Teknokrasi

Heinz Guderian

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Teknokrasi veya Uygulayımcıerki, bütün karar verme süreçlerinin teknik uzmanların ellerinde olduğu bir yönetim şeklidir.

Ben de yönetim şekli olarak Teknokrasiyi benimsiyorum.
Bu yönetim şekli ve yazı hakkında ki yorumlarınız nelerdir? Katılıp katılmadığınız tarafları, saygı sevgi çerçevesinde tartışabiliriz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Insan bozuk olduktan sonra istediğin sistemi getir fark etmez. Bizdeki malum kitleyi düşün mesela. Hangi sistemi getirirsen getir. Sonunda diktatörlüğe evrilirdi. Çünkü adamlar sığır. Bütün mesele halkların o beyin gelişme sürecini tamamlayabilmesindedir.

İyi de sen burda demokrasiyi yanlış tanımlamışsın ki. Yani yanlı bir yazı bu biraz. Ayrıca demokrasi yerine biraz Amerikan biraz emperyalist düşünce tarzını yazmışsın. Demokrasi bu değil her şeyden önce.

Teknokrasi ise tamam kağıt üzerinde güzel görünüyor. Her şey adil gibi görünüyor ama uygulamada ne kadar doğru olacak? Kim denetleyecek? Onu kim atayacak? Halk ne kadar katılacak bu duruma? Ne kadar destek verip sisteme dahil olacak?

Bu sistem, işçilerin asgari ücretini yükseltmek için görüşmeye son model Mercedes makam aracı ile giden sendika başkanı kadar adil sadece Hani işçi kardeşti? Neden?

Her sistem her yerde uygun ve kabul göremez. Mesela Küba'da her şey bedava diye komünizm ve sosyalizmi övenler var. Tamam güzel bir şey ben de kabul ediyorum. Fakat orada 109.000 metrekare alan içinde 10 milyon insan yaşıyor. Yani şartlar daha rahat. İstanbul 5500 metrekare alan içinde sayılabilen 15 milyon (ben 25 milyondan az olacağını düşünmüyorum genel toplamın) insan yaşıyor. Nasıl yapacaksın mesela aynı sistemi değil mi? Suyu bedava yapayım dediğin an insanlar muslukları kapatmaz. Elektrik bedava yapayım desen evi Neon lambalarla kaplarlar

İkisi de ütopya gibi duruyor ilginç Kim bilir altından neler çıkar demokrasi de görüldüğü gibi.

Geç oldu fakat, bu yönetim şekliyle yönetilen bir ülke biliyor musunuz acaba?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…