Telefon direğinden kablo çekme

Yer
Sakarya
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Kısa süre önce evimizin internet tesisatı bozuldu Telekom'dan bakmaya geldiler duvarların içlerindeki kabloların artık ömrünü yitirdiğini bana olan önerisinin direkten kablo çekmek olduğunu söyledi. Elimde sadece 20 metre CAT 5 kablo var ben bunu nasıl bir yöntem kullanıp bağlayacağımı bilmiyorum. Direkten evime gelen siyah çift uçlu bakır kabloya CAT 5'in iki ucunu bağlayıp diğer ucuna JR11 çakıp modeme mi bağlayacağım yoksa direkten gelen siyah kabloyu iptal edip telefon direğindeki kutuya CAT 5'çakıp yine JR11 çakıp direk modeme mi bağlayacağım? (ADSL kullanıyorum) (Köydeyim elektrikçi çağıramıyorum)

Son düzenleyen: Moderatör:
Evinizdeki tesisat bozuk dediyseler dışarıdan gelen siyah kablonun uygun bir yerinden ister normal DSL kablosuyla ister CAT6 kablo kullanarak kesip bağlayın modeminize kadar getirip RJ11 konnektör bağlayıp modeme girin. Önerim dışarıdan gelen siyah kablonun uygun yerinden kesip CAT 6 veya DSL kablosu çekerken evinize birleştirmeyi elektrik bandıyla falan yapmayın yak1 konnektörleri var K1 olarak da geçiyor onlarla yaparsanız uzun yıllar kullanır oksitlenmeyi engellemiş sağlıklı bir bağlantı yapmış olursunuz.

Abi evime gelen kabloda sıkıntı yok kesmeyede gerek yok zaten balkonumun içine geliyor yağmur görmez şimdi burdaki sorum cat 5 kablonun hangi uçlarını dışardaki direkten gelene bağlayacağım

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    178,4 KB · Görüntüleme: 203
Abi evime gelen kabloda sıkıntı yok kesmeyede gerek yok zaten balkonumun içine geliyor yağmur görmez şimdi buradaki sorum CAT 5 kablonun hangi uçlarını dışardaki direkten gelene bağlayacağım

Burada hangi kabloyu bağlayacağın hiç fark etmez kendine 2 kablo seç onları RJ11 çakarken onları kullan yeterli. Senin kablon utp değil utp kablolarda kahverengi beyaz ve mavi beyaz tercih ediyorlar diye biliyorum birbirine en uzak olduğu için sanırım. Ama dediğim gibi sen kendin 2 renk belirle RJ11 çakarken de o iki kabloyu RJ11 konnektörüne bağla yeterli

100/100 bakır kablolarda çürüme olmaz. Hava ile temasından ötürü zamanla korozyona uğramaktadır. Maliyeti ucuzlatmak için bazı firmalar bakıra başka madenler karıştıripucuza satmaktadırlar.

Geri
Yukarı