İki seçenek de çok iyi seçenekler ama benim tercihim Ibanez azes seti olurdu çünkü Ibanez azes bu fiyat aralığındaki en iyi ve çok yönlü gitarlardan biri.

Clean + Heavy tonların bir arada daha uyumlu olduğu LP kasa, shortscale gitarlardır.
Bir strat; Clean performansında oldukça dolgun, ancak drive arttığında belli bir seviyeden sonra çamurlaşmaya / kusmaya meyilli hale gelir. Superstrat gitarlarda ise clean performansı vasattır.

Clean + Heavy tonların bir arada daha uyumlu olduğu LP kasa, shortscale gitarlardır.
Bir strat; Clean performansında oldukça dolgun, ancak drive arttığında belli bir seviyeden sonra çamurlaşmaya / kusmaya meyilli hale gelir. Superstrat gitarlarda ise clean performansı vasattır.
Yani ne önerirsiniz?

Üstteki arkadaşın attığı set iyi midir?

Tek bir gitarda her tonu tam performans şekilde almak biraz zor, tonal olarak en versatil diyebileceğim gitarlar Humbucker-Single-Single manyetik düzenine sahip olan gitarlar diyebilirim. Hem yeni başlıyorsanız manyetik tiplerini keşfetmenize yardımcı olur. @711959 'ın attığı ikinci gitar bu manyetik düzenine sahip. Yakın zamanda yurtdışından gelecek tanıdığınız varsa Harley Benton'ları kesinlikle öneririm. Fiyatlarına göre gayet kaliteli gitarlar yapıyorlar. Öyle bir ihtimal yoksa arkadaşın attığı Ibanez dışında çok adı duyulmasa da Aria markasını öneririm. F/P gitarlar yapıyorlar. Ayrıca genellikle ev içinde gitar çalacaksanız amfiden ziyade ses kartı ve bilgisayarda amfi simülasyon pluginleri kullanmanızı öneririm. Hem daha güçlü, hem de daha geniş bir ton yelpazeniz olur. Ben yıllar önce amfimi sattım ve bu şekilde kullanıyorum. Hiç bir zaman da pişmanlığını yaşamadım. Audient iD4, Presonus Studio 24c gibi modeller tercih edebilirsiniz. Aynı fiyata hatta daha ucuza daha geniş bir ton yelpazeniz oluyor aslında.

Harley Benton Fusion-III
Aria Pro II

Elbette çalınabilir, elinizde gitar varsa manyetik değiştirerek de istediğinizi elde edebilirsiniz. Ben hem metal hem clean için Seymour Duncan Nazgul/Jazz SH-2 kullanıyorum gayet muhteşem bir kombo oldu. Markasız stok manyetiklerle arada gerçekten çok fark var, beğendiğin bir gitarı alıp ileride bu şekilde modifiye edebilirsin.

Tek bir gitarda her tonu tam performans şekilde almak biraz zor, tonal olarak en versatil diyebileceğim gitarlar humbucker-Single-Single manyetik düzenine sahip olan gitarlar diyebilirim. Hem yeni başlıyorsanız manyetik tiplerini keşfetmenize yardımcı olur. @711959'ın attığı ikinci gitar bu manyetik düzenine sahip. Yakın zamanda yurt dışından gelecek tanıdığınız varsa harley Benton'ları kesinlikle öneririm. Fiyatlarına göre gayet kaliteli gitarlar yapıyorlar. Öyle bir ihtimal yoksa arkadaşın attığı Ibanez dışında çok adı duyulmasa da aria markasını öneririm. F/P gitarlar yapıyorlar. Ayrıca genellikle ev içinde gitar çalacaksanız amfiden ziyade ses kartı ve bilgisayarda amfi simülasyon pluginleri kullanmanızı öneririm. Hem daha güçlü, hem de daha geniş bir ton yelpazeniz olur. Ben yıllar önce amfimi sattım ve bu şekilde kullanıyorum. Hiçbir zaman da pişmanlığını yaşamadım. Audient ID4, presonus Studio 24C gibi modeller tercih edebilirsiniz. Aynı fiyata hatta daha ucuza daha geniş bir ton yelpazeniz oluyor aslında.

Harley Benton Fusion-III
Aria Pro II

Harley benton önermeyi düşünmüştüm gerçekten tam bir fiyat performans canavarı ama arkadaşımın yeni başladığını varsayarak thomman gibi sitelerden alışveriş yapmakta zorlanacağını düşünmüştüm sizin dediğiniz gibi yurt dışından gelecek bir dostu, akrabası varsa kesinlikle harley benton öneririm attığım gitardan hem daha ucuz hem de daha iyi bir gitar üstüne amfi alması için daha fazla bütçesi kalır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı