Teklik-Çiftlik Soruları

Mor

Hectopat
Screenshot_1.png

4. : 4c-3 = Tek. Buna göre a+b de tek olmalı ve a ile b'nin teklik-çiftlik durumları zıt olmalı. Yani a tek iken, b çift; b tek iken a çift olmalı ki toplamları 4c-3 gibi bir tek sonuç verin. Bu soruya cevabım A idi. Çünkü çift olma durumu soruluyor. Fakat cevap anahtarı B demiş.

Screenshot_3.png

11. : Bu soruyu yapamadım. 2c=b, 4c=a olduğuna göre b ve a çift değil midir? O halde cevap hem B, hem D
olmalı. Ancak cevap anahtarı D demiş.

Screenshot_4.png

12. : Burada cevap anahtarı D demiş. Ama bence B de doğrudur. Çift sayıların toplamları yine çift sayı verir. Çift sayılar 2'ye bölünür. Ama her çift sayı 4'e bölünmez.

Matematiğe baştan başladım. Bunlar aklıma takılan sorular. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

İlk soruda a=1 ve b=çift sayı olsa A'yı sağlamıyor ama. O yüzden B. Teklik çiftlik durumu farklı sayıları çıkartırsak daima tek kalır mantıken.
2. Soruda her şeyi C cinsinden yazalım. Görüldüğü üzere B şıkkı 3c çıkıyor. Bizim ise C'nin teklik ve çiftliği hakkında fikrimiz olmadığı için her durumda olmaz. O yüzden D.
15917752149718017639938840675224.jpg

Son soruda da çift sayılar yerine 2k, 2m, 2z verelim. K,m,z sayılarının teklik çiftlikleri hakkında bir fikrimiz yok.
O halde şuna çıkarız:
15917754638575389151940048644497.jpg

Gördüğün üzere D şıkkı daima çifttir ama aynısını B için söyleyemeyiz. Çünkü teklik çiftliklerini bilmiyoruz k,m ve z'nin.

Son düzenleme:
İlk soruda a=1 ve b=çift sayı olsa A'yı sağlamıyor ama. O yüzden B. Teklik çiftlik durumu farklı sayıları çıkartırsak daima tek kalır mantıken.
2. Soruda her şeyi C cinsinden yazalım. Görüldüğü üzere B şıkkı 3c çıkıyor. Bizim ise C'nin teklik ve çiftliği hakkında fikrimiz olmadığı için her durumda olmaz. O yüzden D.
Eki Görüntüle 587441
Son soruda da çift sayılar yerine 2k, 2m, 2z verelim. K,m,z sayılarının teklik çiftlikleri hakkında bir fikrimiz yok.
O halde şuna çıkarız:
Eki Görüntüle 587443
Gördüğün üzere D şıkkı daima çifttir ama aynısını B için söyleyemeyiz. Çünkü teklik çiftliklerini bilmiyoruz k,m ve z'nin.

Ancak ilk soruda a'nın = 1 yani tek, b'ninse çift sayı olduğunu farz etsek bile sonuç her zaman çift olur. Çift bir sayı ile tek bir sayının çarpımı her zaman çift vermez mi? 2*13=26, 1*14=14 gibi. Soruda da çift olanı istiyor ancak B tek olmasına rağmen cevap anahtarında B verilmiş.

Ben ilk soruda daima tektir okuyorum yarım saattir😅 Çözümde de sanırım daima tektir'i cevaplamış. Haklısınız.
Şunu da söyleyeyim, ben öğretmen falan olmadığım için bana çok güvenmeyin. En sağlıklısı öğretmene sormak.
Bi öğretmen kadarsınız ama. : ) Ne zaman konu açsam, mutlaka siz cevaplıyorsunuz. Çok teşekkürler : ).

Geri
Yukarı