Tektro Wavy vs Avid G3

Senin bisiklet bir de fat bike'dı unuttum ben. Her kadronun ve maşanın desteklediği bir rotor çapı vardır. Kalkıp 160-180 mm rotor destekleyen bir maşaya 203 mm takarsan rotoru ve freni patlatırsın. Her maşa aynı ölçülere izin vermez çünkü. Diğer yandan 160-180 mm rotorlar fat bike için fazlasıyla yeterli. Sen agrasif bir bisiklet kullanmıyorsun ki 203 mm 'lik bir rotora ihtiyacın olsun. Yani fat bike bir dh, fr, enduro, all mountain vs gibi bisikletler gibi hızlı ve sert kullanılmadığı için hiç bir şekilde ihtiyacın olmayacak. Bu yüzden sırf görünüm için para verip aldığınız ürünleri riske sokmak istiyorsanız o sizin tercihinize ve gereksiz bir risk almanıza kalmış.

Son düzenleme:
Kalkıp 160-180 mm rotor destekleyen bir maşaya
203-180 mm rotor destekleyen adaptörler var. Maşanın neresinde yazıyor şu rotoru destekliyor diye? Bu cümlede kastettiğiniz şey adaptör ise zaten F180 R160 adaptör ile 203 mm rotoru taktıktan sonra lastiği maşaya yerleştirmem mümkün değil.
Bisiklet Disk Fren Adaptörü F160/R140 F180/R160 F180R180 F203R180
F180 R180 ve F203 R180 olan adaptörleri alacağım. Bunun haricinde desteklemiyor dediğiniz bir kısım var mı? Yani vida delikleri uymaz, ne bileyim Emirhan'ın dediği gibi 203 mm rotoru takınca fren çok güçlü olur maşa dayanmaz diyor musunuz?
Tekrar söylüyorum kastettiğiniz şey adaptör ise bu adaptörü alacağım ve 203 mm çok rahat sığacak frene falan zarar vermeyecek.
ZERGLBR-Mountain-Bikes-Bicycles-Disc-Brake-Adapter-disc-203mm-Rear-180mm-F203-R180-Free-shipping.jpg

Artık konumuza geri dönebilir miyiz, Tektro Wavy mi yoksa AVID G3 mü? Hangisi daha hafiftir ya da hangisi balatalara zarar vermez. Aslında tercihimi AVID G3'ten yana yapacağım çünkü Tektro Wavy var yokuş aşağı uzun süre frende balatanın küçük kısmı parçalandı. Sebebi disk mi, bilmiyorum tabi.

Adaptor ile ne ilgi alakası var rotor çapının? Senin maşan desteklemiyorsa istediğin adaptor al hiç bir işe yaramaz. Mosso'nun maşalarının bir markası yok ve bu yüzden max kaç mm rotor desteklediği yazmıyor. Desteklemeyen rotor alıp sert kullandıktan sonra elinde rotoru, maşası, kadrosu ya da freni patlayanı da çok gördüm. Mosso'nun maşasıda ahım şahım bir maşa değil zaten. Bu aynı "kadrom 120mm çalışma mesafeli süspansiyon destekliyor ama ben 180mm çalışma mesafeli maşa taktım" demeye benziyor. İstediğin adaptor tipini al ama desteklenen çapın üzerinde bir rotor taktığında sürekli zorlanacak ve kasacak. Sonra ya rotor kırılacak, ya kaliper zarar görecek ya da maşanı kırıp sağını solunu inciteceksin. Ve tahminimce o maşa 203mm rotor desteklemiyor. Fat bike sonuçta bu ve kullanılan komponentlerde belli zaten.

Neyse, ısrarcı bir tipe laf anlatmak istemiyorum o yüzden post için son mesajım olacak. Alacak olanlarda tehlikeye girip almasın, ben çok bilirimin sonucunda daha fazla zarara uğrayanları sıklıkla görüyoruz çünkü.

Not : Bu kadar emin konuşmamın tek sebebi her maşa ve kadro kolay kolay 203mm rotor desteklemez.

Son düzenleme:
Maşa zarar görüyorsa yapmam 180 mm kullanırım. Maşayı falan anladım da fren nasıl zarar görüyor onu anlamadım. Yani çap genişledikçe dönüş hızı yavaşlar bu şekilde fren nasıl patlıyor? Bir de ben tartışmacı değilim bir an evvel sonuca varmak istiyorum çünkü 3-4 mesajdır hep aynı konuşmalar geçti. Israrcı bir tip de değilim bunu nereden çıkardınız.

Bisikletçiye sordum maşan çok ince direkt kırılır dedi. Motosiklet ile uğraşan birisine sordum o da jantını da değiştirmen gerekli dedi. Jantın belli bir ağırlığa dayanabilir çap artarsa basınç da artacak bu yüzden bir süre sonra jant telin yamulur dedi. Hem maşayı hem de jant telini rotor uğruna değiştirmek akıl karı olmayacağı için HS1'i takacağım. 180 mm diske de dayansın artık lütfen.

Avid HS1 180 mm siparişi geldi. Çok hızlı geldi 20 günde. Rotoru 5 dolara aldım orijinal ürün ama iyi paketlenmemiş rotor ve vidalar aynı pakete koyulmuş vidalar biraz çizmiş rotoru. Çizikler nasıl geçer biri biliyorsa söylesin çok makbule geçer. Bu rotoru ön tarafa takacağım. İtirazı olan şimdi konuşsun yoksa ebediyen sussun. :D

@Bulut Uzer @BilgisayarKurdu @Frknhrmnc

"Eli ayağı düzgün" - "Tipi az çok ele geliyor" diyebileceğim sınıfa giriyor rotorlar, hayırlı olsun :)
Ufak tefek çizikleri dert etme, vidanın çiziğinden hiçbir şey olmaz. Zamanla bir güzel çizilecek zaten onlar.

Hocam rotorun güzelliği değil de benim maşanın 180 mm rotor desteklemesine değinelim. :) 180 mm takılır mı? Abuzer kolu gibi 203 mm rotor taksam maşa elimde kalır mı? Başka birisi frene basarken aşağıya basınç olur dedi. Senin jant telleri güçlü frene dayanamaz falan dedi. Basınç ne kadar olur? 203 mm rotor takmaya müsait ama takmıyorsun cart yok curt yok bunu takamazsın diyorlar. Cart gerçek midir hocam?

Kardeşim Bulut abi gerekli açıklamayı yukarıda yapmış zaten. Neden anlamak istemiyorsun bende onu anlamadım açıkçası. Senin bisiklete 203 mm rotor olmaz. Bu konuda pek bilgili değilim ama her maşanın destekleyebildiği maksimum rotor çapı vardır. Senin bisiklete 203 mm rotor olacağını sanmıyorum. Zaten fatbike bisikletler üzerinde 203 mm rotor yok benim gördüğüm kadarıyla. Bence hiç uğraşma bu rotor muhabbeti ile.

Yahu arkadaşım. 203 mm rotoru anladık zaten. Bende 180 bak yüzseksen mili metre çapında rotor var. Onu ön tarafa takabilir miyim onu soruyorum. 203 mm rotorla ne alakası var.

Abuzer kolu gibi 203 mm rotor taksam maşa elimde kalır mı? Başka birisi frene basarken aşağıya basınç olur dedi. Senin jant telleri güçlü frene dayanamaz falan dedi. Basınç ne kadar olur? 203 mm rotor takmaya müsait ama takmıyorsun cart yok curt yok bunu takamazsın diyorlar. Cart gerçek midir hocam?
Burada 203 mm rotor belirtmişsin. Her neyse problem yok.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı