Tek SSD mi ? Çift SSD mi ?

• Konuyu başlatan Emirhan Yiğiter
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 6B
E

Emirhan Yiğiter

Ziyaretçi
Şu an kingston hyperx 120gb SSD kullanıyorum. 120gb bana yetmiyor. Bu SSDyi elden çıkarıp samsung 840 evo 250gb almayı düşünüyorum. Sizce bir adet daha 120gb mi alıyım yoksa elden çıkarıp 250gb mi alayım ?
Şimdiden Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Raid olayını tam anlayamadım. Şuan birincil olarak 120 gb SSD var. İkincil olarakda 2 TB HDD var. Ben +120 alır isem bunu ne yapıcam yani yeni bir Yerel Disk (D:) ye benzer bir şekilde tanımlayıp öyle mi kullanıcam ?

Raid olayını tam anlayamadım. Şuan birincil olarak 120 gb SSD var. İkincil olarakda 2 TB HDD var. Ben +120 alır isem bunu ne yapıcam yani yeni bir Yerel Disk (D:) ye benzer bir şekilde tanımlayıp öyle mi kullanıcam ?

+120GB lık SSD alırsan onu D yada E yapacaksın. Şuan kullandığın 2TB lık harddisk gibi kullanacaksın. 250GB alırsan Şuan kullandığın SSD gibi olacak sadece boyutu artacak.

Kısacası aynı özellikteki iki harddiskin tek harddisk olarak kullanılmasıdır. Örneğin aynı marka, model ve boyutta iki adet 160 gb lık harddiskniz var bunu anakartınız destekliyorsa biosttan raid olarak ayarlayıp tek 160 gb lık harddisk varmış gibi kullanabilirsiniz. İyi tarafı harddisk okuma yazma hızınız iki katına çıkar. Kötü tarafı olası hardddisk arızasında yani harddisklerden birinin arızalanması durumunda tüm bilgileriniz gitmiş demektir, kurtarma şansınız da olmaz.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı