Teknobiyotik A2.5 Killer sistem fiyatını hak ediyor mu?

f3turan

Hectopat
Yer
Street Ball
Daha fazla  
Merhabalar. Yine bir "... Fiyatını hak ediyor mu?" Yani sistem incelemesi konusu açıyorum. Bilenler vardır, ben lafı pek uzatmayı seven bir insan değilim.
O yüzden bir iki gereksiz bilgi verip direkt sisteme geçmeyi planlıyorum. Bu aralar forumda çok aktif değilim. Dolayısıyla konu da açamıyorum.
Ara sıra foruma giriyorum. Birkaç konuya cevap verip, bir iki arkadaşa sistem toplayıp tekrar oyun oynamaya devam ediyorum :D
Bu yüzden pek aktif olamıyorum. Neyse, gereksiz bilgileri de verdiğime göre sisteme geçebiliriz. Umarım yazımı beğenirsiniz dostlarım.
Bu sefer biraz daha düzgün bir inceleme yazmaya çalışacağım. Sistemi genel olarak bir anlatmakla başlayayım.

8 Eylül 2020 tarihinde yani bugün, Teknobiyotik YouTube kanalı yeni bir hazır sistem tanıtımı videosu yükledi. Videonun oyun performans testi kısımlarını
İzlemedim. Şu anlık orası pek önemli değil çünkü. Ben burada sistemin performansını değil, kullanılan bileşenleri ve kullanılan bileşenlerin kalitesini eleştiriyorum.
Öncelikle ben baştaki konuşmayı hiç takdir etmedim. Hiçte sevemedim. Çünkü sistemi anlatan arkadaş sistemde 1200 AF işlemci kullanıldığını belirttikten sonra
İşlemcinin overclock performansından bahsediyor. Şimdi birincisi anakart A320. Dolayısıyla overclock imkanı sistemin orijinal halinde sunulmamış. Sonraki cümlesinde
İse overclock yapmak isteyenlerin anakartı B450'ye yükseltmeyi unutmamalarını belirtiyor. Sistem fiyatı 2899 TL. Yükseltme kısmında ki en düşük B450 çipset anakart ise sistem fiyatına +135.68 TL etki ediyor ve böylece sistemin fiyatı 3000 TL'yi aşıyor. O zaman ne anlamı kaldı 2899 TL olmasının? Bana kalırsa böyle bir cümle ağızdan çıkmamalıydı. 1200 AF'nin overclock performansından bahsedersen o iş orada patlar hocam. Ekran kartı olarak RX 560 kullanılmış. Bu konuda bir şey söyleyebileceğimi pek sanmıyorum. RX 570 kullanılsa bütçe artardı. RX560, ideal bir seçim olmuş. Şimdi SSD kısmına gelirsek ben bu sistemde neden 480 GB bir SSD kullanıldığını anlamadım. Hala da bir anlam veremiyorum. 2899 TL gibi bir bütçe içerisinde 480 GB SSD kullanmanın mantıksız bir hareket olduğunu düşünüyorum.
Zaten kronik sorunlu bir SSD seçilmiş. Ona hiçbir lafım yok. Ucuz diye koymuşlar herhalde. Bellek kısmına gelince önceki sistemde 3000MHz, şimdiki sistemde ise 3200MHz bellek kullanıldığını belirtmiş. Arasında çok da bir fark olacağını düşünmüyorum. Göz boyamak için söylenmiş olabilir. Asıl patladıkları noktaya geldik. Tek kanal RAM kullanılmış. Fiyat ucuz gözüksün diye. Ama duyduğum kadarıyla arkadaş öneri olarak sistemi alacaklara bir adet daha aynı RAM'den eklemelerini önermiş. Yine sistemin fiyatı arttı. Anakart fiyatını arttırdın, RAM ekledin. O zaman 2899 TL neden hocam? :D
Kasa hakkında pek bir şey söylemek istemiyorum. Bu konuda yine @enes.wtp'nin şu mesajını buraya bırakıyorum;

3 Dark kasaya sistem topladım ve ben, bu kadar kötü malzeme kalitesi görmedim. Dark Guardian yine güzel ama Dark X-Force berbat. Dark'ın görüntüleri hoş oluyor ama elinize geçince anlıyorsunuz hatayı.

Güç kaynağı ne kadar güvenilir bilemem. Bir de 350W bir güç kaynağı koymuşlar. Tuhaf bir hareket. Zaten güç kaynağının 350W değeri olduğuna bakmayın.
12V kanalından 200W güç verebiliyor. Ah Teknobiyotik, ah be. Ne yaptın sen? :D

Sistem linki;

Video linki ;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistem bileşenleri;

İşlemci: AMD Ryzen 3 1200 AF 12nm BC-3.1GHz TB-3.4GHz

r3 1200.jpg

Ekran kartı: Sapphire Radeon RX560 4 GB 128Bit GDDR5

rx 560.jpg

Anakart: Colorful A320M-K Pro V14 Socket AM4

a320.jpeg

Bellek: Neo Forza 8 GB 3200MHz CL16 DDR4 Black Faye

ram.jpg

SSD: SanDisk SSD Plus 480GB 535/445 MB/s

ssd.jpg

Güç kaynağı: TX PowerMAX 350W

tx powermax 350w.jpg

Kasa: Dark X-Force

dark x force.jpg

Son olarak şunu söyleyebilirim. Bu sistem benim görüşümce alınmaz. İleriye dönük hiçbir yanı yok. İşlemci geleceğe dönük değil, anakart değil, RAM tek kanal olduğu için geleceğe dönük değil, güç kaynağı zaten geleceğe dönük kelimesinin yanından bile geçemez. En mantıklısı bu bütçeye ya benzer parçalarla toplama bir sistem ya da 3400G ile bir APU sistem toplayıp ileride elinize tekrar para geçince sisteme bir ekran kartı eklemek. Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Yine sıkılmayın diye azıcık resim ekledim. :)

PSU Allah'a emanet. Takmasan daha verimli çalışır. Anakart kötü B450M S2H alınmalı minimum ama Teknobiyotik'te S2H 600 küsur olduğu için alınmaz. SanDisk Plus serisi o fiyata başarısız bir SSD denebilir. Sistem alınmaz açıkçası 3400G APU sistem kurup 750 Ti - 1050 arasında performans alırım daha iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı