Telefon anakartına veya BIOS'una virus bulaşır mı?

Daha fazla  
Geçen günlerde telefonuma APK indirdiğim bir uygulama yüzünden virus bulaştı ve ayarlardan fabrika ayarlarına geri döndürdüm telefonu. Sizce anakartında veya BIOS'unda virus kalmış olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Telefonlarda fabrika ayarlarına sıfırlama aynı Windows'ta ayarlardan format atmak gibi. Gerçekten temizlensin istiyorsan recovery menüsünden wipe data yapabilir veya stock ROM atabilirsin.

Telefonlarda BIOS bulunmaz. Android telefonlarda recovery menü var hard reset, ROM atma gibi şeyler için. Sorunuza gelecek olursak, büyük ihtimalle bulaşmaz. Ama öyle bir şey olursa dünyanın en şanssız kişisi olabilirsiniz. Çünkü şu anlık öyle bir virüs görmedim, şahit olmadım. Şu anlık bildiğim virüsler maksimum cihaz yazılımına (Android veya iOS) zarar veriyor.

Gerçekten temizlensin istiyorsan recovery menüsünden wipe data yapabilir veya stock ROM atabilirsin.
Ayrıca virüsü garanti olarak silmek istiyorsanız arkadaşın yazdığı yöntemi kullanabilirsiniz. İlk önce Recovery Menü üzerinden Wipe Data ile telefona halk arasında hard reset dediğimiz işlemi uygulayın. Eğer cihazı açtığınızda virüs silinmemişse bilgisayarınız aracılığıyla Stock ROM atın. Stock ROM konularında @Umut Nas size yardımcı olacaktır.

Boot'a, modeme, vendor'a ve kernele bulaşan virüsler çok çok nadirdir. Bulaşırsa anca sisteme bulaşır o da zor iş. BIOS bulunmaz telefonlarda. Ki eğer sisteme yerleşmişse sıfırlasanız da geçmez fakat çok çok çok düşük bir ihtimal.

Telefonlarda BIOS bulunmaz. Sadece Android telefonlarda recovery menü var hard reset, ROM atma gibi şeyler için. Sorunuza gelecek olursak, büyük ihtimalle bulaşmaz. Ama öyle bir şey olursa dünyanın en şanssız kişisi olabilirsiniz. Çünkü şu anlık öyle bir virüs görmedim, şahit olmadım. Şu anlık bildiğim virüsler maksimum cihaz yazılımına (Android veya iOS) zarar veriyor.

Ayrıca virüsü garanti olarak silmek istiyorsanız arkadaşın yazdığı yöntemi kullanabilirsiniz. İlk önce recovery menü üzerinden wipe data ile telefona halk arasında hard reset dediğimiz işlemi uygulayın. Eğer cihazı açtığınızda virüs silinmemişse bilgisayarınız aracılığıyla stock ROM atın. Stock ROM konularında @Umut Nas size yardımcı olacaktır.

Evet sanırım telefonumu doğru bir şekilde sıfırlayamadığım için virus sistemimi etkiledi ve telefonum çöktü :( telefonu açıp kapama tuşuyla ses tuşuna aynı anda basmama rağmen menü gelmiyor.

Evet sanırım telefonumu doğru bir şekilde sıfırlayamadığım için virus sistemimi etkiledi ve telefonum çöktü :( telefonu açıp kapama tuşuyla ses tuşuna aynı anda basmama rağmen menü gelmiyor.
Nasıl yani? Recovery Menüye ulaşamıyor musunuz? Bu arada telefonunuzun marka ve modeli nedir? Her telefonda Recovery Menüye Ses - Power tuşuyla ulaşılamıyor.

Sebebinin virüs olduğunu hiç sanmıyorum. Günümüzde virüsler bilgi hırsızlığı veya madencilik gibi para getiren amaçlarla yazılıyor, gideyim şunun telefonunu bozayım mantığında değil. Cihazınızda muhtemelen hiç virüs olmadı, fiziksel veya yazılımsal bir sorun sonucu bu halde.

Yeni konular

Geri
Yukarı