Tek GTX 1080 ile mining yapmak

onurcancelep

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhaba dostlar,
Öncelikle biraz uzun bir yazı oldu umarım bilgili arkadaşlar yanıtlarını esirgemez.
Sistemimi satmayı düşünüyordum. Oyun için 2018 yılında topladım. Vakit ayıramıyorum pek. Şu an satıp satmama konusunda kararsız kalmamım sebebi madencilik.
Birkaç sene öncesine keşfeden arkadaşlar aldı yolunu gidiyor, maşallah. Hayırlı işler herkese. Fakat ben henüz keşfettim madenciliği.
Öyle rig falan yok bende, sadece GTX 1080 ekran kartım var. 3 fanlı OC modeli Gigabyte wind Force olarak geçen. Güzel soğutucu sistemi olan bir kart.
İşte i7-8700K var ki bu sanırım önem arz etmiyor. 16 RAM var, 850W Everest RGB modeli de 3 yıldır beni götüren, 80+ Gold sertifikalı PSU var.
Öncelikli sorum şu;
Sıcaklık... Nasıl sıcaklık 50 60 dereceye sabitlenir bu model ekran kartında? Program mı var?
Ekran kartımı oyun için arada kullanacağım. Tek tük birkaç saat olsa da oynuyorum öyle biraz oyunlarımı... Bu durum nasıl etki eder madenciliğe?
Diğer sorum ise internette sörf, bir şeyler izlemek...
Ekran kartı Full güçte mining yaparken film, video izlemek 2K, 1080p ayarlarda izlemek bir sorun teşkil eder mi?
Yine bir başka konu ise bilgisayarın performans olayı...
Dostlar, benim bu ekran kartı 3 yıldır oyun ve normal kullanım için aktif durumda çalıştı. Günde 3 saat diyelim ortalama. Performansı nasıl etkilenir?
Mining yapınca bozulur mu? Sıkıntı yaşar mıyım? Ne kadar götürür bu kart beni daha? Halen garantisi devam ediyor performans alamıyorum diye değiştirmeyi düşünmüş olsam sizce nasıl olur? Hak yemiş olur muyum? Yapılır mı? Ki bu arada sıcaklığı birkaç sene öncesine göre daha çabuk yükseliyor ve fanlarından sesler ufak rahatsız ediyor oyunlarda. Bunu sebep göstersek nasıl yanıt alırız?
Son sorum ise ne kadar güç harcarım, elektrik tahmini ne kadar gelir ve ne kadar kazanırım?
Bir YouTube videosunda şu bilgileri aldım. Burada silip eklenmesi gereken ayarlar gibi olan yazılar var. Bunlar neyi ifade ediyor? Anladığım kadarıyla emin değilim ama sanki kartı maksimum değerlerde çalıştırmaya yönelik falan mı? Bahsettiğim yazılar şunlar;
Gpu_forcE_64BIT_ptr 0
Gpu_max_heap_sıze 100.
Gpu_use_sync_objects 1
Gpu_max_alloc_percent 100.
Gpu_sıngle_alloc_percent 100.
EthDcrMiner64.exe -epool eu1.ethermine.org:4444 -ewal "wallet adresin" -epsw X -rxboost 1 -eworker "kendi nickin"
Ekstra eklemek istediğiniz önemli şeyler de varsa çekinmeyin paylaşın lütfen. Bilgi paylaşmak güzeldir... Benim canavarın fotoğrafını da bıraktım. :)
şimdiden teşekkürler.

1613258984321.png

BTC değil ETH kazacağım ve zararlı çıkmayacağım konusunda sana net bilgi verebilirim. Sadece işin uygulayıcılarından yorum bekliyorum ben.

Egzoz fan almanızı öneririm. Daha iyi olacaktır sıcaklıklar. Ben kasanın ilk başta önünün ful kapalı olduğunu sandım ama açıklık bayağı var. Egzoz fan ile iş çözülür.

Egzoz fan almanızı öneririm. Daha iyi olacaktır sıcaklıklar. Ben kasanın ilk başta önünün ful kapalı olduğunu sandım ama açıklık bayağı var. Egzoz fan ile iş çözülür.
Evet bakıyorum kasama her yerden akış var bir tek egzos fanı için uğraşmadım ve alacağım. Öneri var mıydı bu kasa için bir fan. Çok uçuk fiyat olmazsa sevinirim.

Bu işi ciddi olarak yapmak istiyorsan tek ekran kartı hem harcadığın güç tüketimini karşılamaz hem de bilgisayarına ciddi şekilde zarar verir. Ciddi soğutma sistemine ve birkaç tane ekran kartına ihtiyacın var. Üstelik Bitcoin çıkarmak gün geçtikçe zorlaşıyor bence bu işe girmek seni zarara uğratabilir.
Keşke biraz mining konulara baksaydınız forumda. Daha önce de dediğim gibi sosyalde madencilik anlamında bilgi kirliliği var.

Evet bakıyorum kasama her yerden akış var bir tek egzos fanı için uğraşmadım ve alacağım. Öneri var mıydı bu kasa için bir fan. Çok uçuk fiyat olmazsa sevinirim.

Akasa Viper öneririm. Hava akışı çok yüksek ve sessiz. Tek sıkıntısı sarı olması.

Bu işi ciddi olarak yapmak istiyorsan tek ekran kartı hem harcadığın güç tüketimini karşılamaz hem de bilgisayarına ciddi şekilde zarar verir. Ciddi soğutma sistemine ve birkaç tane ekran kartına ihtiyacın var. Üstelik Bitcoin çıkarmak gün geçtikçe zorlaşıyor bence bu işe girmek seni zarara uğratabilir.

Hocam sizi yazmış olduğum rehbere davet ediyorum. Daha onaylanmadi onaylanınca sizi etiketlerim. Ne kadar elektrik harcayacağını hesaplamış olursunuz.

Core Clock hızını azaltıp Memory Clock arttırıp UV yaparsanız sıcaklık konusunda sorununuz kalmayacaktır. Sıcaklığa epey etki eden bir olay.
Arkada video izlemek mining performansını biraz azaltır fakat aşırı bir etkisi yok, oyun oynamak ise epey etki yapar. MH/S hızı için çoğu site farklı şey demiş fakat dediğim ayarlar ile yaparsanız araştırdığım bilgilere göre 35 MH/s civarı bir değer alırsınız. GTX 1080 maksimum 180W güç tüketiyormuş fakat bu özel soğutmalı kartlar değil referans model, özel soğutmaları kartların 200W güç tüketimine ulaştığını düşünürsek iyi bir UV ile güç tüketimini 100-110W civarlarına düşürürüz muhtemelen.

30 gün boyunca 24 saat açık bırakırsanız geliriniz 850-900 TL civarı olur. Saate ise 1.13 TL kâr ediyorsunuz, kendiniz ne kadar süre açık bırakacağınıza göre hesaplarsınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
UV değerlerinin kaynağı ise kendi tecrübem :)

Not: Arkadaşlar kasanın hava akışında sorun olduğunu yazmış. Yan kapağı açıp kullanırsanız veya ön tarafı mesh panel yaparsanız pek sorun olmayacaktır.

Core Clock hızını azaltıp Memory Clock arttırıp UV yaparsanız sıcaklık konusunda sorununuz kalmayacaktır. Sıcaklığa epey etki eden bir olay.
Arkada video izlemek mining performansını biraz azaltır fakat aşırı bir etkisi yok, oyun oynamak ise epey etki yapar. MH/S hızı için çoğu site farklı şey demiş fakat dediğim ayarlar ile yaparsanız araştırdığım bilgilere göre 35 MH/s civarı bir değer alırsınız. GTX 1080 maksimum 180W güç tüketiyormuş fakat bu özel soğutmalı kartlar değil referans model, özel soğutmaları kartların 200W güç tüketimine ulaştığını düşünürsek iyi bir UV ile güç tüketimini 100-110W civarlarına düşürürüz muhtemelen.

30 gün boyunca 24 saat açık bırakırsanız geliriniz 850-900 TL civarı olur. Saate ise 1.13 TL kâr ediyorsunuz, kendiniz ne kadar süre açık bırakacağınıza göre hesaplarsınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
UV değerlerinin kaynağı ise kendi tecrübem :)

Not: Arkadaşlar kasanın hava akışında sorun olduğunu yazmış. Yan kapağı açıp kullanırsanız veya ön tarafı mesh panel yaparsanız pek sorun olmayacaktır.
Kendi tecrübelerinizi aktardığınız ve değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Attıklarınızı inceliyorum hemen. UV olayını bir kaç yerde görmüştüm demek ki bu işe yarıyormuş. Eğer volt değerleriyle oynama vs elektrik ile ilgili sıkıntı yoksa yapılmalı sizin tecrübelerinizi değerlendireceğim. Bir belge oluşturdum gönderdiklerinizi inceleyip notlarımı alıyorum hemen. Çok teşekkür ederim.
Edit: Fan olayını ben de düşünüyordum yine cam kısmını da açarım teşekkürler.
Edit2: Videonun başlığında Ti model görünüyor fark olmaz mı ?
Core Clock hızını azaltıp Memory Clock arttırıp UV yaparsanız sıcaklık konusunda sorununuz kalmayacaktır.
Kaça kaç yapmalı clock değerlerini bir de bu sorun var. 1936 ya 5005 mi yapayım ama tekrar söylüyorum videoda Ti modeli var. :D

Geri
Yukarı