Telefon Alırken Renk Seçiminin Bataryaya Katkısı Var mıdır?

Siyah renkli telefonların bataryaya katkısı var mıdır?

• Oy verenlerin toplamı
    24

Kiren

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
İlerleyen zamanlar da Samsung Galaxy S8 Plus almayı düşünüyorum. Renk seçimi konusunda kararsızım. Duyduğuma göre siyah renkli telefonlar şarj konusunda biraz daha iyiymiş. Siyah renkli telefonlar da ledler fazla kullanılmıyormuş. Sizce bu doğru bir bilgi mi? Mantıklı cevaplarınızı bekliyorum.
ada.jpg

download.jpg

Asıl beyaz renklilerin batarya ömrü daha uzundur.

Siyah diyenler fena keklemiş seni hacım.

Siyah sıcağı soğurur, ama beyaz ise yansıtır. Burdan bile çakabilirdin olayı yani.

Daha az ısınan telefon, daha az batarya tüketir. Böylece de telefonun şarjı daha uzun gider.

Lütfen dikkat edelim bunlara!

:ıslık:

Biraz düşünerek saçma bir bilgi olduğunu anlayabilirdin.

Ben de saçma olduğunu düşündüm ama ledler siyah renkte daha az çalışıyor dedikleri zaman benim bir bilgim olmadığı için beni düşündürdü. Eğer bilgim olsaydı zaten böyle bir konu açmazdım.

Ya sana bahseden saçmalamış ya da sen yanlış anlamışsın. Dediğin gibi bir olay AMODEL ekranlarda mevcut. Siyah renkleri vermek için ledler hiç çalışmıyor/ya da çok çok az çalışıyor. Böylece daha az tüketim oluyor.

Yani renk farklılığında ledlerin bataryaya katkısı var mı demek istiyorsunuz?
Dediğim gibi hangi ledlerden bahsettiğimize bağlı. Şimdi ekran panelindeki ledlerden bahsedersek eğer, AMOLED'in özelliği olarak tam siyah görüntülerde ilgili bölgedeki ledler tam olarak kapanır, siyah rengi oluşturmak için enerji harcanmaz.

Fakat bildirim ışığı için bahsediyorsanız, kullanılan parça aynı olduğu için yine enerji tüketimleri aynı. Pil ömrü konusunda fark olmaz yani. :)

Bu dediğin olsaydı piyasa ikiye ayrılırdı. Siyah üretim, renkli üretim diye. Böyle bir şey olsa aynı paraya neden daha fazla köfte düşsün ki? Ki düşse bile insanlar onu seçerdi. Yani bu tamamiyle arkadaş arasında söylenmiş bir şey, aslı olduğuna inanmıyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı