Teknolojik ürünlerde indirimler gerçek mi?

Hocam alacağınız ürünü uzun bir süre takip edin en ucuz olduğu zaman alın. Ben şahsen böyle yapıyorum.

Gerçek tabii neden olmasın? Ha, piyasada birçok fırsatçı yok değil ama gerçek indirimler de var. Zaten uzun süre takip ettiğiniz bir ürünse indirim gerçek mi değil mi anlıyorsunuz. Yeni gördüğünüz bir ürünse Akakçe, Cimri gibi sitelerden bakabilirsiniz.

Alacak olduğum laptop 33 bin TL'den 30 bin TL'ye indirmişlerdi. Şu anda 35 bin lira.
Topladığım bilgisayarın indirimli hali 43 bin liraya geldi. İndirimsiz hali 50 bin lira eder.
Yani, gerçektir ama sahte indirim yapan yerler de vardır dolayısıyla bilinçli olmanız lazım.
Sadece bilgisayar sektöründen yola çıkarsak.
Şu an için tek tek almaya göre hazır sistem almak çoğunlukla mantıklı olabiliyor.
İçerik üretici destekli güzel hazır sistemler mevcut.
Fakat burada bir ayrıntı da mevcut.
Her ne kadar ekran kartlarının perakende fiyatları gitgide düşüş yaşasa da.
Özellikle sistem üreticilerinin hazır sistemde diğer sistem bileşenlerininde stoğunu eritme amacı ile ekran kartının perakende fiyatlarını hakettiği fiyatın üstünde tutarak
Hazır sistemi çok çok uygunmuş algısı oluşturma çabaları devam ediyor.
Evet şu an hazır sistem tek tek toplamaya göre uygun mu
Çoğunlukla uygun. Fakat biraz da akıl oyunları dönmüyor değil.

Pandemi öncesi dönemlerde piyasaya satışa sunulan hazır sistemlerin
%80'ini
Birebir aynı bileşenler veya aynı değerlerde muadil kaliteli bileşenler ile
Tek tek toplamaya kalktığınızda hazır sistem fiyatından ucuza toplayabiliyorduk.
Ama bu durum şu an çok nadir karşılaşılan bir durum.
Bunun en büyük sebebi de
Ekran kartı fiyatları ne kadar düşüyor olsa da hala ederinin üstünde satılması.
Bilgisayar aksesuarları (ARGB Kablo, Dikey stand) dahil 43 bin liraya internette satılan 40 bin lira civarı hazır sistemlerden kat be kat daha iyisini topladım. Hazır sistemlerin uygun gibi gözükmesinin sebebi kalitesiz, rastgele seçilen ve ucuz olması hedeflenen bileşenlerdir.
Gidişat kötü . Büyük markaların özellikle amerika gibi ülkelerinin sitesine bakıyorum. Hepsinde delice indirimler varken bizde o ürünü dolarla çarp, vergisini ekle , üstüne kâr koymama rağmen o fiyatın bile karşısında saçma bir fiyata satılıyor herşey. Buda ayrı bir konu.
Oraya girmeyiniz hocam, sizin fakir sandığınız Bulgaristan'da bile alım gücü daha yüksek.
Alım gücü paritesi en düşük ülkelerden biriyiz. Kolombiya'dan bile aşağıdayız. Tabiiki şirketler, devlet, aracı firmalar hepsi birden sömürecek.
Tarihte hep zayıflar ezilmiştir. Afrika hala sömrülmektedir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı