Teklik-Çiftlik Soruları

Mor

Hectopat

4. : 4c-3 = Tek. Buna göre a+b de tek olmalı ve a ile b'nin teklik-çiftlik durumları zıt olmalı. Yani a tek iken, b çift; b tek iken a çift olmalı ki toplamları 4c-3 gibi bir tek sonuç verin. Bu soruya cevabım A idi. Çünkü çift olma durumu soruluyor. Fakat cevap anahtarı B demiş.

11. : Bu soruyu yapamadım. 2c=b, 4c=a olduğuna göre b ve a çift değil midir? O halde cevap hem B, hem D
olmalı. Ancak cevap anahtarı D demiş.

12. : Burada cevap anahtarı D demiş. Ama bence B de doğrudur. Çift sayıların toplamları yine çift sayı verir. Çift sayılar 2'ye bölünür. Ama her çift sayı 4'e bölünmez.

Matematiğe baştan başladım. Bunlar aklıma takılan sorular. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

İlk soruda a=1 ve b=çift sayı olsa A'yı sağlamıyor ama. O yüzden B. Teklik çiftlik durumu farklı sayıları çıkartırsak daima tek kalır mantıken.
2. Soruda her şeyi C cinsinden yazalım. Görüldüğü üzere B şıkkı 3c çıkıyor. Bizim ise C'nin teklik ve çiftliği hakkında fikrimiz olmadığı için her durumda olmaz. O yüzden D.

Son soruda da çift sayılar yerine 2k, 2m, 2z verelim. K,m,z sayılarının teklik çiftlikleri hakkında bir fikrimiz yok.
O halde şuna çıkarız:

Gördüğün üzere D şıkkı daima çifttir ama aynısını B için söyleyemeyiz. Çünkü teklik çiftliklerini bilmiyoruz k,m ve z'nin.

Son düzenleme:

Ancak ilk soruda a'nın = 1 yani tek, b'ninse çift sayı olduğunu farz etsek bile sonuç her zaman çift olur. Çift bir sayı ile tek bir sayının çarpımı her zaman çift vermez mi? 2*13=26, 1*14=14 gibi. Soruda da çift olanı istiyor ancak B tek olmasına rağmen cevap anahtarında B verilmiş.

Ben ilk soruda daima tektir okuyorum yarım saattir Çözümde de sanırım daima tektir'i cevaplamış. Haklısınız.
Şunu da söyleyeyim, ben öğretmen falan olmadığım için bana çok güvenmeyin. En sağlıklısı öğretmene sormak.

Bi öğretmen kadarsınız ama. : ) Ne zaman konu açsam, mutlaka siz cevaplıyorsunuz. Çok teşekkürler : ).

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…