Tek çentikli SSD çift çentikli laptopa uyar mı?

Fatih Ata

Kilopat
Yer
Edirne
Daha fazla  
Meslek
A.S.A.P
Merhaba, orta seviye bir laptopum var, içinden resim1 de göründüğü üzere çift çentikli düşük hızlı M.2 SSD çıktı. Ben buna resim2'deki tek çentikli güncel M.2 SSD'den alsam uyar mı? Teşekkürler.

d5996485-55f7-4351-b4af-485b670f63fa.jpeg

44482eb5-f175-45c4-b2b9-8cc1dbc40fce.jpeg

Uyar. Hızları farklı olur ancak çalışmaları konusunda problem yok.

Çentikler veri yollarını temsil ederler. Birisine B diğerine M key denir.

M Key 5 pin çentikten, B Key 6 pin çentikten oluşur yani sizin attığınız ikinci fotoğraf ya da ilk fotoğrafın sağ tarafındaki gibi. Bunlar PCI-e veri yollarını kullanırlar. Tek çentik M key PCI-e X4, çift çentik B+M Key ise PCI-e X2 + SATA 3 yollarını destekler. Tek çentik daha hızlıdır.

Son düzenleme:
Hocam bu sanirim M2 Sata SSD. Ben de eski bilgisayarima taktim gecenlerde de ucu boyleydi onun da, ama tam olarak emin degilim. Eger oyleyse oraya NVMe SSD takamazsiniz.

Hocam bu sanirim M2 Sata SSD. Ben de eski bilgisayarima taktim gecenlerde de ucu boyleydi onun da, ama tam olarak emin degilim. Eger oyleyse oraya NVMe SSD takamazsiniz.
Görseldeki SSD en yüksek soket uyumluluğuna sahip. İki taraftan da delikli soket benim bilgim dahilinde yok.

1691158527789.png

Firmalar gıcıklık olsun diye yuvaya çentik yapsa şaşırmam. Rami bile lehim yapıyorlar artık.
Lehim yer sıkıntısından kaynaklı mecbur yapılıyor artık. Aynı model bilgisayarın 17' versiyonu soketli iken 15' versiyonu lehimli olabiliyor, eski Alienware dizüstüm öyleydi. Yine de üretim kalitesi Apple kıvamında olmadıktan sonra lehimli parçalara tam güvenmezdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı