Tek ders geçme durumu

iamakyazılı

Decapat
Selamlar arkadaşlar. Ben önlisans öğrencisiyim ve bütün derslerimi verdim 1 tane dersle bu dönem boğuşmaktayım 😆. Benim agno not ortalamam: 2,56 , bu dönem ki tek kalan dersimi DC getirsem bu dersten başarılı sayılır mıyım? Yoksa illa CC mi getirmem gerekiyor. Bilgisi olan arkadaşlar yardım edebilir mi?

Bölümüne göre değişir bu durum. Genel bir kural yok Türkiye'de. Okul/bölüm nedir? :)

Bazı okullarda şartlı geçiş olmaz, ya geçersin, ya kalırsın. Bazıları DD'yi bile geçirir. Bazıları CC altını bırakır. Burada hem fakülte yönetmeliği, hem de hocanın neye göre puan vereceği önemlidir.

DC şartlı geçer durumunda ve tek dersim kaldı bu dönem sadece onu alıyorum, daha öncesinde kredi yetmediği için dersi alamadım ve tek ders sınavına da giremedim 😓

Yani DC şartlı geçer durumundaysa ve ortalaman da, mezun olurken sınırın üzerinde olursa sıkıntı yaşamazsın.

Okulu ve bölümü bilmiyorum ama ben olsam yaz okulunda alırdım. Sonra çok sıkıntı oluyor, ya kalırsa, ya sıkıntı olursa falan diye.

Okul ktü ve ne yazık ki yaz okulu da yok bizde. Benim merak ettiğim olay şartlı geçme durumu sadece bu tek dersimin olduğu dönemin ortalamasına göre mi hesaplanıyor, yoksa genel ortalama olan agnoya göre mi hesaplanıyor o konu hakkında bilgim yok 😓

Okul ktü ve ne yazık ki yaz okulu da yok bizde. Benim merak ettiğim olay şartlı geçme durumu sadece bu tek dersimin olduğu dönemin ortalamasına göre mi hesaplanıyor, yoksa genel ortalama olan agnoya göre mi hesaplanıyor o konu hakkında bilgim yok 😓
Dersi aldığınız o yarıyıl dönemdeki ortalamanızın belirtilen seviyenin üzerinde olması durumunda şartlı geçme harf notuna sahip olan dersi geçmiş sayılırsınız. Genellikle üniversiteler durumu bu şekilde yapıyorlar. Tabii farklılık göstermesi de söz konusu. Bu durumu en iyi üniversitenizin başarı durumu tablosunda görebilirsiniz. Aşağıda yer alan resim, sizin üniversitenizin paylaşmış olduğu PDF dosyasından alınmıştır. Başka bir dosyadan baktığımda da yine dönemlik not ortalamasından bahsedilmekte.
IMG_20210501_051636.jpg

Dersi aldığınız o yarıyıl dönemdeki ortalamanızın belirtilen seviyenin üzerinde olması durumunda şartlı geçme harf notuna sahip olan dersi geçmiş sayılırsınız. Genellikle üniversiteler durumu bu şekilde yapıyorlar. Tabii farklılık göstermesi de söz konusu. Bu durumu en iyi üniversitenizin başarı durumu tablosunda görebilirsiniz. Aşağıda yer alan resim, sizin üniversitenizin paylaşmış olduğu PDF dosyasından alınmıştır. Başka bir dosyadan baktığımda da yine dönemlik not ortalamasından bahsedilmekte.Eki Görüntüle 1001276

Böyle bir durumda tek dersin ortalaması dönem ortalaması olmuş oluyor. DC şartlı geçer notu, tek ders kalınca ve tek dersten dolayı dönem okuyunca devre dışı mı kalıyor yani.

Böyle bir durumda tek dersin ortalaması dönem ortalaması olmuş oluyor. DC şartlı geçer notu, tek ders kalınca ve tek dersten dolayı dönem okuyunca devre dışı mı kalıyor yani.
Bu konuda kesin bir bilgim yok. O dönem içerisinde yalnızca bu dersi aldıysanız bu durum devre dışı mı kalır o konu hakkında maalesef ben bir şey söyleyemem hocam.

Geri
Yukarı