Tek ve çift kanal RAM'lerin farkı Nelerdir?

Tek slot ve çift slot RAM arasında oyunlarda ve Benchmark testlerinde neredeyse hiçbir fark yoktur. Birbirleriyle uyumlu çalıştıkları ve aynı bant yolunu kullandıkları için daha fazla veri işleyebilirler ama bu performans farkını masaüstü (genel) kullanımda pek fark edemeyiz.
Konu hortlatıcam ama sakın bu cevapları baz almayın arkadaşlar. Bu videodan bile anlayabilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Alperen4423 Testler RTX 2080 Ti ve i7 8700K ile 1080P Ultra'da yapılmış. Dengeli bir sistemde bu kadar fazla FPS farkı olmayacaktır, olsa olsa en fazla 2-3 FPS fark eder. Dual Channel RAM kullanmak, işlemcinin performansını arttırıp ekran kartı ile olan darboğazı azaltıp oyun içi performansı arttırıyor diyebiliriz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Dün itibariyle tek kanalla çift kanal arasındaki bariz farkı anladım. 5 yıl önce sistem topladığımda 2x4 gb ramim vardı. Bu ramlerin dün aldığım tek 8 gb lık ram e fark atması sanırım ramdan değil, ramlerin dual kullanılmasından. eski ramler ne idüğü belirsiz bir marka, yeni aldığım 8gb tek ise kingston.

Fakat üstte bir arkadaşın dediği gibi herşeyin muhteşemse bu fazla bir fark göstermez. Ama bizim gibi kesesini düşünüp sistem toplarken kılı kırk yaranlar için elbette önemli bir bilgi.

Sistemim AMD A10 7879k Apulu bir işlemci. Ve ayrıca bir ekran kartı yok.
Buna rağmen Crysis gibi oyunları gayet akıcı oynayabiliyordum.

Fakat son dönemde Rust oynamaya başladım ve bu oyun nedense çok fazla güçlü sistem istiyor.
Ekran kartsız 8 GB çift kanal ramimle 40 fps alıyordum
(800-600 çözünürlükte elbette. Fazla bir şey beklemeyin.)

Dedim ki ekran kartı da ram'den yiyor, ram i arttırırsam performans da biraz olsun artar.

8GB ram aldım fakat sistemimde maalesef 2 ram slotu var.
Yani 1 4GB ı çıkarıp yerine 8 GB takıp 12GB ram elde ettim.

Fakat o da ne FPS 27 lere düştü.

Dedim herhalde bu eski ramlerle uyumsuz. Eski tek 4GB ı da çıkardım.
Sadece yeni aldığım 8GB kingston u taktım.

Ve FPS daha da düştü.
21 lere...

Sistemin güçlü değilse Tek kanal çift kanal arasındaki farkı bariz görürsün.

Zaten 1080 Ti ekran kartı olan 2X16 da alır.

Dün itibariyle tek kanalla çift kanal arasındaki bariz farkı anladım. 5 yıl önce sistem topladığımda 2x4 gb ramim vardı. Bu ramlerin dün aldığım tek 8 gb lık ram e fark atması sanırım ramdan değil, ramlerin dual kullanılmasından. eski ramler ne idüğü belirsiz bir marka, yeni aldığım 8gb tek ise kingston.

Fakat üstte bir arkadaşın dediği gibi herşeyin muhteşemse bu fazla bir fark göstermez. Ama bizim gibi kesesini düşünüp sistem toplarken kılı kırk yaranlar için elbette önemli bir bilgi.

Sistemim AMD A10 7879k Apulu bir işlemci. Ve ayrıca bir ekran kartı yok.
Buna rağmen Crysis gibi oyunları gayet akıcı oynayabiliyordum.

Fakat son dönemde Rust oynamaya başladım ve bu oyun nedense çok fazla güçlü sistem istiyor.
Ekran kartsız 8 GB çift kanal ramimle 40 fps alıyordum
(800-600 çözünürlükte elbette. Fazla bir şey beklemeyin.)

Dedim ki ekran kartı da ram'den yiyor, ram i arttırırsam performans da biraz olsun artar.

8GB ram aldım fakat sistemimde maalesef 2 ram slotu var.
Yani 1 4GB ı çıkarıp yerine 8 GB takıp 12GB ram elde ettim.

Fakat o da ne FPS 27 lere düştü.

Dedim herhalde bu eski ramlerle uyumsuz. Eski tek 4GB ı da çıkardım.
Sadece yeni aldığım 8GB kingston u taktım.

Ve FPS daha da düştü.
21 lere...

Sistemin güçlü değilse Tek kanal çift kanal arasındaki farkı bariz görürsün.

Zaten 1080 Ti ekran kartı olan 2X16 da alır.
Ben de A-10 7890k APU kullanıyorum. Sonradan aldığınız ramlerin frekansları öncekilerle aynı mı? Biliyorsunuz ki apularda bu çok önemli.

Geri
Yukarı