Telefon nasıl yapılır?

MustafaİRen

Kilopat
Daha fazla  
Mechanic XTray aldı anrdoid 8.1 tabanlı olacak telefonu yapma kararı aldım.

Fakat nereden başlayacağımı bilemedim, tekim.

Ekip kuracak param yok.

1. Android'i nereden alacağım? ISO indirip telefona Boot mu edeceğim?

2. işlemci RAM depolama gibi şeyleri nereden alacağım?

3. Android giriş ekranını nereden ayarlayacağım?

Son düzenleyen: Moderatör:

Ekip kuracak param yok.

Nasıl yapılır bilmiyorum ama bu konu ilgimi çekti doğrusu.

Ekip kuracak param yok.

ram ve depolamayı ikinci el yedek parça satan hani olurya belki olur androidde rom yükleme gibi olmazmı

Emin değilim fakat, Android'i kendi markanıza göre düzenlemeniz gerekecektir. Veya saf Android yani direkt olarak Android ISO indirip yükleyeceksiniz cihaza.
System->Media kısmında bootanimation.zip dosyası var. Bu dosya standart, klasik animasyon dosyası (Powered By Android vesaire).
Kendi animasyon dosyanızı oluşturduktan sonra şu şekilde sıkıştırmanız gerekiyor. Zip'in adı da bootanimation.zip olmak zorunda. Yoksa cihaz siyah ekranda başlayacaktır.
1588110971609.png

Bir akıllı telefon üretmek; bilgisayar toplamaktan çok daha zor, pahalı ve uğraştırıcı bir iş.
Yanlışlarım olabilir, bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışacağım.

Yalın haldeki Android sistemi olan AOSP'yi (Android Open Source Project, Android Açık Kaynak Projesi) kullanacağın donanımlara göre sürücüler ekleyip derlemen gerekiyor. İndirip derledikten sonra yaptığın telefona flashlemen (yüklemen) lazım.

2. İşlemci, RAM, depolama gibi şeyleri nereden alacağım?
İşlemci, RAM, ekran kartı, eMMC (depolama birimi, RAM'ler ve SSD'lerde de bunlardan var), manyetik alan sensörü, yakınlık sensörü, ışık sensörü gibi birçok sensör ve elemana ihtiyaç duyacaksın. Bunları alibaba.com (AliExpress'in daha çok kurumsal işler, toptan alımlar ve benzeri şeyler için kullanılan yan sitesi) gibi e-ticaret sitelerinden bulman zor olabilir. Üretici markalara ulaşıp yüzlerce, binlerce veya daha fazla sayıda toplu sipariş vermen gerekebilir.

Zurnanın never gonna give you up never gonna let you down dediği yer o parçaların yer alacağı ve birbirleriyle bağlantılı olacağı devre kartını tasarlayıp ürettirip o parçaları uygun bir şekilde karta lehimlemek ki sırf bu lehimi yapacak makineler bile on binlerce dolar veya daha fazla edere sahip ve bu makineleri kullanmak da ayrı bir ustalık istiyor.

Devre kartının şeklinin ve parçalarının yerleşiminin ısı yönetimi, darbelere karşı dayanıklılık, incelik, küçüklük gibi bir takım etmenler göz önünde bulundurularak tasarlanması gerekiyor. Devrenin içinde bulunacağı uygun bir kasa ve ekran da ürettirmen gerekiyor.

Donanımsal olarak telefonu oluşturduktan sonra tüm parçaların uyum içinde çalışabilmesi için Android yazılımının ona göre programlanıp uygun hale getirilmesi gerekiyor ve bu yazılıma dair birçok alanda acayip miktarda bilgi ve emek gerektiriyor.

Her şeyi hallettikten sonra o telefonu ciddi ciddi pazarlamak istiyorsan düşmeye dayanıklılık, soğuğa ve sıcağa karşı dayanıklılık, su sıçramasına dayanıklılık, neme dayanıklılık gibi testler yapman lazım yoksa telefonun birinin kulağında patlaması gibi bir durumla başın çok büyük dertlere girebilir. Zaten bir telefonun bu tarz testlerde başarılı olduğuna dair sertifikalar olmadan satılabileceğini pek sanmıyorum.

Bu işlemlerin her biri kendi alanında birçok bilgi istiyor ve tek başına yapsan bile ciddi bir bütçeye ihtiyacın var. Şunu açıkça belirteyim: bunu tek başına yapamazsın. Bunun için farklı alanlarda derin bilgi sahibi insanlardan oluşan büyük bir ekibe ihtiyacın var. Parasal açıdan da altı hanenin altında miktar bir parayla bu işin yapılabileceğini hiç sanmıyorum. Telefonu tek seferde adım adım da üretemezsin, adımlarda ileri geri gidip çeşitli değişiklikler yapman gerekir. En ucuz ve en az emek isteyen adımları planlayacak kişiden ekibin öğle yemeğine, ofisten temizlikçiye, test laboratuvarlarından vergilere ortada tonlarca masraf var.

Elon Musk'ın biyografisi olan bir kitap okumuştum; kitapta Musk'ın olabildiğince düşük bütçelerle, uzaya roket göndermek veya araba üretmek gibi çok daha büyük bütçeler ve ekipler isteyen büyük işleri nasıl yaptığını anlatılıyordu. Okumanı öneririm.

Orası kolay iş, gerisini hallettikten sonra bir zorluğu yok.

RAM ve depolamayı ikinci el yedek parça satan hani olur ya belki olur Android'de ROM yükleme gibi olmaz mı?
O yedek parçalar sadece aynı telefonda kullanılabilir şeyler. En basitinden kameranın bile düzgünce çalışabilmesi için telefon baştan aşağıya ona göre uyumlu şekilde üretiliyor. Tutup da Galaxy S5'in kamerasını söküp S4'e takamıyorsun öyle. Youtube'da Strange Parts kanalı yedek parçalardan telefon üretiyordu. Ama hepsi tek bir telefonun parçaları.

Bu konuda Youtube'da Strange Parts kanalındaki videoların kafanızdaki soruların birçoğunu yanıtlayabileceğini düşünüyorum. Adam Çin'de yaşıyor ve yedek parçalardan telefon toplamak, kulaklık girişi olmayan Iphone'a kulaklık girişi eklemek, Iphone'un içindeki parçayı değişip kapasitesini arttırmak gibi şeyler yapıyor. Videolarının bazılarında, aralarında kötü hazırlanmış ve anlaması zor alt yazılar olsa da Türkçe alt yazılar var. Konuyla ilgili olarak bu videoyu bırakıyorum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Destekleriniz için teşekkürler parçaları Samsung'dan alacağım gelecek ben ara yüz ve loading i halledeceğim parçalar gelince de Android 8.1'i halledeceğim
Ayrıca içinde Microsoft Store'nun crack versionu ve App Store'nun crack versionu bulunucak yani hem Apple hem Windows hem Android olacak ve üzerinde 2 USB girisi 2 şarj girişi bir de ekrana bağlamak için VGA kablo girişi olacak tüm mazemeler yarına geliyor

RAM ve depolamayı ikinci el yedek parça satan hani olurya belki olur Android'de ROM yükleme gibi olmazmı

Durum sandığın gibi değil maalesef ROM'lar sadece görüntüdür yani işe yaramaz

Ayrıca param yok diye belirtmiştim Samsung'a mail atmıştım Samsung bana destek verecek fakat Samsung'un hizmetlerine yer vermem karşılığında bunu yapcaklar bende onayladım

Samsung mechanic xtray teknik özelliklerine gelecek olursak.

Telefonun hafızası: 725 GB

Hafıza kartı desteği: 60 GB

Pil: 10621 mAh
Çıkartılabilir: Evet

RAM: 24 GB

İşlemci: Exynos 8890 tabanlı 8 çekirdek 4.25GHz 3.10GHz işlemci

Ağırlık: 241 gr

Kamera arka: 38 MP, 100X zoom
Kamera ön: 16 MP

Sim kart: Tek sim

İnternet: 5G destekli, manuel 3G ayarlı

Çözünürlük: 1280X 1024
VGA çözünürlük: 2048X 1536

VGA ekran kullanmayacağım ve
USB'de kullanmayacağım diyorsanız
Söket'ler çıkabiliyor
2 Tane düğme var
Sağ sola çekilen
Sağ tarafı sağ tarafa
Sol tarafı sol tarafa çektiğinizde söket'ler çıkıyor
Böylece normal telefon gibi cebinize koyula biliyor

Samsung duyurmucak çünkü test Ediyecek'ler daha.
Güncel haber VGA ekran kullandığın zaman telefonu şarjda tutsan bile 1 dakkikada kapandığından bu sistemi biraz değiştirdim

VGA ekran dışı yaklaşık

Sistem boşta değilken 1 gün 2 saat gidiyor

Sistem boşta iken
Daha test etmedim fakat

2 Saatdir %98'de duruyor

Tahmini 12 gün de %1 olur
Ya da daha fazla da olabilir tahmini verdim
ayrıca telefonun boot animasyon ekranı budur

ayrıca boot animasyonunu ben gife çevirdim için
böyle resim resim geçiyor
yani gif olmayan hali daha güzel görünüyor
Samsung BootAnimation gif.gif

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı