Telefon şarj olurken kullanınca bozulur mu?

Kara_faruk

Centipat
Telefon şarjdayken internette geziniyorum telefonda geziniyorum ve clas royale oyunu oynuyorum. Telefon markası Huawei. RAM'ini ve işlemcisi ne zarar verir miyim? Bataryayı bitirir mi telefonu bozar mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Batarya ömrüne negatif etkisi olur, ekran panelinde dalgalanma gibi sorunların olma olasılığını artırır, şarj soketi daha fazla kullanıma bağlı olarak ömrü kısalır fakat bunlarin hepsi cihazın çok ısınmasına ve ısınmamasına bağlı olarak değişir.

Telefon şarjdayken internette geziniyorum telefonda geziniyorum ve clas royale oyunu oynuyorum. Telefon markası Huawei. RAM'ini ve işlemcisi ne zarar verir miyim? Bataryayı bitirir mi telefonu bozar mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.
Şarjdayken kullanmak hem pilin ömrünü azaltır hem de telefonun anakartına zarar verir.Eğer aşırı kullanım olursa anakartın yanma ihtimali var.

Şarj esnasında oyun falan oynamayın. Isınma ve ısınma sonucu batarya ömründe azalma oluşur.

@CillianMurphy Tam dolmadan sökmek de batarya ömrünü azaltmaz. NiMH batarya yok uzun yıllardır. Çok eskide kaldı o tam şarj döngüsü olayı. Aksine, %40 ile %80 arasında tutmak batarya ömrüne daha çok fayda sağlar. Pratikte böyle kullanmak zor tabii.

Ben kendi telefonumda bu durumu yaşadım. iPhone 6s kullanıyorum. Telefon acil durumlarda lazım oluyor ve şarj dolmadan çıkartmak zorunda kalıyorum. Aynı telefonu samimi bir arkadaşım kullanıyor. Aynı zamanda beraber aldık. Pil sağlığı arkadaşımda hala %85. Ben bataryayı değiştireli 8 ay oluyor 🙂. @Taptic

Şarj esnasında oyun oynamak cihazın hem ısınmasına hem de ekran paneline ısıdan dolayı zarar vereceğini düşünüyorum. (GhostScreen)

Şarj esnasında cihazla uğraşmak demek;
Batarya o durumda hem şarj oluyor hem de deşarj oluyor. Yani bataryayı strese sokup, ömrüyle oynamak demektir bu.
%100 Şarj olmasını beklemenize gerek yok, %90-95 seviyelerinde şarjı kesebilirsiniz. Tamamen doldurup gereksiz yere strese sokmayın bataryayı.

Ben bu şekilde kullanıyorum, 1 kez bile şarjda uğraşmadım ve %100'e kadar dolması sadece sabaha kadar şarjda olmuştur. Yaklaşık cihazı 5.5 gündür şarj edemiyorum şarj kablomu ve cihazımı kaybettim. 5.5 Gündür sadece alo diyorum mesela şu anda şarjım %14. (Nadir de olsa Twitter'da gezmişliğim var.)

batarya ömrüne olan negatif etkisinin yanı sıra Amoled ekranlı cihazlarda (Super, Optic, Fluid, Dynamic vs vs fark etmeksizin) "amoled burn in" denen mevhumun normal şartlardan çok ama çok daha hızlı gelişmesine yol açarsınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı