Teknofest'e yeni bir yarışma eklendi: Dikey İnişli Roket Yarışması

Makaleler
110

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında Dikey İnişli Roket Yarışması düzenlenmektedir.

TEKNOFEST kapsamında 2022 yılında ilk kez düzenlenecek olan Dikey İnişli Roket Yarışması, Dünya’da düzenlenen İLK Roket İtkili İniş Yarışması olma özelliğine sahiptir.

Yarışmanın amacı; ülkemizin gelecek 10 yıldaki Teknolojik İlerleme Yol Haritasında yer alan Roket İtkili İniş Sistemleri hakkında Lisans ve Yüksek Lisans Seviyesinde eğitim görmekte olan öğrencilerinin bilgi edinmesini sağlamak ve gençlere farklı disiplinlerde bilgi ve tecrübeye sahip üyelerle takım halinde tasarım yapma yeteneğini kazandırmaktır.

Yarışmanın birinci kategorisi olan Dikey İniş Kategorisinde; takımların tasarlayacakları roketin, Yarışma Komitesi tarafından sağlanacak olan Havada Askıda Tutma Sistemi (Örn. Vinç) ile adaptasyonunu sağlayacak, Roketin Serbest bırakılmasına müteakip Soğuk Gaz İtki Sistemi kullanarak kontrollü bir şekilde yere inmesini amaçlayacaklardır.

Güzel bir gelişme. Yarışmaların hali hazırda olan sistemlerden yeni geliştirilen ya da olmayan sistemlere kayması gerçekten çok güzel.

Bir üniversite öğrencisinin dikey inişli bir roket üzerinde çalışabilmesi büyük bir nimet. Kontrol teorileri, simülasyonlar, elektronik donanımların düzgün çalışmasını sağlama, IMU ve GPS kullanarak nokta atışı duruş ve konum bilgisi sağlama gibi nice konularda, sınırları zorlayacaktır.

Açıkçası benim bile hevesim arttı. Hayırlı olur umarım. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Buraya düzenlenen okul gezileri ucuz olsa belki gelirdim. Ancak tahmini 600 TL (1 günlük ve konaklamasız) civarı oluyor. Harcayacağımız parayı da katınca 1000 TL'yi buluyor. Neyse kısmetse bir gün çocuğumu getiririm diyeyim. Tabii o zamana TeknoFest kalırsa...

Buraya düzenlenen okul gezileri ucuz olsa belki gelirdim. Ancak tahmini 600 TL (1 günlük ve konaklamasız) civarı oluyor. Harcayacağımız parayı da katınca 1000 TL'yi buluyor. Neyse kısmetse bir gün çocuğumu getiririm diyeyim. Tabii o zamana Teknofest kalırsa...

Nasıl yani, anlamadım?

Teknofest İstanbul'da ya da belli bir şehirde yapılan sergiden ibaret değil. İçinde 40'tan fazla yarışma bulunuyor.

Nasıl yani, anlamadım?

Teknofest İstanbul'da ya da belli bir şehirde yapılan sergiden ibaret değil. İçinde 40'tan fazla yarışma bulunuyor.
Ben 21-26 Eylül 2021'de Atatürk Havalimanında düzenlenen TeknoFest sergisinden bahsediyordum. Bildiğim kadarıyla bu tip yarışmalarda başarı gösteren kişilerin projeleri sergileniyor (hiç gitmediğimden yanlış biliyor olabilirim düzeltirseniz sevinirim). Yani ben de diyorum ki bu tip dikey inişli roketlerin yapıldığı yarışmada başarı gösterenlerin sergileneceği 2022 TeknoFest'e muhtemelen katılamayacağım. Onun haricinde yarışmaya katılan ve katılacak arkadaşlara başarılar dilerim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı